Analiza danych dla dyrektora

Aplikacja Scenario 2.0 zamienia dane przedsiębiorstwa na wiedzę o jego funkcjonowaniu.

Aplikacja Scenario 2.0 zamienia dane przedsiębiorstwa na wiedzę o jego funkcjonowaniu.

W morzu informacji, zawierającym miliony bitów danych, zlokalizowanie informacji wartościowych i przydatnych do skutecznego zarządzania procesami biznesowymi jest często zadaniem trudnym. Cognos oferuje nową wersję aplikacji Scenario 2.0, która jest przeznaczona do wyszukiwania takich danych, ich analizy i tworzenia przydatnych raportów.

Scenario wykorzystuje metody bazujące na analizie statystycznej - pakiet wyszukuje informacje, kojarzy je z określonymi zdarzeniami, a następnie tworzy odpowiednie raporty i analizy. Pakiet dysponuje specyficzną inteligencją, umożliwiającą identyfikację i porządkowanie danych, a także przewidywanie rozwoju wypadków bez angażowania użytkownika w skomplikowany proces analizy matematycznej.

Aby zaprezentować trendy biznesowe, Scenario przekształca dane na postać wizualną (grafy i drzewiaste diagramy), udostępniając użytkownikom łatwe do odczytywania informacje o zyskach, kosztach produkcji, stanie finansowym przedsiębiorstwa, opiniach klientów i inne. Program odczytuje dane zawarte w plikach o standardowych formatach popularnych arkuszy kalkulacyjnych, dokumentach tekstowych oraz tabelach Paradox i dBase. Aby uzyskać dostęp do informacji przechowywanych w relacyjnych bazach danych, użytkownik musi jednak dodatkowo kupić pakiet Cognos Improptu, kosztujący w wersji podstawowej 695 USD (jedno stanowisko). Podobne do Scenario pakiety do analiz statystycznych i tworzenia raportów, oferowane przez innych producentów, standardowo zawierają moduły współpracujące z relacyjnymi bazami danych, ale są droższe i trudne do instalowania i eksploatowania.

Nie tylko liczby

W porównaniu do starszej wersji, Scenario 2.0 wyposażono w nową opcję, która umożliwia analizę wykorzystującą nie tylko dane numeryczne (liczby), ale też subiektywne określenia, jak np. wynik "doskonały", "dobry" lub "zły". Program ma też funkcję wykluczania anomalii (anomaly exclusion), dzięki której dane odbiegające od określonej normy nie są brane pod uwagę podczas analizy. Użytkownik może definiować progi i dopuszczalne zakresy błędów, podając rozmiar analizowanej próbki danych oraz odchylenie od normy, posługując się takimi określeniami, jak wartość przeciętna, średnia lub standardowa.

Ponadto dostępna jest funkcja Benchmarking, która pozwala na porównywanie starych i nowych analiz, co pomaga w prezentacji tzw. metatrendów. Można też porównywać dane pochodzące z dwóch różnych źródeł. Przydatna jest też opcja Factor Summary, prezentująca wpływ różnych czynników na obraz raportu.

Szybka analiza danych

Scenario działa bez zarzutu na komputerze PC, wyposażonym w 32 MB RAM i procesor Pentium 166 MHz. Zadanie polegające na analizie danych umieszczonych np. w dwunastu rekordach zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Nowa opcja Explain pomaga w prawidłowej interpretacji wyników analiz i przełożeniu ich na konkretne działania biznesowe. Udostępnia krótki lub na żądanie dokładny opis procesu analizy, ułatwiający poznanie wpływu różnych czynników na końcowy wynik.

Jednocześnie pakiet oferuje zestaw inteligentnie pracujących narzędzi Tooltips. Ułatwiają one posługiwanie się programem, oszczędzając czas użytkownika. Pozwalają m.in. na zarządzanie prezentacjami i ograniczenie liczby wyświetlanych informacji, aby stały się one bardziej czytelne.

Program umożliwia dystrybucję wyników analiz i udostępnianie ich innym osobom w postaci szablonów lub plików z danymi.

Łatwe w nauce...

Mimo że programy do analiz statystycznych są dość łatwe w obsłudze, to różnią się znacznie od aplikacji powszechnego użytku i są niepodobne do popularnych narzędzi. Wielu użytkowników systemu informatycznego ma na co dzień do czynienia z serwerami zarządzającymi bazami danych, ale znacznie rzadziej z pakietem analizującym przechowywane w bazach dane. Może to powodować problemy i dlatego osoba eksploatująca Scenario powinna dobrze wiedzieć, do jakich danych program ma dostęp.

Scenario 2.0 jest programem łatwym do opanowania, a do jego eksploatacji można przystąpić od razu po zainstalowaniu - wystarczy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z pracą podstawowych narzędzi, aby móc wygenerować raport. Bardzo pomocna jest dobrze zredagowana, drukowana dokumentacja oraz przejrzysty system menu. Dokumentacja dokładnie opisuje, w jaki sposób program analizuje dane i jakich używa algorytmów.

Pakiet jest dużo łatwiejszy w obsłudze niż podobnego rodzaju narzędzia - z reguły dużo droższe - oferowane przez innych producentów. Aplikacja pracuje stabilnie, udostępniając użytkownikowi komplet informacji, pozwalających podejmować strategiczne decyzje biznesowe.

<hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200