Silniej w przemysł

Sun Microsystems rozszerza współpracę z producentami aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem.

Sun Microsystems rozszerza współpracę z producentami aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem.

Wraz z premierą nowych serwerów unixowych Sun Microsystems zapowiedział dostosowanie swojej oferty dla przedsiębiorstw przemysłowych. Firma zamierza oferować dużym użytkownikom swoją platformę jako podstawową dla systemów wspomagania zarządzania klasy ERP. Dotychczas Sun Microsystems w tym segmencie rynku był mniej aktywny niż najwięksi konkurenci - Digital, Hewlett-Packard i IBM. Ma to zmienić współpraca z producentami oprogramowania. Do firm Oracle i SAP, z którymi Sun Microsystems już wcześniej zawarł porozumienia, dołączyły Baan i PeopleSoft. W Polsce Sun nawiązał współpracę z IFS Poland.

"Współpraca z producentami systemów ERP polega na wspólnych pracach inżynierskich i dostosowaniu aplikacji do naszej platformy" - mówił Doug Kaewat, odpowiedzialny za tę część działalności w Sun Microsystems. Jako przykład przedstawiciele firmy wskazują narzędzia Java Blend opracowane wraz z Baanem, które będą wykorzystywane w przyszłych wersjach systemu holenderskiej firmy. Amerykański PeopleSoft opracował wersję kliencką swojego systemu całkowicie w języku Java.

Na europejskiej konferencji Sun Microsystems zapowiedziano także poszerzenie oferty usług. Mają one polegać na tworzeniu infrastruktury informatycznej dla systemów informatycznych (sprzęt, system operacyjny i baza danych). Firma nie zamierza jednak zajmować się tylko wdrożeniami, pozostawiając to firmom integracyjnym.

Komputer z systemem

Jednym z elementów strategii Sun Microsystems jest oferowanie małym i średnim firmom preinstalowanych i wstępnie skonfigurowanych serwerów z aplikacjami wspomagającymi zarządzanie. Są to obecnie: Baan (w ramach ogłoszonego programu Baan on Board), Oracle (Oracle fast Track) i SAP (SAP Ready to Run). Rynek ten przedstawiciele Suna szacują nawet na 1 mld USD w roku 2001.

W Polsce amerykańska firma współpracuje już z Baanem (wdrożenia w Indykpolu, Hucie Łaziska i Bumarze Łabędy) oraz IFS (Elektrownia Łaziska, Zespół Elektrociepłowni Ostrołęka). Zdaniem przedstawicieli Suna, obecnie 50% nowych klientów, kupujących sprzęt tej firmy, to przedsiębiorstwa wdrażające systemy ERP. Wśród innych zastosowań swoich serwerów przedstawiciele Suna widzą m.in. rozwiązania w handlu elektronicznym i hurtowni danych.

Nowe komputery

Sun wszedł na rynek zastosowań dla przedsiębiorstw przemysłowych i tzw. serwerów HPC (High Performance Computing) dopiero w ubiegłym roku. Wtedy to po raz pierwszy zaoferował cztery serie serwerów typu midrange Sun Enterprise 3000, 4000, 5000 i 6000 oraz maszynę, która ma konkurować z komputerami typu mainframe Enterprise 10000. Obecne modele 3500, 4500, 5500 i 6500 mają zastąpić urządzenia poprzedniej serii.

Po raz pierwszy w historii premiera nowych produktów odbyła się poza Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem przedstawicieli spółki, ma to świadczyć o postępującej globalizacji jej działań i rosnącym znaczeniu rynku europejskiego. Wraz z nowymi maszynami firma wprowadziła na rynek własny system zarządzania - SyMON - dla rozległych instalacji sieciowych opartych na produktach Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200