Razem z jednym Unixem

Szefowie Digital Equipment powtórzyli zapewnienia, że będą rozwijać system operacyjny Unix, dostosowując go - wspólnie z partnerami - do planowanej na przyszły rok premiery procesora IA-64 Merced Intela.

Szefowie Digital Equipment powtórzyli zapewnienia, że będą rozwijać system operacyjny Unix, dostosowując go - wspólnie z partnerami - do planowanej na przyszły rok premiery procesora IA-64 Merced Intela.

Eckhard Pfeiffer, prezes Compaq Computer, wspólnie z Robertem Palmerem, kierującym Digital Equipment Corporation, zapewnili, że Digital Unix jest podstawową platformą systemową, na której połączona korporacja zamierza oprzeć własną strategię. W dłuższej perspektywie, mimo deklarowanej przez Compaqa chęci podtrzymania umowy partnerskiej z Santa Cruz Operation (SCO), to właśnie system przejęty wraz z zakupem Digital Equipment ma stać się głównym rozwiązaniem unixowym, stosowanym przez Compaqa. Dotychczasowe wspólne przedsięwzięcia z SCO dotyczyły, co podkreślał Eckhard Pfeiffer, systemów 32-bitowych, podczas gdy Digital Unix jest w pełni 64-bitowy. Jego przewaga - według przedstawicieli Digitala - będzie jeszcze bardziej widoczna po upowszechnieniu się IA-64 Merced firmy Intel.

Miejsce dla trzech

Systemy unixowe stają się w większym stopniu standardowe, ponieważ na rynku jest coraz mniej miejsca na oprogramowanie różnych producentów. W wyścigu o prymat na platformach 64-bitowych będą liczyć się - jak twierdzili obecni na nowojorskiej konferencji specjaliści - Windows NT i tylko trzy systemy unixowe, stworzone przez Hewlett-Packarda, Sun Microsystems i Digitala. Według prezesów DEC i Compaqa, przewaga rynkowa rozwiązania oferowanego przez Digital Equipment polega na uniwersalności. Z jednej strony identyczne instalacje Digital Unix będą działać na każdego typu procesorach (bez względu na to, czy będzie to Alpha, czy Merced). Po drugie, "DEC szanuje fakt, że coraz więcej firm nie opiera swojego przetwarzania danych na jednym systemie, a Digital Unix dobrze współpracuje z innymi systemami". "Digital Unix jest najbardziej przyjazny dla Windows NT, najlepiej przystosowany do współistnienia z nim w ramach jednego przedsiębiorstwa" - twierdzi prezes Compaq Computer.

Dobry kierunek

Obaj prezesi nie udzielali komentarzy na temat kulisów wykupu Digitala przez zajmującego dotychczas inną pozycję na rynku informatycznym Compaqa. Eckhard Pfeiffer zapewnił jednak, że ambicją kierowanej przez niego firmy jest zbudowanie wizerunku dostawcy rozwiązań: po pierwsze - kompleksowych, po drugie - otwartych i po trzecie - skierowanych do klienta o dużych wymaganiach i zapotrzebowaniu na moc obliczeniową (klasa enterprise).

Zaproszeni przedstawiciele firm partnerskich, między innymi prezes Oracle Corporation Larry Ellison i wiceprezes Netscape John M. Paul, przekonywali, że Digital (i szerzej Compaq) podążają dobrą drogą. Zaprezentowano wyniki podkreślające wysoką wydajność wspólnie uruchamianych Digital Unix i systemu zarządzania bazami danych Oracle8 na bazie technologii TruCluster i procesorów Alpha. W teście TPC-C powyższa konfiguracja osiągnęła rekordowy wynik, ponad 100 tys. transakcji na minutę. Larry Ellison z Oracle'a stwierdził, że tak dobre wyniki wydajnościowe pozwolą zredukować liczbę istniejących w przedsiębiorstwach serwerów. Wówczas - jak przekonuje L. Ellison - system informatyczny firm będzie mógł działać w sposób zbliżony do Internetu.

Aby Digital Unix pozostał liczącym się systemem, również po szerokim zastosowaniu sprzętowych platform 64-bitowych, Digital mocniej niż dotychczas podkreślił rolę współpracy z Sequent Computer Systems przy tworzeniu rozwiązań systemowych, działających na rożnym sprzęcie, oraz z Tandemem, którego docelową rolą w strategii unixowej Compaqa jest dostarczanie wysokiej klasy specjalizowanych systemów branży telekomunikacyjnej.

Serwery obok systemów

Nowojorskie prezentacje nie skończyły się jednak na oprogramowaniu. Digital przedstawił kompleksowe rozwiązanie, wspierające tworzenie hurtowni danych Alpha Warehouse ONE, będące kombinacją sprzętu i oprogramowania Digitala i Oracle'a. Cena najprostszego, kompletnego systemu wynosi ok. 200 tys. USD.

Jednocześnie odbyła się premiera nowego, czteroprocesorowego serwera Digitala, AlphaServer 4100 5/600, a także rozwiązania klastrowego Ready to Go Unix Clusters, wykorzystującego dotychczas stosowaną technologię TruCluster. Dzięki niemu firma zamierza ułatwić klientom zastosowanie klastrów, tworząc prosty, choć w pełni funkcjonalny, system klastrowy. Digital określa Ready to Go jako system, od którego można zaczynać rozwijanie tego typu technologii w przedsiębiorstwie (entry system). Za podstawową zaletę swoich klastrów Digital uważa wysoką (99,9%) dostępność systemu, co oznacza nie więcej niż 53 min nie planowanych przestojów w ciągu roku.

Pomysł szefów firmy, aby rozwijać równolegle zarówno Digital Unix, jak i OpenVMS, przy okazji pracując nad zastosowaniem na sprzęcie Digitala systemu Windows NT, może budzić obawy co do jasności strategii firmy. Wątpliwości wyjaśnia po części wspomniane dążenie do zapewnienia uniwersalności obsługi klientów, bez względu na stosowane przez nich platformy. Zarówno Eckhard Pfeiffer, jak i Robert Palmer stawiają na jak najlepszą współpracę między poszczególnymi systemami operacyjnymi, a zwłaszcza - Unixem Digitala i Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200