Spektrum możliwości

Cabletron wprowadził na rynek nową wersję pakietu do zarządzania sieciami.

Cabletron wprowadził na rynek nową wersję pakietu do zarządzania sieciami.

Już pod koniec maja br. Cabletron Systems wprowadzi na rynek nową wersję systemu Spectrum. Pakiet ten w wersji 5.0 zarządza nie tylko fizyczną warstwą sieci komputerowych, ale także pracującymi w niej aplikacjami. Niemniej najbardziej rozbudowane zostały te moduły pakietu, które odpowiadają za zarządzanie fizycznym aspektem sieci komputerowych.

Funkcja ta jest realizowana częściowo przez produkt Cabletrona, a także aplikacje niezależnych producentów, które w większym niż dotąd stopniu zintegrowane są ze Spectrum.

Nowa wersja pakietu przeznaczona jest zarówno dla dużych firm, które muszą efektywnie zarządzać własną infrastrukturą sieciową, jak i dostawców usług telekomunikacyjnych, zarządzających jakością usług świadczonych na rzecz swoich klientów.

Usprawnienia i modyfikacje

Najważniejszą cechą nowego Spectrum jest zwiększona wydajność oprogramowania i przyspieszenie detekcji urządzeń sieciowych oraz zmian zachodzących w sieci. Jak zapewnia producent, w różnych modułach pakietu wydajność wzrosła od 25 do 100%. Efektywnie pracuje on na serwerach z mniejszą niż dotąd wymagana ilością pamięci. Spectrum 5.0 dostarczane w wersji dla Windows NT Server 4.0 nie różni się już interfejsem użytkownika od innych aplikacji do tej platformy.

Nowością wersji 5.0 jest moduł RingView dla sieci Token Ring. Oferuje on taką samą funkcję, jak dostępny już wcześniej pakiet RingView w wersji dla sieci FDDI. Pozwala mierzyć wydajność pierścienia, sprawdzać kolejność urządzeń w ringu oraz izolować jego uszkodzone fragmenty.

Inną nowością jest Event Configuration Editor, który centralizuje konfigurację alarmów, wszelkich "pułapek" i działań podejmowanych w wyniku zaistnienia określonych sytuacji.

Przykładem wysokiego stopnia integracji poszczególnych funkcji pakietu Spectrum 5.0 jest nowy moduł Enterprise Alarm Manager. Zbiera on informacje o wszystkich alarmach występujących w sieci, sygnalizowanych poszczególnym modułom pakietu, i prezentuje je za pośrednictwem jednego interfejsu administratorowi systemu. Przeglądająca je osoba może poddawać dane dowolnemu filtrowaniu, a także eksportować je do zewnętrznych narzędzi ułatwiających ich segregowanie i tworzenie statystyk.

Spectrum 5.0 zawiera także rozbudowaną wersję modułu Data Export. Może ona przesyłać wszystkie dane statystyczne i zebrane informacje o zdarzeniach do repozytoriów firm, takich jak Microsoft (SQL Server), Sybase, Ingres, SAS i Oracle. Moduł Data Export może także pełnić funkcję bramki, przekazując informacje ze wszystkich serwerów SpectroServer do jednej, zewnętrznej bazy danych.

Dla większego bezpieczeństwa

Cabletron znacznie wzbogacił możliwości Spectrum, pozwalające mu wykrywać i usuwać problemy występujące w pracy sieci. Jednym z wdrożonych mechanizmów jest Duplicate Model Intelligence, który wykrywa konflikty adresów IP w sieci, zarówno w przypadku maszyn o różnych adresach MAC, korzystających z tego samego numeru IP, jak i urządzeń mających taki sam adres MAC, ale różne adresy IP. Wszystkie informacje o takich konfliktach są wysyłane do administratora wraz z dokładnym opisem lokalizacji kolidujących ze sobą urządzeń.

Podobne mechanizmy inteligencji wdrożono także w innych miejscach pakietu Spectrum. Przykładowo, po utracie połączenia sieciowego z danym urządzeniem, Spectrum próbuje ponownie nawiązać komunikację, wykorzystując ewentualnie alternatywne sposoby łączności. Może to być np. zestawienie połączenia drogą komutowaną, jeśli uszkodzeniu uległa linia dzierżawiona itp. Informacje o istnieniu alternatywnego sposobu łączności mogą pochodzić zarówno od administratora, który raz wpisał je do specjalnego pliku informującego o dostępnych połączeniach, jak i wynikać z danych archiwalnych pakietu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200