CORBA z DCOM w jednym stali domu

Promując współpracę DCOM z CORBA, Microsoft zamierza zdominować rynek aplikacji dla przedsiębiorstw.

Promując współpracę DCOM z CORBA, Microsoft zamierza zdominować rynek aplikacji dla przedsiębiorstw.

Rozpowszechnienie aplikacji klient/serwer spowodowało, że programiści chcieliby mieć możliwość łatwego oderwania przynajmniej części kodu aplikacji od stacji klienta i/lub od serwera bazy danych i uczynienia go dostępnym w sieci, w sposób niewidoczny dla użytkownika i nie absorbujący programisty. Zapewniłoby to skalowalność, możliwość wielokrotnego używania kodu bez konieczności pracochłonnego (i podatnego na błędy) ręcznego włączania procedur do kodu aplikacji, a także większe bezpieczeństwo danych i systemów oraz ułatwiło współpracę aplikacji, działających na różnych systemach operacyjnych i platformach sprzętowych.

Takie możliwości tworzy architektura CORBA (Common Object Request Broker Architecture), opracowana przez przemysłowe konsorcjum producentów oprogramowania OMG (Object Management Group). Umożliwia to również architektoniczne rozwiązanie COM/DCOM przygotowane przez Microsoft. Nadal jednak żadne rozwiązanie nie współpracuje w pełni z rozwiązaniem konkurencyjnym, co zmusza zespoły programistyczne do zajmowania się obiema technologiami, utrudnia podjęcie decyzji, jaką technologię przyjąć w firmie, a czasem prowadzi wręcz do odłożenia w czasie tego wyboru. W efekcie w wielu przedsiębiorstwach nie stosuje się w ogóle aplikacji rozproszonych.

Koniec problemów?

Niedawno opublikowana wiadomość o zakupieniu przez irlandzką firmę Iona Technologies licencji na technologię COM/DCOM od Microsoftu oznacza koniec wojny. Microsoft bowiem zdecydował się wejść w świat wielkich aplikacji dla przedsiębiorstw niejako tylnymi drzwiawi - zamiast wymuszać własne rozwiązania na sprzęcie unixowym, proponuje prostsze możliwości współpracy technologii.

Iona Technologies jest pierwszym i największym dostawcą technologii brokerów obiektowych ORB (Object Request Broker), zgodnych z kolejnymi wersjami specyfikacji CORBA. Jej współpraca z Microsoftem nadaje olbrzymią rangę temu przedsięwzięciu.

Obecnie prawie 90% stacji klienckich to PC z Windows. Z każdym Windows 95 i Windows NT 4.0 klient otrzymuje wszystkie elementy niezbędne do wykorzystania technologii obiektowej DCOM. Nadal jednak DCOM nie jest poważnie rozważany do stosowania w aplikacjach krytycznych dla przedsiębiorstwa, gdyż nie działa na "większych" platformach unixowych. Microsoft próbował zmienić tę sytuację. Od około 2 lat wspólnie z niemiecką firmą Software AG przenosi najważniejsze elementy technologii DCOM na platformy unixowe. Obecnie DCOM - oprócz Windows - jest dostępny na platformach HP UX i Solaris, a przenoszony jest na kolejne platformy. Niedawno licencję na tę technologię kupił Silicon Graphics.

Jednakże nie wystarczy przenieść podstawowe rozwiązania technologii na inne platformy. Konieczne są również usługi dodatkowe, liczne i dobrze rozwiązane w CORBA, takie jak usługi katalogowo-nazewnicze, bezpieczeństwa, protokoły komunikacyjne.

Obecnie programista, używający na serwerze usług CORBA, może korzystać z aplikacji i usług DCOM, ale jest to uciążliwe, wymaga dogłębnej znajomości rozwiązań technicznych Microsoftu i technik programowania obiektowego. Nowe produkty Iona Technologies mają tę sytuację zmienić.

OrbixCOMet nadchodzi

Firma Iona Technologies ma największy udział w rynku brokerów. Najbardziej znane produkty to Orbix, Orbix Web i wiele modułów realizujących zdefiniowane w specyfikacji CORBA usługi: bezpiecznej komunikacji OrbixSSL, bezpieczeństwa systemu OrbixSecurity, obsługi zdarzeń OrbixEvents, komunikacji asynchronicznej OrbixTalk.

Pierwszym produktem do współpracy DCOM/CORBA będzie OrbixCOMet. Zapewni on możliwość opracowywania w środowisku Windows komponentów i aplikacji zgodnych z CORBA za pomocą języków programowania nie akceptowanych do tej pory przez nią. Tradycyjnie aplikacje dla architektury CORBA opracowuje się za pomocą języków obiektowych - Object COBOL, Java, Smalltalk i C++. Po pojawieniu się - w pierwszej połowie br. - pakietu OrbixCOMet, można będzie tworzyć komponenty i kompletne aplikacje CORBA za pomocą popularnych narzędzi programistycznych z Windows - Borland Delphi, Sybase PowerBuilder, Microsoft Visual Basic. Tak opracowane komponenty i aplikacje mogą być uruchamiane na wielu platformach unixowych i dużych maszynach IBM pod kontrolą systemu MVS, działających jako serwery aplikacji, współpracujące z innymi komputerami obsługującymi bazy danych.

OrbixCOMet stworzy również nieporównanie większe szanse opracowywania handlowych komponentów CORBA na sprzęcie z Windows, a więc dostępnym dla ogromnej rzeszy programistów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200