Wspomaganie procesora

Nowy zestaw 440BX zmienia architekturę systemów komputerowych.

Nowy zestaw 440BX zmienia architekturę systemów komputerowych.

Wraz z premierą procesorów Pentium II 350 i 400 MHz, Intel wprowadził do sprzedaży nowy zestaw układów wspomagających (chipset) 440BX, którego najbardziej znaną cechą jest możliwość obsługi systemowej szyny o częstotliwości podwyższonej do 100 MHz. Dotychczas standardowa częstotliwość takiej szyny wynosiła 66 MHz i przy systematycznym wzroście szybkości pracy procesorów oraz pozostałych elementów komputera i urządzeń peryferyjnych stała się ona wąskim gardłem systemu limitującym wzrost jego wydajności. Zestaw 440BX pozwala jednocześnie na instalację pamięci RAM o pojemności do 1 GB - dwa razy większej niż 440LX. W efekcie można oczekiwać, że komputery PC - wyposażone w płyty główne wykorzystujące najnowsze wersje układów - będą wydajną platformą do uruchamiania zaawansowanych aplikacji graficznych, wizualizacji oraz przetwarzania i wyświetlania plików wideo.

Podwyższenie częstotliwości pracy szyny systemowej jest kolejną modyfikacją architektury komputerów platformy intelowskiej, po wprowadzeniu technologii DIB (Dual Independent Bus - dodatkowa, niezależna szyna do komunikacji z pamięcią podręczną) oraz AGP (Accelerated Graphics Port - niezależny interfejs graficzny omijający szynę systemu). Na tym jednak nie koniec - wkrótce pojawią się kolejne, istotne zmiany. Nowe wersje układów 440BX będą wyposażone w rozszerzone zestawy funkcji, zgodnych ze specyfikacjami ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) oraz WfM (Wired for Management), które ułatwią zdalne zarządzanie komputerami przez administratorów systemów sieciowych. Natomiast na jesieni mają pojawić się zestawy, obsługujące interfejs szeregowy IEEE 1394 (FireWire), który umożliwia dołączenie do 63 urządzeń zewnętrznych i transmisję danych z szybkością co najmniej 100 Mb/s. Choć FireWire nie jest nowością, to dotychczas korzystanie z niego wymagało instalacji dodatkowej karty. Wydaje się, że obecnie interfejs IEEE 1394 szybko zacznie zyskiwać popularność - również Microsoft zapowiada, iż będzie on standardowo obsługiwany przez system Windows 98.

Intel nie jest jedyną firmą, która wprowadza zestawy układów, obsługujące 100 MHz szynę systemową. Podobne zestawy opracowały również Acer Laboratories (Alladin Pro II) i VIA Technologies (Apollo Pro). Masowa produkcja Alladin Pro ma rozpocząć się w maju, a Apollo Pro - w II kw. br. Konkurencyjne do 440BX zestawy Acer i VIA mają być tańsze od układów Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200