Microsoft w świecie Baana

Dzięki współpracy z Microsoftem, Baan chce proponować rozwiązania dla małych firm, pracujące pod Windows NT i otwarte elementy pochodzące od innych producentów aplikacji ERP.

Dzięki współpracy z Microsoftem, Baan chce proponować rozwiązania dla małych firm, pracujące pod Windows NT i otwarte elementy pochodzące od innych producentów aplikacji ERP.

Silniej niż przed rokiem, przedstawiciele holenderskiego Baan Co. - producenta systemów wspomagania zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning) - podkreślali swoje związki z Microsoftem. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że obok Jana Baana, prezesa tej spółki, tegoroczną, trzecią już konferencję BaanWorld '98, odbywającą się w Denver, otwierał Bill Gates.

Technologie z Redmond

Na BaanWorld poinformowano o planach ścisłej współpracy z Microsoftem m.in. przy rozwijaniu nowych wersji produktów. W nowych aplikacjach Baana zostaną wykorzystane dwa rozwiązania Microsoftu - Component Object Model (COM) i Distributed COM (DCOM). Baan zaadaptuje COM i DCOM jako podstawową platformę do rozwijania, utrzymywania i współdziałania wszystkich swoich produktów, począwszy od BaanSeries - piątej wersji swojego systemu.

O współpracy z Microsoftem poinformował też Aurum Software, producent aplikacji wspomagających kontakty z klientami przejęty w ubiegłym roku przez Baana. AurumFrontOffice, prezentowane wspólnie przez Jana Baana i Billa Gatesa, ma zapewnić łatwiejszą obsługę wszelkich procesów związanych z kontaktami z klientem przedsiębiorstwa. W jego skład wchodzą m.in. aplikacje do wspomagania sprzedaży oraz moduł obsługi tzw. call center - telefonicznych centrów obsługi klienta. Jako interfejs wykorzystane są Microsoft Office, Outlook i Internet Explorer. Przy tworzeniu pakietu Aurum wykorzystało technologię Windows Distributed interNet Applications Architecture oraz ActiveX i Visual Basic Active Documents.

Współpraca z gigantem

Baan i Microsoft, współpracujące już ze sobą od ok. 2 lat, planują zacieśnić swoje kontakty w przyszłości. Ma to dotyczyć m.in. prac nad COM+, zestawem programistycznym Visual Studio, systemem Windows NT 5.0 i SQL Serverem 7.0. Produkty te mają stanowić podstawę dla przyszłych wersji aplikacji, wchodzących w skład BaanSeries.

Jak stwierdzili analitycy z Meta Group, współpraca Microsoftu z Baanem jest silniejsza niż z jakimkolwiek innym producentem systemów wspomagania zarządzania. Z punktu widzenia holenderskiej spółki, powodem tego może być chęć zaoferowania małym i średnim firmom tańszego, bo opartego na Windows NT, rozwiązania. Z drugiej jednak strony - Joshua Greenbaum, analityk z Hurwitz Group, ostrzega, że Baan może tym samym "odciąć się" od obecnej bazy klientów, korzystających z oprogramowania pracującego pod Unixem.

Nowe produkty

Jednym z nowych produktów prezentowanych na BaanWorld była piąta wersja systemu Baana. W przeciwieństwie do poprzednich, ta składa się z wielu niezależnych modułów. Nadano jej więc nazwę BaanSeries.

Ponadto firma zaprezentowała rozwiązanie Baan-on-Board, pakiet preinstalowanych aplikacji, przygotowanych na rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Klienci mogą wybrać wersję systemu spośród kilku przygotowanych dla różnych typów branż. Stanowi to rozszerzenie do podpisanych na początku tego roku umów z dostawcami sprzętu (Hewlett-Packard, IBM, Digital), oferujących system Baana wraz ze swoimi serwerami.

Drugim prezentowanym w Denver pakietem był Data Navigation Suite. Umożliwia on dostęp do baz danych systemów holenderskiego producenta przez Internet i sieci typu ekstranet. Oprogramowanie to zostało opracowane wspólnie z TopTier Software, który zaprezentował również rozwiązania, pozwalające na łączenie systemu wspomagania zarządzania typu ERP Baana z komplementarnymi produktami do obsługi działów sprzedaży, finansów, czy kadr i płac, takimi jak SAP, PeopleSoft i Hyperion.

Współdziałanie z innymi

Baan zamierza wkrótce opracować otwartą architekturę, która pozwoli wszystkim aplikacjom BaanSeries i innym systemom, będącym na rynku, na łatwe komunikowanie się, tak jakby stanowiły zintegrowany pakiet aplikacji biznesowych. W tym celu przedstawiciele producenta poinformowali o stworzeniu organizacji o nazwie BaanConnect, która zajmie się dostarczaniem otwartych rozwiązań. Firma przedstawiła również pierwszy zestaw interfejsów, pozwalających na integrację systemów pakietu BaanSeries i rozwiązań innych producentów, takich jak Aurum (oprogramowanie Ace 7.0), BMC (Patrol) czy TopTier Software (Baan Data Navigator).

Holenderska spółka zamierza także w najbliższym czasie podpisać strategiczne porozumienia z innymi firmami. Dotyczy to producentów tworzących oprogramowanie, którego Baan nie ma w swojej ofercie. Należą do nich systemy automatyzujące sprzedaż, kadrowo-płacowe (w Polsce firma opracowała odpowiedni moduł wspólnie z DST z Rudy Śląskiej), zarządzania hurtowniami danych i finansami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200