objectiF - CASE obiektowy

Modele opracowane za pomocą narzędzi obiektowych zapewniają bardziej naturalny sposób widzenia systemu informatycznego.

Modele opracowane za pomocą narzędzi obiektowych zapewniają bardziej naturalny sposób widzenia systemu informatycznego.

Mimo licznych publikacji naukowych na temat obiektowych metod opracowania aplikacji, liczba narzędzi CASE na rynku nie jest duża. Wynika to po części z niezbyt dobrej, ale niezasłużonej opinii narzędzi przeznaczonych jedynie do tworzenia dużych aplikacji, oraz z uznawania ich za narzędzia zbyt trudne i zaawansowane dla przeciętnego programisty (dla którego nie są przeznaczone).

Skomplikowana terminologia, niejednolita, firmowa notacja, stosowana w narzędziach CASE poszczególnych producentów, oraz długotrwały proces uczenia się programu CASE nie zachęcały analityków systemowych - dla których są głównym narzędziem pracy - do zajmowania się produktami mniej znanych producentów.

W efekcie przyzwyczaili się oni do uznanych marek lub narzędzi oferowanych przez dostawców baz danych i pakietów do szybkiego tworzenia aplikacji. Wszystko to powodowało, że mniejsi dostawcy pakietów typu CASE nie mogli osiągnąć znaczącego udziału w rynku ze swoimi produktami.

Podobnie ma się sytuacja z prezentowanym ostatnio w Warszawie obiektowym pakietem CASE - objectiF, produktem niemieckiej firmy microTOOL z Berlina. Od czasu pojawienia się w 1992 r. pierwszej wersji, przeznaczonej jedynie do analizy wymagań użytkownika, pakiet objectiF ewoluował w kierunku zintegrowanego narzędzia iCASE do tworzenia aplikacji korzystających z baz danych.

Po pojawieniu się specyfikacji jednolitego języka modelowania (Unified Modelling Language - UML), opracowanego przez znanych metodyków - I. Jacobsona, G. Boocha i J. Rumbaugha (obecnie pracowników firmy Rational) - wiele narzędzi CASE przejęło tę notację, co ułatwia wymianę projektów opracowanych za pomocą różnych narzędzi. Również objectiF posługuje się nią.

Analiza i modelowanie aplikacji

Do określenia wymagań użytkownika w objectiF stosuje się tzw. metodę use-case, pokazującą sposób współpracy użytkownika z systemem. Każdy use-case jest zapisany w pliku tekstowym Worda i modelowany za pomocą modułu analitycznego w postaci klas obiektów. Następnie modeluje się współdziałanie różnych obiektów za pomocą diagramów zmiany stanu i łączy modele w pakiety klas, obsługujących jedną dziedzinę aplikacji i intensywnie wymieniających między sobą komunikaty. Pakiety stanowią podstawę rozwiązania architektonicznego systemu informatycznego.

Skryptowe tworzenie kodu

Z pakietów powstaje architektura systemu, na podstawie której można tworzyć kod aplikacji w C++ lub innym języku obiektowym. Istnieje ścisłe powiązanie między tworzonym kodem a modelem aplikacji. Pakiet objectiF umożliwia odtwarzanie modelu aplikacji na podstawie jej kodu źródłowego w wybranym języku programowania obiektowego.

Do tworzenia kodu aplikacji służy zbiór skryptów, zawierający poprawne składniowo konstrukcje języka programowania, realizujące klasy obiektów modelu.

Dodanie nowego zbioru skryptów pozwala na opracowanie kodu aplikacji w innym języku programowania. Standardowo pakiet objectiF jest wyposażony w skrypty do tworzenia kodu w językach C++ i Java.

Narzędzie otwarte

Rozszerzalność narzędzia zapewnia jego architektura COM z Windows. Wiele klas obiektów zawartych w pakiecie objectiF jest dostępnych na zewnątrz w postaci opublikowanego zestawu metod.

Pozwala to na rozszerzanie właściwości funkcjonalnych pakietu, dołączanie narzędzi innych producentów oraz korzystanie z pakietów ułatwiających pracę programisty.

Pakiet objectiF ma zintegrowane repozytorium klas obiektów (w postaci bazy obiektowej), zapewniające możliwość zapamiętywania tworzonych klas, wypożyczania ich i zwracania przy pracy zespołowej nad projektem oraz umożliwiające współpracę z pakietami do kontroli wersji kodu, np. PVCS (firmy Intersolv).

Wymagania i cena

Pakiet objectiF jest przeznaczony do środowiska Windows NT i Windows 95. Wymaga procesora Pentium, 32 MB RAM, możliwości korzystania z Word 7 (lub nowszego) oraz 50 MB miejsca na dysku.

Podobnie jak większość pakietów CASE, również objectiF jest dość drogi. W wersji na jedno stanowisko programistyczne kosztuje 7500 DEM, zaś przy instalacji na serwerze Windows NT i dostępem dla jednego programisty - 11 250 DEM. Koszt dodatkowych licencji programistycznych zmienia się zależnie od ich liczby.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200