Mała poligrafia z Venturą

Nowa wersja programu Corel Ventura 8 to pakiet, na który warto się zdecydować

Nowa wersja programu Corel Ventura 8 to pakiet, na który warto się zdecydować.

Doświadczenie uczy, że osoby zajmujące się projektowaniem rozbudowanych dokumentów lub prezentacji graficznych należą w większości do konserwatystów i niechętnie decydują się na upgrade używanych narzędzi. Odnosi się to też do osób eksploatujących pakiet Corel Ventura - niektórzy z jego użytkowników wciąż posługują się jego wersjami do systemu DOS.

Najnowsza wersja programu - Corel Ventura 8 - oferuje jednak tyle nowych możliwości, że warto ją zarekomendować nawet największym konserwatystom. Pakiet jest szczególnie interesujący dla użytkowników platformy Windows, ponieważ ma wiele nowych rozwiązań, które pozwalają na łatwe i szybkie tworzenie nawet bardzo dużych dokumentów zawierających profesjonalną grafikę. Ventura 3.0 cieszyła się swego czasu dużym powodzeniem, głównie dlatego że był to program bardzo wydajny i wyposażony w interfejs ułatwiający szybkie formatowanie nawet największych dokumentów. Kolejne wersje pakietu przeznaczone do pracy w środowisku Windows nie były już tak dobre i dopiero teraz Corel przypomniał sobie o tych zaletach programu.

Ventura 8 pracuje płynnie i wydajnie nawet po zainstalowaniu na komputerze wyposażonym tylko w procesor Pentium 120 MHz i 32 MB RAM. Otwieranie i zamykanie plików trwa dwa razy krócej niż przy użyciu Ventura 7. To samo dotyczy poleceń formatowania dokumentów. Ponadto znacznie ulepszono system menu. Obecnie jest on tak skonstruowany, że projektant może szybko opuścić okno używane do budowania głównej strony i definiowania wyglądu ramek, by wykonać formatowanie wybranego akapitu. Jest to możliwe dzięki logicznej i hierarchicznej strukturze systemu menu.

Funkcje formatowania już w poprzednich wersjach programu wykorzystywały znaczniki, ale przy pracy pod systemem Windows formatowanie wybranych akapitów wymagało ponownego definiowania poleceń. Ventura 8 pracuje w trybie modeless (nie trzeba wybierać obiektu przed przystąpieniem do edycji), dzięki czemu można szybko formatować wskazany akapit, budować nowy znacznik formatowania lub wprowadzić zmiany do wielu obiektów objętych istniejącym znacznikiem. Jeśli to konieczne, zawsze można podejrzeć, co proponuje konkretny znacznik, i dopiero wtedy użyć go do formatowania dokumentu.

Do przeglądania zmian proponowanych przez znaczniki służy funkcja Tag. Po wybraniu odpowiedniej opcji (np. kroju lub wielkości czcionki), można ją szybko wprowadzić do dokumentu, używając metody "przeciągnij i upuść". W podobny sposób można przenosić znaczniki formatowania z jednego dokumentu do drugiego. Obecnie każdej ramce towarzyszy zawsze znacznik i jej parametry można modyfikować, posługując się funkcją Tag lub wybierając jedną z opcji proponowanych przez rozwijane menu.

Jeśli ktoś sądzi, że Ventura nie kwalifikuje się do tworzenia profesjonalnych prezentacji graficznych, powinien zrewidować swoje poglądy. Ventura 8 oferuje szeroki zestaw narzędzi do realizacji efektów specjalnych, np. dodawania cieni lub tworzenia półtonów. Program zawiera większość funkcji oferowanych przez Corel Photo-Paint. Ponadto możliwy jest import grafiki wektorowej (np. w formacie Corel 8), jej edycja przy użyciu narzędzi do rysowania oraz eksport w formacie bitmapowym, np. GIF. Wszystkie te funkcje są dostępne bez potrzeby korzystania z dodatkowych zewnętrznych narzędzi. Program umożliwia oczywiście oblewanie obiektów graficznych tekstami. Kolejnym ulepszeniem, wprowadzonym do pakietu, są możliwości przypisania ramkom różnych rozdzielczości i kierowania plików do kolejki drukowania po wcześniejszym określeniu żądanej rozdzielczości (wsparcie dla Adobe Postscript 3).

Ventura 8 jest zintegrowana z innymi produktami Corela - do wymiany danych wykorzystywany jest system OLE. Natomiast pakiet, oprócz programu Ventura 8, zawiera bogaty zestaw aplikacji, m.in. WordPerfect 8, Photo-Paint 8 i osiem innych programów użytkowych.

Ventura 7 zawierała kilka narzędzi do obsługi współpracy z Internetem - wersja 8 ma ich znacznie więcej. Nowa funkcja HTML Frame pozwala np. na formatowanie okienka Table of Contents i określanie, jak ma wyglądać główna ramka dokumentu po wyświetleniu przez przeglądarkę WWW . Strony Web można formatować, wykorzystując opcję Cascading Style Sheet (kaskadowe arkusze formatowania stron WWW). Ponadto program oferuje zestaw narzędzi do zarządzania aplikacjami, uruchamianymi w Internecie (e:mail, FTP, skrytki news, podwiązania URL itd.).

Ventura 8 oferuje wiele nowych funkcji, pracuje szybko i stabilnie, dlatego więc pakiet ten można polecić wszystkim użytkownikom potrzebującym narzędzi do budowania złożonych dokumentów i prezentacji graficznych.

Corel Ventura 8

Pakiet dobrze wykorzystuje możliwości oferowane przez środowisko Windows i ułatwia szybkie tworzenie rozbudowanych dokumentów zawierających grafikę. Program oferuje wiele nowych funkcji wspomagających budowę, edycję i publikację dokumentów w środowiskach Windows lub Internecie.

Zalety: duża wydajność; intuicyjny interfejs, szybkie formatowanie stron, ramek i obiektów tekstowych; możliwość wprowadzania do grafiki bitmapowej efektów spec-jalnych i modyfikowania plików graficznych; doskonałe narzędzia HTML.

Wady: brak istotnych wad.

Producent: Corel Corp.,http://www.corel.com

Cena katalogowa: 895 USD; upgrade - 199 USD (z wersji wcześniejszych niż Ventura 7) i 99 USD dla użytkowników Ventura 7.

<hr size=1 noshade>Mike Heck jest dziennikarzem amerykańskiego tygodnika InfoWorld. Opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200