XML interesuje dużych

Pozycja języka XML staje się coraz mocniejsza. Pojawiają się już pierwsze zestawy znaczników zdefiniowanych na bazie XML, które będą standardem stosowanym np. przez konkretne gałęzie przemysłu.

Pozycja języka XML staje się coraz mocniejsza. Pojawiają się już pierwsze zestawy znaczników zdefiniowanych na bazie XML, które będą standardem stosowanym np. przez konkretne gałęzie przemysłu.

Każde kolejne duże targi internetowe na świecie (jak Internet World) przynoszą premiery coraz większej liczby nowych programów wykorzystujących język eXtensible Markup Language (XML), służący do opisu struktury dokumentów. W założeniach twórców ma być to narzędzie równie uniwersalne i popularne, jak powszechnie stosowany HTML. Zatwierdzono już pierwszy standard języka XML i nadszedł czas na jego stosowanie.

Jednym z najbardziej aktywnych zwolenników standardu XML jest Microsoft, która wokół tego języka chce budować swoje produkty do prowadzenia handlu elektronicznego. W strategii firmy przyjmuje się, że serwery oparte na XML stopniowo wyprą te posługujące się HTML - wszędzie tam, gdzie zachodzi dynamiczna wymiana danych z dowolną bazą. Zamiast tworzenia stron na podstawie informacji uzyskanych z pewnej bazy (co wymaga posługiwania się skryptami lub programem silnie związanych z konkretną bazą danych), dane będą przekształcane na postać XML i przez serwer przygotowywane do wyświetlenia.

Nowa wersja SiteServer aplikacji Microsoftu, przeznaczonej do prowadzenia handlu elektronicznego, które ma pojawić się w lipcu br., będzie wykorzystywała XML do przetwarzania danych. Podobnie obsługa XML zostanie wbudowana do nowej wersji pakietu Office. Microsoft liczy na to, że rozwiązania oparte na XML zastąpią standardowe metody elektronicznej wymiany dokumentów - głównie EDI (Electronic Data Interchange).

Przeglądarka Internet Explorer 4.0 może obsługiwać częściowo standard XML (poprzez dołączalną bibliotekę DLL), a do końca br. do tego produktu powinna być wprowadzona pełna obsługa nowego języka (podjęcie podobnych działań zapowiedział też Netscape). Zainteresowanie językiem XML przejawiane przez Microsoft wzbudziło obawy, że firma ta będzie chciała zawłaszczyć ten język, doprowadzając do sytuacji, w której XML przestałby być niezależny od konkretnej platformy sprzętowo-programowej. Na razie sytuacja nie jest tak zła, jak w przypadku języka Java.

Nad przystosowaniem swoich produktów do języka XML pracuje wiele firm. Sun Microsystems tworzy szablon Enterprise Java Bean, obsługujący ten język. Współpraca z XML zostanie wbudowana do powszechnie stosowanego języka skryptowego Perl. Własne rozwiązania związane z językiem XML oferuje kilka mało znanych firm - jak np. Marimba, Userland Software czy DataChannel.

Na świecie pojawiły się już pierwsze poważne zastosowania języka XML. Przykładowo, Chrysler i Ford do końca tego roku zamierzają przedstawić wspólny standard znaczników dla przemysłu motoryzacyjnego - właściwie to języka opisu dokumentów zdefiniowanego na bazie XML. Amerykańskie wojska lotnicze we współpracy z firmą Boeing pracują natomiast nad opartym na XML systemem dokumentowania dużych projektów.

Seria XML

XML (eXtensible Markup Language)

Metajęzyk używany do definiowania języków ze znacznikami; w pełni zgodny ze znanym od dawna standardem ISO - językiem SGML (Standard Generalized Markup Language)

XLL (Extensible Linking Language)

Język zawierający możliwości budowania złożonych struktur dowiązań i skomplikowanych adresów (poprzez wskaźniki Xpointers). Inaczej niż w przypadku dowiązań hipertekstowych, znanych z HTML, dowiązania XLL - Xlinks - nie muszą być zagnieżdżane wewnątrz dokumentów).

ESL (Extensible Style Language)

Podzbiór będącego standardem ISO języka Document Style Semantics and Specification Language. Wykorzystuje się go do prezentacji danych, zapisanych zgodnie z XML.

World Wide Web Consortium zatwierdził standard XML 1.0 dopiero dwa miesiące temu. Prace nad pozostałymi językami są w toku, ale są one zbudowane właśnie na bazie XML.

Przykładowy dokument

<?XML version="1.0">

<!DOCTYPE MEMO SYSTEM "memo.dtd">

<memo>

<do>Przemyslaw Gamdzyk HYPERLINK

"mailto:[email protected]" [email protected]</do>

<od>Piekna nieznajoma HYPERLINK

"mailto:[email protected]" [email protected]</od>

<temat><java>wielka niespodzianka();

</java></temat>

<tresc>

Witaj <kolor>!

</tresc>

</memo>

Przykładowy komunikat zakodowany w XML to plik zapisany w postaci tekstowej, a nie binarnej (dzięki czemu można go wykorzystywać podobnie jak się to dzieje np. ze zwykłymi stronami WWW). Można go wydrukować, wyświetlić w przeglądarce lub wysłać pocztą. W każdym z tych przypadków jest on prezentowany w odmienny sposób. Choć na pierwszy rzut oka znaczniki przypominają HTML, to łatwo zauważyć, że tworzą je zupełnie nowe słowa. Skąd program ma wiedzieć, co znaczy dany "znacznik"? Trzeba podać mu zbiór reguł (do tego może służyć dołączony plik memo.dtd), odnoszący się do każdego dokumentu zapisanego jako memo (a więc między znacznikami i ). Parser XML wbudowany w pewien program będzie mógł dołączyć ten zbiór reguł i prawidłowo przetworzyć dokument. Z każdym znacznikiem związana jest konkretna reguła. Pole, np. zawarte między znacznikami , może mieć dowolną postać, także innych dokumentów - z wyjątkiem znaczników wykorzystanych do konstrukcji dokumentu w typie . Parser, jak w procesie kompilacji, rozbija dokument XML na drzewo, stopniowo interpretując znaczenie każdego z jego węzłów (z każdym znacznikiem zostaje związana pewna funkcja). Wówczas można to drzewo dowolnie przekształcać i wykorzystywać, np. do wyświetlenia zawartości dokumentu czy przekształcenia go do postaci pliku Postscript. Takie wykorzystanie parsera pozwala widzieć dokumenty XML jako dość specyficzne programy (co nie występowało w przypadku HTML). Tak więc znaczniki mogą mieć również swoje typy. Dowiązania w XML mogą prowadzić nie tylko do innego dokumentu, ale całej ich grupy. W podanym przykładzie zadaniem znacznika jest zwrócenie adresu odbiorcy, a jego wartością HYPERLINK "mailto:[email protected]" [email protected]. Niedawno otwarto nowy internetowy serwis, będący kompendium wiedzy o XML. Prowadzą go wspólnie wydawnictwa Q'Reilly & Associates i Seybold Publications pod adresem http://www.xml.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200