Zamiast klastrów Microsoftu

Co-StandbyServer umożliwia tworzenie odpornych na awarię instalacji Windows NT

Co-StandbyServer umożliwia tworzenie odpornych na awarię instalacji Windows NT.

Firma Vinca, znana z produkcji oprogramowania, umożliwiającego tworzenie awaryjnych serwerów NetWare, wprowadziła na rynek nowy produkt do konkurencyjnej platformy - Co-StandbyServer for NT. Pakiet pozwala administratorowi przygotować dwa identyczne serwery, które współpracują ze sobą, wymieniając wszystkie dane w trybie on-line. W razie awarii jednego z nich, drugi przejmuje realizację wszystkich zadań uszkodzonego serwera. Rozwiązanie takie jest bardzo przydatne w przypadku serwerów, na których uruchamiane są ważne dla funkcjonowania firmy aplikacje.

W razie awarii serwera użytkownicy mogą zauważyć kilkunastosekundowe opóźnienie, zanim wszystkie serwisy działające dotychczas na uszkodzonym serwerze zostaną uruchomione na serwerze awaryjnym. Niemniej przy takim rozwiązaniu nie występuje utrata danych i chroni ono zarówno przed awariami sprzętu, jak i oprogramowania.

Klaster wszystkich usług

Zaletą rozwiązania firmy Vinca jest jego niezależność od zastosowanego serwera. Konkurencyjne rozwiązanie Microsoft Cluster Server wymaga stosowania specjalnie przygotowanych serwerów w identycznej konfiguracji.

W nomenklaturze stosowanej przez firmę Vinca dwa serwery Windows NT, wzajemnie kopiujące między sobą informacje za pomocą oprogramowania Co-StandbyServer, nazywane są klastrem. Produkt odpowiada nie tylko za replikację danych między serwerami, ale także aplikacji, informacji o udostępnionych katalogach, numerów IP, konfiguracji drukarek itp. Obecnie Co-StandbyServer oferuje pełną obsługę tylko dwóch aplikacji: Microsoft SQL Server i Microsoft Exchange Server. Do końca tego roku Vinca udostępni także odpowiedni moduł, umożliwiający bezawaryjną pracę serwera internetowego IIS 4.0.

Komunikacja między dwoma serwerami odbywa się za pośrednictwem łącza sieciowego (przy zastosowaniu dodatkowej karty sieciowej w każdym serwerze). Dzięki temu z jednej strony odciąża się sieć korporacyjną od ruchu tworzonego przez obydwa serwery oraz - izolując ten ruch - uniezależnia się wymianę danych między serwerami od awarii sprzętu sieciowego i tłoku w podstawowej sieci firmowej. Obydwa serwery pracujące w klastrze na bieżąco monitorują własną pracę. Monitorowanie odbywa się zarówno za pomocą połączenia sieciowego, jak i zwykłej sieci, co zabezpiecza przed wywołaniem fałszywego alarmu, gdy zostanie uszkodzone jedno połączenie sieciowe.

Jeżeli którykolwiek z serwerów ulega awarii i przestaje odpowiadać na sygnały, drugi natychmiast "podszywa się" pod niego i przejmuje na siebie realizację wszystkich jego zadań, nie przerywając obsługi własnych użytkowników. Mimo że po awarii w sieci pracuje tylko jeden serwer, to z punktu widzenia użytkownika widoczny jest on nadal jako dwa serwery. Operacja przełączenia usług między dwoma serwerami trwa zazwyczaj kilkanaście sekund i czas jej trwania uzależniony jest od czasu uruchamiania poszczególnych serwisów na zastępczym serwerze.

Po naprawie uszkodzonego serwera i jego włączeniu, synchronizuje on najpierw wszystkie dane ze swoim zastępcą i stopniowo przejmuje od niego realizację wszystkich zadań, należących do jego obowiązków.

Wymagania

Produkt firmy Vinca ma jednak pewne wymagania. Serwery, na których instalowane jest oprogramowanie, muszą być wyposażone w Windows NT Server 4.0 oraz trzeci zestaw poprawek systemowych (Service Pack 3). Co-StandbyServer może pracować w dwóch konfiguracjach: Active/Active, w której obydwa serwery mogą nawzajem pełnić funkcję serwera awaryjnego, oraz Active/Pasive, w której tylko jeden serwer może w razie awarii przejąć funkcje realizowane przez drugi.

W zależności od konfiguracji klastra, serwery muszą być wyposażone w określoną liczbę dysków twardych - w przypadku opcji Active/Active muszą zawierać po trzy dyski twarde (dla systemu operacyjnego, aplikacji serwera oraz do przechowywania "lustrzanych" danych z drugiego serwera), a w przypadku Active/Passive - tylko po dwa dyski (jeden dysk dla systemu, drugi dla danych w podstawowym serwerze, a w awaryjnym serwerze jeden dysk dla systemu oraz drugi na "lustrzane" dane z podstawowego serwera).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200