Grupowo znaczy mądrzej

Na konferencji BrainShare Novell przedstawił pierwszą wersję beta pakietu GroupWise 5.5.

Na konferencji BrainShare Novell przedstawił pierwszą wersję beta pakietu GroupWise 5.5.

Udostępniony publicznie do testów beta GroupWise 5.5 zawiera - według Novella - ponad 150 różnych nowych lub usprawnionych funkcji. Jedną z najważniejszych nowości dostępnych w pakiecie jest pełna integracja z siecią WWW - w tym możliwość udostępniania skrzynek pocztowych, terminarzy oraz bibliotek dokumentów użytkownikom, wyposażonym tylko w przeglądarkę WWW.

Bardziej internetowy

Novell usprawnił także podstawowe funkcje grupowe pakietu GroupWise 5.5. Wyposażono go w możliwość pełnotekstowego indeksowania i przeszukiwania wszystkich zgromadzonych informacji (wiadomości pocztowych, zadań, kalendarzy oraz dokumentów przechowywanych we wspólnych bibliotekach). Ponadto serwer komunikacyjny jest na tyle inteligentny, że umie rozpoznać, czy wysyłany przez użytkownika list, zawierający skrót do dokumentu znajdującego się w elektronicznej bibliotece, adresowany jest do pracownika firmy, czy też do innej osoby, nie mającej dostępu do zasobów sieci korporacyjnej i w zależności od tego dołączyć automatycznie właściwy dokument w postaci załącznika.

Ponadto rozbudowano internetową stronę produktu. GroupWise 5.5 zawiera zintegrowane oprogramowanie WebPublisher, umożliwiające bezpośrednie publikowanie wszystkich informacji dostępnych w systemie na serwerach WWW . Konwersja dokumentów dokonywana jest "w locie" bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika. Pakiet umożliwia także serwerowanie grup dyskusyjnych za pomocą protokołu NNTP.

Nowy GroupWise obsługuje najnowsze systemy zabezpieczania przesyłek elektronicznych: S/MIME oraz PGP. Użytkownicy mogą również wymieniać elektroniczne wizytówki za pośrednictwem Internetu dzięki zgodności pakietu ze standardami vCard.

Liczne porozumienia z producentami komputerów naręcznych oraz elektronicznych notatników sprawiły, że Novell umożliwił wymianę danych między GroupWise'em a takimi urządzeniami, jak PalmPilot, Psion, oraz telefonami, np. Nokia 9000 Communicator.

Kosmetyka i nie tylko

Wiele nowych cech GroupWise to kosmetyczne zmiany, znane już użytkownikom innych popularnych systemów komunikacyjnych. Zalicza się do nich np. automatyczne podświetlanie adresów internetowych z możliwością kliknięcia i bezpośredniego odwołania się z listu np. do określonej strony WWW, możliwość filtrowania otrzymywanych informacji według wcześniej określonych zasad czy odwoływania wysłanych, a nie przeczytanych jeszcze przez adresata informacji. GroupWise wyposażono także w moduł umożliwiający otwieranie nadesłanych dokumentów w różnych formatach bez potrzeby posiadania aplikacji, w której zostały one stworzone. Pakiet zintegrowano z pocztą głosową, dostępną w ramach modułu GroupWise PhoneAccess.

Netscape, Lotus i Microsoft umożliwiły wysyłanie listów w formacie HTML bezpośrednio z poziomu klienta pocztowego. Novell zrobił coś więcej. GroupWise 5.5 pozwala dołączać do przesyłek pocztowych także programy pisane w JavaScript, Visual Basic Sript lub aplety Javy. Umożliwia to tworzenie "inteligentnych" przesyłek. Przykładowo, firma może wysłać do pracowników specjalny list, po którego otwarciu do ich kalendarzy automatycznie będą dodane wszystkie wolne od pracy dni.

Ponadto znacznie rozbudowano mechanizm sortowania przychodzącej korespondencji. Oprócz prostych zasad traktowania e-maili, użytkownik może wprowadzić wiele słów kluczowych, służących do odróżniania przesyłek. Rozwiązanie takie pozwala w elastyczniejszy niż dotąd sposób grupować tematycznie otrzymywaną korespondencję.

Do GroupWise 5.5 dodano także kilka małych, ale bardzo pomocnych modułów. Jednym z nich jest Marquee - mały pasek stale widoczny na ekranie, na którym przewijają się informacje o zadaniach do wykonania, zbliżających się spotkaniach, nowej korespondencji itp. Wyglądem przypomina on pasek News Ticker, znany użytkownikom aplikacji PointCast.

Dla administratora

GroupWise 5.5 nie przynosi radykalnych zmian w interfejsie administracyjnym. Podobnie jak inne produkty Novella, w pełni zintegrowany jest z usługami katalogowymi NDS i zarządzany z poziomu aplikacji NWAdmin. Wraz z pakietem dostarczany jest moduł snap-in dla aplikacji ManageWise, umożliwiającej scentralizowane zarządzanie siecią komputerową.

Jedną z najważniejszych cech pakietu jest jego pełna zgodność z rokiem 2000. Novell zapewnia, że aplikacja była przygotowana z pełną świadomością zbliżającego się milenium i żaden administrator nie będzie miał z powodu GroupWise'a kłopotów w dniu następującym po nocy sylwestrowej 1999 r.

Mocne zaplecze

Według IDC, obecnie GroupWise jest pod względem liczby sprzedanych licencji drugim po Lotus Notes pakietem komunikacyjnym ze zintegrowanymi funkcjami pracy grupowej. Ma 34% udział w rynku i wykorzystywany jest przez 11 mln użytkowników. Niemniej tempo wzrostu sprzedaży GroupWise jest mniejsze niż w przypadku jego największych rywali: Lotus Notes i Microsoft Exchange.

Zdaniem analityków Gartner Group, GroupWise jest najtańszym w utrzymaniu systemem komunikacyjnym. Z wyników badań przeprowadzonych przez tę firmę wynika, że koszt utrzymania pojedynczej skrzynki pocztowej jednego użytkownika w ciągu trzech lat wynosi w przypadku produktu Novella 136 USD. W przypadku pakietów Netscape SuiteSpot, Microsoft Exchange oraz Lotus Notes wynosił on odpowiednio: 167, 470 i 718 USD.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby nowe cechy skłoniły użytkowników Notes i Exchange do migrowania na GroupWise 5.5. Zainteresowani tym w pierwszej kolejności będą użytkownicy poprzednich wersji GroupWise, a także cc:Maila w wersji dla NetWare.

Najważniejsze cechy GroupWise 5.5
  • Integracja modułu WebPublisher, umożliwiającego publikowanie informacji zawartych w GroupWise w ramach serwerów WWW.

  • Inteligentne listy z możliwością uruchamiania programów w JavaScript, Visual Basic Script i Java.

  • Zaawansowane filtrowanie korespondencji.

  • Zabezpieczanie przesyłek zgodnie z S/MIME i PGP.

  • Pełna integracja Active Desktop i Internet Explorera 4.0 (klient GroupWise może pracować jako komponent ekranowy aktywnego pulpitu).

  • Automatyczne kopiowanie używanych dokumentów z bibliotek publicznych na lokalny dysk użytkownika.

  • Zmiana właściwości wielu dokumentów za jednym posunięciem.

  • Pełna zgodność z rokiem 2000.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200