Dla przedsiębiorstwa

Pakiet narzędziowy Magic 8, do niedawna produkt niszowy, zmierza w stronę obsługi całego przedsiębiorstwa.

Pakiet narzędziowy Magic 8, do niedawna produkt niszowy, zmierza w stronę obsługi całego przedsiębiorstwa.

Podczas spotkania użytkowników pakietu narzędziowego Magic, zorganizowanego przez jedynego polskiego dystrybutora tego narzędzia - Komtech z Radomia - mówiono wiele o nowych właściwościach wersji Magic 8, kierunkach rozwoju tego pakietu, współpracy z programami typu CASE, możliwościach tworzenia aplikacji dla Internetu/intranetu oraz dla systemu IBM AS/400.

Pakiet narzędziowy Magic - opracowany przez izraelską firmę Magic Software Enterprises - od pojawienia się pierwszej wersji produktu w 1986 r., posługiwał się unikatowym podejściem do opracowania aplikacji: tworzenie aplikacji w tym systemie nie wymaga pisania kodu. Nowa wersja Magic 8, zwana również Magic Enterprise Edition V8, dostępna od końca ub.r., wciąż posługuje się tą samą metodą tworzenia aplikacji. Środowisko programistyczne Magic 8 działa w 32-bitowych Windows 95 i NT, ma usprawnione możliwości tworzenia aplikacji dla Internetu i intranetu oraz zapewnia lepszą skalowalność aplikacji.

Architektura Magica

Architektura Magica jest skupiona wokół maszyny wirtualnej Magic Application Engine (MAC), w pełni zoptymalizowanego, kompilowanego programu działającego w wielu środowiskach systemowych, zajmującego się zadaniami, związanymi ze współpracą z systemem operacyjnym, bazami danych i obsługą stacji klienta.

Maszyna wirtualna Magica jest podstawowym źródłem wydajności i produktywności Magica, ponieważ zawiera pełną funkcjonalność potrzebną do tworzenia i wykonywania skomplikowanych aplikacji, łącznie z regułami biznesowymi, logiką programu i prezentacją. Maszyna wirtualna wykonuje aplikację, odczytując plik kontrolny i wykonując określone w nim operacje na podanych danych w kontrolowanej pętli. Maszyna zawiera także dodatkowe właściwości związane z dostępem do danych, tworzeniem menu, pól rozwijanych, generacją raportów i in.

Programista korzysta ze środowiska programistycznego, dostępnego w Windows 95 i Windows NT, w celu deklarowania (programowanie deklaracyjne, zamiast programowania proceduralnego) struktur danych, reguł działania, formy graficznej aplikacji, praw dostępu i pozostałych elementów aplikacji w tabelach, zapisanych do pliku kontrolnego aplikacji, przechowywanego w repozytorium Magic Application Repository. Maszyna wirtualna MAC jest sterowana za pomocą tego pliku, interpretując zwartość tabel podczas wykonywania aplikacji.

Plik kontrolny aplikacji nie jest związany z żadną platformą sprzętową i może być wykonywany na dowolnym komputerze, na którym dostępna jest maszyna wirtualna Magic Application Engine.

Dostęp do danych w relacyjnych bazach danych zapewnia zbiór rodzimych bram (gateway) do najważniejszych systemów zarządzania bazami danych (Oracle, Informix, Sybase, IBM DB/2). Wiele innych baz danych jest dostępnych za pomocą sterowników ODBC.

Przeniesienie aplikacji na inną platformę sprzętową polega na przesłaniu pliku kontrolnego i nie wymaga jego zmian, ponieważ jego forma jest niezależna od platformy. Obecnie maszyna wirtualna Magica jest dostępna na kilkudziesięciu platformach sprzętowych i systemowych, w tym również na tak zamkniętym systemie, jak AS/400.

Aplikacje rozproszone

Magic był do tej pory traktowany jako produkt raczej niszowy, przeznaczony do szybkiego tworzenia i bezproblemowego uruchamiania aplikacji dla niewielkich przedsiębiorstw (do 50 użytkowników). Wynikało to z ograniczeń, jakie stwarzała jego architektura, bazująca na maszynie wirtualnej, wykonującej większość operacji na danych na stacji klienta, nie wykorzystująca w pełni możliwości obliczeniowych serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200