Wiedeń łączy miasta

Na kongresie Vienna Calling - East-West Telematic Congress przedstawiciele kilkudziesięciu miast europejskich uznali, że kraje, które nie nadążają za rozwojem informatyki, już w ciągu najbliższej dekady mogą stanąć wobec dramatycznego spadku inwestycji i liczby miejsc pracy.

Na kongresie Vienna Calling - East-West Telematic Congress przedstawiciele kilkudziesięciu miast europejskich uznali, że kraje, które nie nadążają za rozwojem informatyki, już w ciągu najbliższej dekady mogą stanąć wobec dramatycznego spadku inwestycji i liczby miejsc pracy.

Organizatorem wiedeńskiego spotkania samorządowców i informatyków miejskich z Europy Zachodniej i Wschodniej było stowarzyszenie Telecities, które zajmuje się rozwojem miast europejskich dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Telecities powstało w 1993 r. z inicjatywy europejskiego stowarzyszenia miast Eurocities. Członkami stowarzyszenia są cztery polskie miasta: Łódź, Gdańsk, Katowice, Swarzędz (łącznie stowarzyszenie ma 97 członków). Przedstawiciele miast europejskich dyskutowali o możliwościach podejmowania wspólnych projektów teleinformatycznych finansowanych z funduszy Unii Europejskiej (EU).

W Wiedniu Komisja Europejska DG-XIII przedstawiła czwarty program rozwoju teleinformatyki na lata 1994-1998, z budżetem 2,3 mld ecu. Piąty program jest obecnie w trakcie uzgadniania. Unia Europejska konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, określoną w przyjętym w lipcu 1994 r. w Brukseli, raporcie komisarza europejskiego Martina Bangemanna "Europa i globalne społeczeństwo informacyjne - Rekomendacje dla Rady Europy" oraz w protokole z konferencji G7 w lutym 1995 r. Największe osiągnięcia w tym zakresie ma Finlandia, gdzie współczynnik linii telefonicznych na 100 mieszkańców wynosi ok. 55, natomiast współczynnik liczby węzłów internetowych na 1000 mieszkańców wynosi ok. 98. W Polsce ww. współczynniki wynoszą odpowiednio ok. 20 i 3 - najniższe wśród krajów Unii Europejskiej i centralnej Europy.

Według Jeana Millara, urzędnika Komisji Europejskiej, gdyby zdefiniować rozwój społeczeństwa informatycznego w europejskiej perspektywie za pomocą liczb, to okazałoby się, że ponad 70% Europejczyków ma dostęp do telefonii cyfrowej, a ponad 20 mln używa telefonów GSM. Ponad 12 mln firm w Europie używa ISDN (więcej niż reszta świata). Ponad 40 mln europejskich domów ma dostęp do 200 serwisów cyfrowej telewizji kablowej. Telepracę wykonuje prawie 2 mln Europejczyków. Ok. 25% firm z krajów Unii korzysta z Internetu. Firmy prowadzące interesy za pośrednictwem Internetu zarobiły w 1997 r. 1 mld ecu.

Na kongresie delegacjom miast ze Słowenii, Słowacji, Czech, Węgier, Bułgarii towarzyszyli urzędnicy właściwych resortów. Polska była reprezentowana wyłącznie przez przedstawicieli Łodzi i Gdańska.

<hr size=1 noshade>Adam Jan Kępa jest dyrektorem Biura Informatyki Urzędu Miasta Łodzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200