Problem roku 2000 mamy jak w banku (2)

SWIFT zaleca bankom i instytucjom finansowym przeprowadzenie testów zgodności z rokiem 2000.

SWIFT zaleca bankom i instytucjom finansowym przeprowadzenie testów zgodności z rokiem 2000.

O bezpiecznie wejście w nowe tysiąclecie zabiega międzynarodowa organizacja bankowa SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications). Zajmuje się ona m.in. pośredniczeniem w rozliczaniu międzynarodowych transakcji bankowych. Z jej usług korzystają banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne i giełdy. W Polsce jedyną instytucją niebankową, podłączoną do jego sieci, jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Do ponad 6 tys. swoich członków na świecie, w tym 49 polskich instytucji finansowych, wysłała ona instrukcje i zalecenia, dotyczące przetestowania wykorzystywanego oprogramowania, umożliwiającego im łączność z siecią SWIFT, pod względem "odporności" na problem roku 2000. Ostateczny termin przesłania informacji o wynikach testów wyznaczono na lipiec 1999 r. Zdaniem rzecznika prasowego SWIFT, organizacja ta nie ma jednak żadnych mechanizmów wymuszających na jej członkach zastosowanie się do tych wytycznych.

"SWIFT właściwie nie stawia tego jako wymogu. Nie ma także zamiaru ani możliwości, by karać swoich członków, którzy nie dokonają certyfikacji stosowanych przez siebie systemów. Każda z instytucji finansowych wie jednak, że jeśli nie przetestuje wykorzystywanego oprogramowania, przestanie funkcjonować w sieci tej organizacji, co dotkliwie odczuje już następnego dnia" - mówi Janusz Cyrek, przewodniczący polskiej grupy użytkowników SWIFT. Jego zdaniem, nie będzie również problemów z przekonaniem producentów oprogramowania, by przystosowali swoje produkty do zmiany daty w nocy z 31 grudnia 1999 r. na 1 stycznia 2000 r.

W niektórych polskich bankach, takich jak np. Pekao SA, trwa przystosowanie aplikacji wykorzystywanych w łączności z siecią SWIFT i jest ono częścią całościowego programu przebadania wszystkich stosowanych systemów informatycznych, czy istnieje możliwość wystąpienia tzw. błędu milenium. W innych prace dopiero się rozpoczynają. "W najbliższym czasie zamierzamy skontaktować się z producentem aplikacji, za pomocą której komunikujemy się ze SWIFT. Chcielibyśmy wiedzieć, czy widzi ona jakieś zagrożenia oraz - jeśli są - czy znalazła ich rozwiązanie" - mówi przedstawiciel Banku Depozytowo-Kredytowego SA Grupa Pekao SA z Lublina.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200