Bliżej piątego NetWare

Na konferencji BrainShare Novell zaprezentował trzecią wersję beta NetWare 5.

Na konferencji BrainShare Novell zaprezentował trzecią wersję beta NetWare 5.

Pod koniec kwietnia br. firma Novell udostępni trzecią, ostatnią już wersję beta systemu operacyjnego NetWare 5. Pełna wersja produktu zapowiadana jest na połowę br. - pół roku wcześniej niż premiera kolejnej wersji Windows NT Server firmy Microsoft.

Lekka konsola

W trzeciej wersji beta znajdzie się wiele nowych narzędzi. Jednym z nich będzie zintegrowana konsola zarządzania - ConsoleOne - znana także pod roboczą nazwą Houston. Umożliwi ona, po raz pierwszy, zarządzanie całą siecią, opartą na serwerach NetWare za pośrednictwem jednego, graficznego interfejsu. W przeciwieństwie do systemu Windows NT, konsola zarządzania nie będzie jednak w całości pracowała na serwerze. Uruchamiana będzie z poziomu klienta NetWare i ma odwoływać się do appletów w Javie, pracujących po stronie serwera. Takie rozłożenie zadań między klienta a serwer spowoduje, że dodatkowe obciążenie procesora związane z uruchamianiem aplikacji do zarządzania siecią nie wzrośnie więcej niż o 5%. Jest to wynik zdecydowanie lepszy niż w przypadku Windows NT Server. "Jeśli administrator loguje się na serwerze Windows NT, to obciążenie procesora związane z obsługą interfejsu graficznego może wzrosnąć o 20-40%" - mówi Michael Simpson z firmy Novell, odpowiedzialny za marketing produktów do zarządzania siecią.

ConsoleOne ma zapewnić możliwość zarządzania wszystkimi aplikacjami pracującymi na serwerach NetWare. Będzie to możliwe dzięki modułowej budowie produktu, umożliwiającej dołączanie dodatkowych komponentów snap-in, realizujących interfejsy zarządzania poszczególnymi aplikacjami. Novell udostępnił już ConsoleOne API, dzięki której własne komponenty snap-in mogą opracowywać także niezależni producenci.

Pełna wersja ConsoleOne będzie udostępniona na początku wraz z NetWare 5. W późniejszym terminie produkt będzie rozprowadzany razem z ManageWise, BorderManager, GroupWise, NDS for NT oraz ZENworks. Można też ją ściągnąć bezpłatnie z serwera WWW Novella.

Najszybsza Java

Beta 3 systemu NetWare 5 zawiera najszybszą - według testów przeprowadzonych przez KeyLabs - maszynę wirtualną Javy (Java Runtime Environment w wersji 1.1.5). Jest ona dwa razy szybsza od swego najbliższego konkurenta i pięć razy szybsza niż jej odpowiednik pracujący na serwerze Windows NT. Wszystkie testy przeprowadzono na jednoprocesorowym serwerze Pentium II 300 MHz wyposażonym w 128 MB RAM i obsługującym 200 połączeń.

W wersji beta 3 systemu znajduje się także nowa wersja usług katalogowych NDS, oferująca wbudowaną obsługę protokołu LDAP 3.0. Dotychczas NDS obsługiwał wyłącznie LDAP w wersji 2.0 i to przez dodatkowy moduł rozszerzający. Dzięki wdrożeniu LDAP 3.0 można będzie realizować bezpiecznie dostęp do usług katalogowych za pośrednictwem dowolnego klienta, wyposażonego w obsługę tego protokołu. Pozwoli to np. sprawdzać dane adresowe użytkowników systemu NetWare, zawarte w NDS, z poziomu dowolnego klienta pocztowego obsługującego LDAP.

Nowa wersja beta będzie zawierać także narzędzia umożliwiające migrację z systemów NetWare 3.x i 4.x do NetWare 5.

Przyszłość

Podczas tegorocznej konferencji technicznej BrainShare Novell ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące następcy NetWare 5. Będzie nim system znany pod roboczą nazwą Modesto i pracujący w trybie 64-bitowym na platformie Merced.

Modesto trafi na rynek w przyszłym roku - wkrótce po premierze nowego procesora opracowywanego wspólnie przez Intela i Hewlett-Packarda. System ma być w pełni zgodny z NetWare 3.x, 4.x i 5 i będzie obsługiwać 32- i 64-bitowe aplikacje.

Modesto będzie zbudowany w sposób modularny i ma składać się z wielu maszyn wirtualnych, odpowiadających za realizację różnych zadań, uruchamianych w zależności od aktualnych potrzeb. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne zasoby serwera.

Nowości ogłoszone przez Novella podczas konferencji technicznej BrainShare

Orion - Novell wprowadzi na rynek klastry, znane pod roboczą nazwą Orion, w trzech etapach. W pierwszym, zapowiadanym na trzeci kwartał br., będzie umożliwione łączenie dwóch serwerów NetWare w klaster. W drugim, zapowiadanym na koniec br., Novell umożliwi łączenie wielu serwerów w klaster. Ostatni etap, który zostanie zrealizowany w przyszłym roku, przewiduje wprowadzenie klastrów, w których będzie następować automatyczna dystrybucja zadań oraz odtwarzanie zawartości pamięci uszkodzonego serwera przez inne serwery w klastrze w razie awarii.

Standby Server Many-to-One - kolejna wersja oprogramowania powstałego w wyniku współpracy Novella i firmy Vinca. Pakiet umożliwia realizację mirroringu serwerów, przy czym w nowej wersji jeden serwer może pełnić funkcję mirroringu dla kilku innych. Pakiet jest zapowiadany na drugi kwartał br.

DNS/DHCP Services - pakiet realizujący usługi DNS (także dynamiczny DNS) i DHCP w NetWare. Będzie mógł obsługiwać do 10 000 adresów IP na pojedynczym serwerze i 1000 delegacji domen. Ma być dostępny dla NetWare 4.x i wchodzić w skład NetWare 5.x. Ukaże się w drugim kwartale br.

NDS for NT - Novell planuje dwie nowe wersje tego produktu. Pierwsza, zapowiadana na lato br., umożliwi realizację cache'u usług katalogowych na poziomie serwera pełniącego funkcję Backup Domain Controller w domenie Windows NT. Druga, zapowiadana na koniec roku, będzie już pełnofunkcjonalnym NDS'em, pracującym niezależnie od NetWare na serwerze Windows NT.

BorderManager 1.5 - zapowiadana na połowę br. nowa wersja pakietu BorderManager umożliwi realizację sieci opartej na protokole IP Security, filtrowanie przesyłanych danych, przygotowywanie scenariuszy ściągania danych oraz realizację sieci wirtualnych.

Oracle8 - Novell podpisał umowę z firmą Oracle, na mocy której od czerwca br. do każdego serwera NetWare 4.11 będzie dołączana baza danych Oracle8 z licencją dla pięciu użytkowników. Baza ta będzie także dołączana do serwera NetWare 5.

Dedykowany serwer Proxy - już wkrótce Compaq wprowadzi na rynek dedykowany serwer internetowy, odpowiadający za buforowanie przesyłanego ruchu sieciowego. Na produkt ten składałby się serwer Compaqa oraz w pełni skonfigurowany serwer NetWare 4.11 z zainstalowaną aplikacją BorderManager FastCache.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200