Komórki do wynajęcia

Praca u operatora telefonii komórkowej wiąże się z dużymi wyzwaniami zawodowymi. Szansa na szybką karierę jest magnesem zwłaszcza dla informatyków rozpoczynających pracę.

Praca u operatora telefonii komórkowej wiąże się z dużymi wyzwaniami zawodowymi. Szansa na szybką karierę jest magnesem zwłaszcza dla informatyków rozpoczynających pracę.

Błyskawiczny rozwój telefonii komórkowej otworzył przed wielu młodymi ludźmi nowe perspektywy kariery zawodowej. Wiele osób znajduje zatrudnienie u przedstawicieli handlowych Polkomtelu (Plus GSM), Polskiej Telefonii Komórkowej (Centertel i Idea) oraz Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era GSM). Firmy te poszukują także informatyków.

Odkrywanie nowych lądów

Głównym powodem, dla którego specjaliści ds. informatyki rozpoczynają pracę w firmach rozwijających telefonię komórkową, jest potrzeba sprawdzenia swoich umiejętności w konfrontacji z nowymi wyzwaniami. "Pracując w Erze, cały czas rozbudowujemy sieć, powstają nowe biura, które trzeba połączyć. Bardzo ważna jest także możliwość pracy na różnych platformach sprzętowych" - mówi Robert Klusek, informatyk z Polskiej Telefonii Cyfrowej, wcześniej zatrudniony w firmach Apexim i Ericsson. Zdaniem specjalistów, praca u operatora telefonii przenośnej nie da się porównać z żadnym pokrewnym zawodem informatycznym. "Daje wiele mocnych wrażeń, wiąże się z dużą odpowiedzialnością - mówi Wojciech Kubiak, z sekcji systemów w Polskiej Telefonii Komórkowej Idea. - Poza tym umożliwia zapoznanie się z wieloma aspektami informatyki, co jest szczególnie ważne dla ludzi, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową".

Pracę w firmach z branży telekomunikacyjnej znajdują informatycy z całej Polski. W niektórych działach Idei liczba osób spoza Warszawy przekracza 50%. Do pracy u operatorów telefonii komórkowej przyciągają zarobki wyższe niż w innych częściach kraju. Informatyk po okresie próbnym może zarobić ok. 3 tys. zł miesięcznie. Jest to uzależnione głównie od rodzaju wykonywanej pracy. Dodatkowym atutem zachęcającym do pracy jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach, których koszt pokrywany jest przez firmę. Tańsze kursy - za kilka tysięcy złotych - nie uzależniają pracownika od firmy. Droższe szkolenia, takie jak studia MBA, wiążą się z zobowiązaniem do pewnego okresu karencji przy ewentualnej zmianie zatrudnienia. Firmy oddają do dyspozycji swoim pracownikom telefony komórkowe i samochody. Oferują również szeroki pakiet świadczeń socjalnych, włącznie z ubezpieczeniem i funduszem emerytalnym.

Wszystko to sprawia, że do operatorów telefonii komórkowej przychodzą również wykwalifikowani specjaliści z wielu przedsiębiorstw związanych z przemysłem informatycznym. "W nowych firmach, które się dopiero rozwijają, szanse na awans są znacznie większe niż u operatora z ustabilizowaną sytuacją kadrową, jakim jest TP SA - mówi Jarosław Kępkowicz, dyrektor Centrum Systemów Teleinformatycznych w Telekomunikacji Polskiej SA. - Trzeba przyznać, że operatorzy telefonii komórkowej zabierają ludzi najbardziej wartościowych. Pozyskują ich praktycznie «bezinwestycyjnie»".

Wejście na rynek operatora wprowadzającego nową technologię, tak jak to było w przypadku telefonii cyfrowej, powoduje podkupywanie specjalistów od konkurencji. "Nowy pracodawca zyskuje doświadczonego pracownika, a przy tym nie musi już w niego inwestować - mówi informatyk zatrudniony u jednego z operatorów, proszący o zachowanie anonimowości. - Tak było, gdy na rynek wchodziła Plus GSM, do której przeszło wiele osób z Centertela".

Wybierz zawód z przyszłością

Rekrutacja do pracy odbywa się najczęściej za pomocą ogłoszeń w prasie i w Internecie. Do wyszukiwania wyższej kadry zarządzającej wykorzystuje się agencje doradztwa personalnego. Kandydatów na specjalistów do spraw informatyki czeka 3-miesięczny okres próbny. "Czasami dopiero po pół roku okazuje się, że człowiek nie nadaje się do tej pracy" - mówi Wojciech Kubiak. Kandydaci powinni być przede wszystkim komunikatywni, obowiązkowi i dyspozycyjni, gdyż praca wiąże się z dyżurami przez cały tydzień o różnych porach dnia i nocy. Potrzebna jest dobra znajomość informatyki, umiejętność pracy z oprogramowaniem na wielu platformach sprzętowych. Nawet ukończenie studiów kierunkowych nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu.

Doświadczenie w niektórych dziedzinach może być jednak pomocne przy zatrudnianiu. Rozbudowa i rozwój wszystkich operatorów telefonii komórkowej wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów przede wszystkim z zakresu budowy i obsługi sieci rozległych LAN. Wysokie zarobki czekają na informatyków, zajmujących się bazami danych Oracle'a. "Przydaliby mi się ludzie znający platformę unixową - mówi Robert Klusek. - Chętnie zatrudniłbym także programistów języka C, zwłaszcza znających problematykę central telekomunikacyjnych". Zdaniem Jacka Kalinowskiego, rzecznika prasowego Polskiej Telefonii Komputerowej Centertel, duże szanse na karierę w zawodzie informatyka mają specjaliści od nowych usług, takich jak billing.

Na rynku pracy związanej z telekomunikacją wciąż panuje duży ruch. Ludzie często zmieniają miejsce zatrudnienia. "Pracował z nami kiedyś obcokrajowiec, który przez ostatnie pięć lat był zatrudniony w kilku krajach, gdzie tworzono telefonię cyfrową. Po prostu lubił zmiany - mówi Robert Klusek. - Kiedy skończą się wyzwania, zapewne wielu z nas będzie szukało nowego zajęcia".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200