Borland za Linuxem

Konferencja programistów korzystających z narzędzi Borlanda potwierdziła zaangażowanie firmy w rozwój platformy Linux. Najwięcej emocji budziły wstępne prezentacje pakietu Kylix, przenoszącego najlepsze cechy Delphi i C++Builder na platformę Linux.

Konferencja programistów korzystających z narzędzi Borlanda potwierdziła zaangażowanie firmy w rozwój platformy Linux. Najwięcej emocji budziły wstępne prezentacje pakietu Kylix, przenoszącego najlepsze cechy Delphi i C++Builder na platformę Linux.

Wizja niektórych entuzjastów Linuxa, że system ten spowoduje odwrót od Windows, nie znajduje potwierdzenia w praktyce. Już wcześniej nikomu nie udało się zmusić firm i programistów, aby wybierali między Windows NT a Unixem; nie uda się to więc również zwolennikom Linuxa. Borland zamierza natomiast przekonać firmy i programistów, że można wykorzystać doświadczenie w programowaniu do efektywnego tworzenia za pomocą Delphi i Kylixa aplikacji łatwo przenaszalnych między platformami Windows a Linux, działających w mieszanym środowisku tych systemów. Wszystkie nowe narzędzia programistyczne Borlanda, w tym nowe wersje Delphi 6 i C++Builder 6, będą zgodne z Linuxem. Firma wierzy, że w niedługim czasie opłaci się zintegrować platformy Linux i Windows, a dzięki narzędziom Borlanda możliwe jest planowanie działań na obu platformach.

Kylix lada moment

Kylix to projekt zainicjowany w Borlandzie przez Dale'a Fullera, pełniącego obowiązki prezesa i głównego dyrektora firmy (pisaliśmy o tym m.in. w CW 22/2000 r.). Produkt jest obecnie w fazie testów beta. Borland zapowiada, że będzie on dostępny jeszcze w tym roku.

Kylix to pierwsze narzędzie do szybkiego opracowania (RAD) komercyjnych aplikacji pracujących w rodzimym trybie Linuxa. Działa z różnymi odmianami Linuxa, w tym Red Hat i Corel Linux, współpracuje z KDE i GNOME. Istniejące na rynku narzędzia linuxowe - Emacs, CodeWarrior (MetorWerks) czy Code Fusion (Cygnus) - są przeznaczone raczej do prac systemowych (np. przebudowy jądra systemu).

Specjalnie dla projektu Kylix w Borlandzie opracowano szybki kompilator, a nowa biblioteka komponentów Linux Visual Component Library (LVCL) jest zbliżona do używanej od lat biblioteki VCL, jednego z narzędzi przeznaczonych dla Windows. W celu przyśpieszenia tworzenia aplikacji w Windows zestaw komponentów VCL abstrahuje właściwości systemu Windows; LVCL podobnie abstrahuje system Linux, jednak różnice właściwości graficznych systemów powodują, że pojawią się niewielkie różnice właściwości komponentów.

Aplikacje Kylixa mogą korzystać bezpośrednio z firmowej bazy danych InterBase i z bazy mySQL (popularnej w środowisku otwartego kodu), a za pośrednictwem zestawu sterowników dbExpress (uproszczony zestaw sterowników Borland BDE) również z innych baz danych. Kylix będzie zawierać komponenty do współpracy z Apache - najpopularniejszym, bezpłatnym serwerem Web.

Firma zapewnia, że Kylix umożliwi tworzenie rodzimych aplikacji dla Windows i Linuxa, chociaż czasem będą wymagane niewielkie zmiany kodu, wynikające z różnicy między systemami.

Borland inicjuje szeroką akcję informacyjną skierowaną do programistów Visual Basica, mającą pokazać im, jak za pomocą Delphi i Kylixa można tworzyć aplikacje działające w środowisku Windows, łatwe do przeniesienia do Linuxa. W ramach akcji informacyjnej organizowane są seminaria, prowadzona jest bezpośrednia korespondencja z programistami, a także ogłaszane są spec-jalne promocje.

Borland nie zaniedbuje jednak innych systemów. W celu ułatwienia programowania w Javie dla Mac OS wprowadził JBuildera przeznaczonego dla nowej wersji tego systemu operacyjnego z nowym interfejsem graficznym Aqua.

Handel od zaraz

Borland/Inprise to nie tylko narzędzia. Podczas konferencji zaprezentowano zintegrowany zestaw e-Commerce Framework Solution (CFS) specjalistycznego oprogramowania pozwalającego niedużym firmom stworzyć skalowalne serwisy internetowe. CFS jest pakietem zintegrowanym, przeznaczonym dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Napisana w całości w języku Java i wdrożona w architekturze wielowarstwowej aplikacja CFS działa pod kontrolą Inprise Application Server 4.0 i jest zarządzana przez pakiet Inprise AppCenter. Elastyczna architektura pakietu pozwala na szybkie dostosowanie go do regionalnych potrzeb (np. używania lokalnego języka lub waluty), a wykonanie w technologii CORBA zapewnia skalowalność i automatyczne wyrównywanie obciążenia w sieci lokalnej i rozległej.

e-Commerce Framework Solution (CFS) - wybrane elementy pakietu
  • Firewall Broker do zarządzania zabezpieczeniami

  • Language Service dla dostosowania do języka właściwego dla klienta

  • Session Service pozwalający na identyfikację sesji klienta

  • Membership Service zarządza autoryzacją klienta i przechowuje informacje o opcjach konfiguracji klienta, pozwalając na dostosowanie zakupów do przyzwyczajeń użytkowników

  • Order Status Service podający informacje o aktualnym stanie zamówienia

  • Payment Status Service zajmujący się płatnościami, testowaniem poprawności podanych danych kart kredytowych itd.

  • Shipping and Tax Service obsługujący dostawę towaru i sprzedaży

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200