Nadchodzi nowe DVD

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli napędów DVD-RAM drugiej generacji, umożliwiających dwukrotnie szybszy zapis dwukrotnie większej ilości danych.

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli napędów DVD-RAM drugiej generacji, umożliwiających dwukrotnie szybszy zapis dwukrotnie większej ilości danych.

Nowe DVD umożliwiają zapis do 4,7 GB danych na jednej stronie dysku optycznego (9,4 GB - dwustronnie). Napędy takie na świecie już wprowadziły do sprzedaży Matsushita i Toshiba. Wprowadzenie na polski rynek pierwszych modeli Toshiba SD-W2002 zapowiada firma Alstor, dystrybutor japońskiego producenta. DVD-RAM pierwszej generacji umożliwiały zapis na jednej stronie płyty do 2,6 GB danych - nowe napędy mają więc prawie dwukrotnie większą pojemność, a ponadto wysoką, dwukrotną szybkość zapisu DVD. Odpowiada ona 18-krotnej prędkości zapisu nagrywarek CD-RW.

Jeszcze szybciej

Toshiba SD-W2002 wyposażona w interfejs ATAPI jest przeznaczona do instalacji w komputerach PC. Napęd zawiera bufor pamięci o pojemności 8 MB, zapisuje dyski DVD-RAM z dwukrotną prędkością (2,7 KB/s), odczytuje z szybkością sześciokrotną (DVD) i 24-krotną (CD). Średni czas dostę-pu do danych wynosi 120 ms (DVD) i 90 ms (CD). Zapis 9,4 GB na obu stronach płyty wymaga ręcznego przełożenia dysku. SD-W2002 umożliwia też nagrywanie płyt DVD-RAM o pojemności 2,6 GB z prędkością 1,35 KB/s. Cenę netto napędu Toshiby zapowiedziano na ok. 2 tys. zł. Według przedstawicieli firmy trwałość zapisu na płytach DVD-RAM nowej generacji wynosi ponad 30 lat, a liczba gwarantowanych operacji zapisu/kasowania przekracza 100 tysięcy.

Matsushita natomiast wprowadziła na rynek japoński modele DVD-RAM zarówno do instalacji w komputerach, jak i wersje samodzielne, które spełniają funkcję cyfrowego magnetowidu. Te pierwsze mają cenę ok. 600 USD, drugie aż 2000 USD.

Dlaczego tak drogo?

Największą barierą w popularyzacji DVD-RAM jest wciąż wysoka cena napędów i dysków w porównaniu do nagrywarek CD-RW i płyt CD-R. Jednak przy zapisie dużej liczby informacji, zwłaszcza plików wideo, dźwiękowych lub graficznych, zastosowanie DVD-RAM już wkrótce może okazać się bardzo opłacalne. Trudno jest jednak przewidzieć, jakie będzie tempo spadku cen tych urządzeń, ponieważ w znacznej mierze zależy to od polityki producentów, którzy muszą zmieniać profil produkcji z CD-RW na DVD.

Technologia DVD jest przykładem konwergencji urządzeń komputerowych i elektronicznych powszechnego użytku. Z jednej strony bowiem DVD-RAM w niedalekiej przyszłości zastąpią klasyczne domowe magnetowidy z taśmami magnetycznymi, z drugiej mogą być wykorzystane do archiwizacji danych, tworzenia kopii zapasowych lub zapisu dużych plików w systemach komputerowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200