Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Tylko trzy pytania do Pawła Żakowicza, część II

Tylko trzy pytania do Pawła Żakowicza, część II

Czy premia powinna być przyznawana indywidualnie, czy zbiorowo?

Wartość motywacyjną ma przede wszystkim premia indywidualna. Jeśli jednak pracę wykonano zbiorowo i nie sposób policzyć, kto włożył większy, a kto mniejszy wkład w osiągnięty wynik, to wówczas premia powinna być przyznana zbiorowo. Nie ma, niestety, żadnej złotej rady, jak wówczas podzielić pieniądze między uczestników zespołu. Można po równo, ale to jest chyba najgorsze z możliwych rozwiązań! Jeśli jednak nie po równo, to zespół na pewno będzie miał kłopoty z podziałem puli premiowej.

O podziale premii powinien zdecydować kierownik zespołu. Uważam, że jest mitem, iż kierownicy nie chcą różnicować premii swoich podwładnych. Z mojego doświadczenia wynika, że robią to chętnie.

Od czego przede wszystkim powinny być uzależnione podwyżki (od inflacji, ceny rynkowej danego specjalisty, osobistych wyników pracy pracownika, wyników firmy, innych czynników)?

W ogóle nie powinno być tak zwanej podwyżki inflacyjnej. Liczą się tylko wyniki pracy. To znaczy, że jeżeli ktoś pracuje w sposób niezadowalający, nie otrzymuje żadnej podwyżki, nawet podwyżki w wysokości inflacji. Jeżeli natomiast pracownik osiąga dobre lub bardzo dobre wyniki, to można uznać, że połowa jego podwyżki jest rekompensatą za inflację. Cena rynkowa danej specjalności ma znaczenie przy podwyżkach tylko wtedy, gdy pracownik, który ma taką specjalizację, może pochwalić się dobrymi wynikami pracy. Jeśli nie może, to nie ma znaczenia, że jego koledzy o tej samej specjalności zarabiają więcej. Podwyżka mu się nie należy.

Wyniki firmy, a także wyniki na różnych poziomach organizacyjnych firmy mają znaczenie, lecz w dużych firmach branie ich pod uwagę zbyt skomplikowałoby system podwyżek. Zatem ten czynnik uwzględniany jest bardziej zdecydowanie przy nagrodach.

W małych, kilkuosobowych firmach należy uwzględniać wyniki firmy podczas podwyżek.

Do kogo należy inicjatywa przy podwyższaniu zarobków?

W gospodarce rynkowej inicjatywa zawsze należy do zwierzchników.

Rozmawiała

Iwona D. Bartczak

Paweł Żakowicz jest kierownikiem Sekcji w Zespole Doradztwa Kadrowego Ernst&Young.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200