Szybciej w trybie DMA

Praca dysku w trybie DMA zwiększa szybkość transmisji danych i zmniejsza wykorzystanie procesora.

Praca dysku w trybie DMA zwiększa szybkość transmisji danych i zmniejsza wykorzystanie procesora.

Przy korzystaniu z dysków pracujących w trybie Ultra DMA/33 w niektórych modelach komputerów mogą pojawić się problemy. Jeśli jednak komputer wyposażony jest w odpowiedni kontroler i dysk, warto zdecydować się na zastosowanie technologii DMA (Direct Memory Access). Dzięki niej istotnie zwiększa się szybkość przesyłania danych.

Aby sprawdzić, czy komputer może obsługiwać dyski pracujące zgodnie ze standardem DMA lub Ultra DMA, należy kliknąć na opcję system w Panelu Sterowania Windows, później znak "+" widoczny po lewej stronie napisu Disk Drives (Stacje dysków), a następnie ikonę reprezentującą dysk. Po wyświetleniu okna Properties (Właściwości) trzeba wybrać kartę Settings (Ustawienia) i, jeśli pojawi się w niej pole wyboru DMA, oznacza to, że system dysponuje odpowiednim sterownikiem. Windows 98 i 95B w przypadku wykrycia sprzętu DMA/Ultra DMA automatycznie instalują sterowniki pracujące zgodnie z tym standardem. Można je także zainstalować w systemach Windows 95, 95A i NT, korzystając z usług poprawki serwisowej Service Pack 3.

Jeśli pole wyboru DMA nie jest zaznaczone, użytkownik może samodzielnie wstawić znak "v". Wcześniej należy jednak wykonać dwie czynności:

Jeśli użytkownik nie ma dyskietki awaryjnej, to trzeba ją utworzyć. Jeżeli bowiem po przejściu na standard DMA komputer odmówi posłuszeństwa, dyskietka taka pozwoli na uruchomienie Windows i usunięcie opcji DMA.

Dobrze jest też mieć narzędzie do pomiaru wydajności dysków pracujących w trybie DMA/Ultra DMA, które pozwala na sprawdzenie ewentualnego wzrostu efektywności systemu. Może to być np. program HD Tach, którego wersja próbna jest dostępna bezpłatnie pod adresem:http://tcdlabs.simplenet.com

Program ten wykorzystano do porównania wydajności dwóch dysków przy pracy w trybach EIDE i DMA. Test wykazał, że po zmianie trybu z EIDE na DMA, dyski zwiększyły szybkość transmisji danych (odczyt potokowy) - jeden z 8,4 do 11,9 MB/s, drugi z 8,3 do 11,2 MB/s. Ponadto wykorzystanie procesora do obsługi odczytu spadło z 83 do 29% (pierwszy dysk) i z 61 do 20%. Tak znaczne obniżenie wykorzystania procesora powoduje, że komputer może w tym samym czasie przetworzyć więcej danych lub obsłużyć większą liczbę użytkowników, odczytując lub zapisując na dysk taką samą liczbę plików.

Interesująca może być odpowiedź na pytanie, kiedy ten system operacyjny automatycznie włącza opcję DMA? Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, podczas instalacji Windows 98. System uruchamia specjalne programy testujące chipset zainstalowany na płycie głównej, dysk, a następnie program zapisujący na dysk wzorcowe dane i odczytujący je w celu sprawdzenia, czy napęd pracuje niezawodnie w tym trybie. Jeśli użytkownik samodzielnie dokona aktywacji pola wyboru DMA, to może się zdarzyć, że po ponownym uruchomieniu komputera opcja ta zostaje automatycznie wyłączona. Oznacza to, że co najmniej jeden z wymienionych testów wykazał, iż komputer nie jest przygotowany do obsługi dysków w trybie DMA.

Windows 98 zawiera program narzędziowy Rk98book.chm, który pozwala na sprawdzenie, czy zainstalowany w komputerze dysk może pracować w trybie DMA. Znajduje się on na dysku instalacyjnym w katalogu /Tools/Reskit/Help/.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: brian_livingston@ infoworld.com . Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200