W dobrym kierunku

Nie wszystkie nowości w piątej wersji NetWare są pozytywnie oceniane przez największych polskich użytkowników oprogramowania Novella. Jednak prawie wszyscy uważają, że zmiany były konieczne, aby NetWare mógł konkurować z Windows NT.

Nie wszystkie nowości w piątej wersji NetWare są pozytywnie oceniane przez największych polskich użytkowników oprogramowania Novella. Jednak prawie wszyscy uważają, że zmiany były konieczne, aby NetWare mógł konkurować z Windows NT.

W kampanii informacyjnej, poprzedzającej premierę piątej wersji NetWare, Novell wiele miejsca poświęca wprowadzeniu do systemu obsługi TCP/IP, jako podstawowego protokołu komunikacyjnego. Tymczasem dla największych polskich klientów Novella, mających kilkusetstanowiskowe korporacyjne licencje na NetWare, przesłanką ewentualnej migracji do piątej wersji systemu wcale nie będzie obsługa internetowego protokołu. Co więcej, w wielu przypadkach informatycy twierdzą, że po przejściu na TCP/IP znacznie wzrośnie zagrożenie ataku ze strony hakerów na ich sieci komputerowe. Dotychczas skutecznie chronił przed tym tradycyjnie wykorzystywany w NetWare protokół IPX.

Bezpieczniejszy IPX

"Obecnie stosowany protokół IPX jest dla nas pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Dzięki niemu trudniej dostać się do nas z Internetu" - mówi Zbigniew Olejniczak z departamentu organizacji informatyki w Krajowym Urzędzie Pracy (KUP). "Jeśli zdecydowalibyśmy się przejść na TCP/IP, musielibyśmy pomyśleć o lepszych zabezpieczeniach" - twierdzi. Z opinią tą zgadza się Marek Szczepański, dyrektor departamentu informatyki w Zakładach Płytek Ceramicznych Opoczno SA. "Niechętnie, ale przejdziemy na nowy protokół. Głównie z tego względu, że korzysta z niego większość programów diagnostycznych" - mówi Marek Szczepański.

Na razie w Krajowym Urzędzie Pracy uruchamiana jest wersja 4.10 sieciowego systemu Novella, toteż przedstawiciele tej instytucji nie myślą o przeprowadzeniu aktualizacji. Nie zachęca ich nawet, szeroko reklamowana przez Novella, pełna zgodność NetWare 5 z rokiem 2000. W Krajowym Urzędzie Pracy przeprowadzane są dopiero analizy dotyczące tego problemu.

Obsługa TCP/IP jako podstawowego protokołu, zdaniem polskich klientów, jest słuszna raczej z punktu widzenia marketingowego. IPX miał zastosowanie jako protokół w sieciach lokalnych. Jednak mówiąc o sieciach globalnych, takich jak intranety i ekstranety, oraz łączeniu ich z Internetem, naturalne staje się wykorzystanie IP. "Novell nie chce już być postrzegany wyłącznie jako producent serwerów dla sieci lokalnych. Pragnie dla siebie kawałka 'internetowego tortu' " - twierdzą przedstawiciele departamentu informatyki Banku Depozytowo-Kredytowego.

Serwer aplikacji

Z punktu widzenia dotychczasowej strategii Novella polscy użytkownicy jako bardziej rewolucyjną zmianę oceniają wprowadzenie do systemu wirtualnej maszyny Javy. Zdaniem specjalistów, dzięki temu NetWare 5 z serwera plików i drukarek staje się również serwerem aplikacji. Niektórzy użytkownicy oprogramowania Novella zastanawiają się, czy firmy ponownie zaczną pisać aplikacje pod NetWare, jak to miało miejsce na początku lat 80.

"Nie rozumiemy, dlaczego Novell stara się naśladować Microsoft i Windows NT" - komentują wzbogacanie Net-Ware o cechy właściwe dla serwerów aplikacji informatycy z BDK. "Uważamy, że NetWare jest bezwzględnie najlepszym serwerem plików i taki powinien pozostać. Już byliśmy zadowoleni, że po kilku latach błądzenia firma ta ponownie zajęła się tym, co robiła najlepiej" - konkludują.

Informatycy z BDK nie są zadowoleni również z wprowadzenia możliwości pracy na serwerze, chociażby poprzez ConsoleOne - rozszerzone i przepisane w języku Java narzędzie do zarządzania NWAdmin. "Serwer powinien pozostać serwerem" - twierdzą.

Lepsze jądro systemu

Prawdopodobnie jednym z pierwszych w Polsce użytkowników pełnej, komercyjnej wersji NetWare 5 będzie Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC). Informatycy tego zakładu zamierzają dokonać migracji z wersji 4.1. "Moim zdaniem, Novell wraz z piątą wersją swojego systemu wprowadza całkowicie nowe rozwiązanie. Przede wszystkim dotyczy to zmienionej konstrukcji jądra systemu, jak również zaoferowanej wreszcie sprawnej obsługi serwerów wieloprocesorowych" - mówi Andrzej Długosz, dyrektor departamentu informatyki SPEC. Dla warszawskiego przedsiębiorstwa istotna jest zwłaszcza ta ostatnia cecha piątej wersji NetWare.

Andrzej Długosz przyznaje, że nie bez znaczenia jest również to, iż Novell dostarcza wraz z systemem bazy danych Oracle8. Jego zdaniem jest to dowód, że zaawansowany serwer bazodanowy może pracować również pod NetWare. Wszyscy klienci są usatysfakcjonowani, że wreszcie wraz z systemem otrzymają bezpłatnie narzędzie bazodanowe, pozwalające na pisanie aplikacji w języku SQL.

Nadal na rynku

Mimo tych rewolucyjnych zmian, zdaniem użytkowników NetWare w Polsce, utrzyma się podział, w którym Windows NT będzie lepszym serwerem aplikacji, a system Novella serwerem plików i drukarek. Z drugiej strony, właśnie dzięki niektórym poważnym modyfikacjom w systemie Novell ma szansę skutecznie rywalizować z NT, zachowując silną pozycję na rynku sieciowych systemów operacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200