Nokaut w piątej rundzie

Novell wprowadza na rynek nową wersję serwera, Microsoft nie potrafi nawet podać daty premiery Windows NT 5.0.

Novell wprowadza na rynek nową wersję serwera, Microsoft nie potrafi nawet podać daty premiery Windows NT 5.0.

Premiera NetWare 5, zapowiadana na wrzesień br., nastąpi znacznie wcześniej niż premiera jego największego rywala - Windows NT 5.0 Microsoftu (choć początkowo zapowiadano, że oba systemy pojawią się w 1998 r.). Z pewnością pomoże to Novellowi, jeśli nie odzyskać posiadane wcześniej udziały rynkowe, to przynajmniej skłonić użytkowników NetWare do inwestycji w najnowszą wersję systemu. Nie trzeba się zresztą spieszyć - Microsoft udostępnił bowiem dopiero drugą wersję beta Windows NT 5.0. Trzecia spodziewana jest dopiero na początku 1999 r., a pełna wersja systemu - w drugiej połowie przyszłego roku.

Spóźnione NT

Mało prawdopodobne jest także to, by ktokolwiek zdecydował się ryzykować z wdrożeniem NT 5.0 na kilka miesięcy przed krytycznym rokiem 2000. Gartner Group zaleca wręcz, by z dniem 1 stycznia 1999 r. "zamrozić" cały posiadany system informatyczny, nie dodawać do niego po tej dacie żadnych nowych serwerów, nie aktualizować oprogramowania aplikacyjnego bądź systemów operacyjnych, a cały rok poświęcić na analizowanie, przeprowadzanie symulacji i poprawianie błędów mogących zemścić się przy przejściu w rok 2000. Tak więc NetWare 5 ma co najmniej półtoraroczną przewagę nad swym największym konkurentem.

Na obecnym etapie nie ma najmniejszego sensu porównywanie funkcjonalności NetWare 5 z Windows NT 5.0. Możliwe bowiem, że tuż po premierze nowego systemu Microsoftu Novell udostępni kolejną wersję NetWare znaną pod kryptonimem Modesto. Będzie już ona pracować w architekturze 64-bitowej na platformie procesora Merced. System ma być w pełni zgodny z NetWare 3.x, 4.x i 5.x, a także obsługiwać zarówno 32-, jak i 64-bitowe aplikacje.

Wielość usług

NetWare 5 jest pierwszym sieciowym systemem operacyjnym dla platformy Intela, wyposażonym w wiele funkcji. Jest pełnym systemem umożliwiającym serwowanie plików i drukarek, pracującym jako serwery: bazodanowy (dzięki integracji z Oracle8), internetowy (dzięki Netscape FastTrack Server i usługom DNS/DHCP), aplikacyjny (także dzięki implementacji maszyny wirtualnej Javy) oraz katalogowy, przechowujący informacje o użytkownikach i ich prawach w sieci, urządzeniach sieciowych, komputerach i ich konfiguracji.

Gdyby aktualnie dostępny konkurent NetWare, czyli system Windows NT Server 4.0 miał oferować takie same funkcje, musiałby być wyposażony w znacznie bardziej zaawansowane niż obecnie usługi katalogowe, zintegrowany serwer bazodanowy (np. Microsoft SQL Server) i narzędzia do zarządzania użytkownikami, dystrybucji aplikacji itp. Szczególnie istotne są właśnie te narzędzia. Wymagają one bowiem solidnej podstawy, jaką są usługi katalogowe. Te zawarte w NT 4.0 mają, niestety, wiele ograniczeń. Dlatego też Microsoft pracuje nad nową ich wersją nazwaną Active Directory - niestety dostępna będzie ona dopiero w NT 5.0. W kolejnej wersji NT ma znaleźć się także technologia IntelliMirror, która w zakresie funkcji zbliżona jest do oferowanego już przez Novella i zintegrowanego w NetWare 5 mechanizmu Z.E.N.works.

Nokaut przeciwnika

Microsoft - próbując dogonić konkurencję i implementując w systemie nowe funkcje - "przeciągnął strunę". W efekcie jego system trafi na rynek znacznie później niż zapowiadano, a jednocześnie będzie wyposażony w funkcje, które już dziś można znaleźć w konkurencyjnym systemie Novella. Otwarte pozostaje pytanie, na ile Novell wykorzysta przewagę technologiczną, jaką osiąga wprowadzając na rynek NetWare 5, i czy rzeczywiś- cie zakończy rundę piątych wersji systemu nokautem przeciwnika.

Michał Szafrański

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200