Wodowanie informatyki

Zróżnicowana oferta standardowych systemów wspomagających zarządzanie firmami produkcyjnymi, uwzględniając możliwości ich adaptacji, coraz lepiej zaspokaja wymogi stawiane przez przedsiębiorstwa realizujące typowe i powtarzalne procesy produkcyjne, w których dominuje seryjny lub masowy typ produkcji, niezależnie od ich wielkości i specyficznych uwarunkowań.

Zróżnicowana oferta standardowych systemów wspomagających zarządzanie firmami produkcyjnymi, uwzględniając możliwości ich adaptacji, coraz lepiej zaspokaja wymogi stawiane przez przedsiębiorstwa realizujące typowe i powtarzalne procesy produkcyjne, w których dominuje seryjny lub masowy typ produkcji, niezależnie od ich wielkości i specyficznych uwarunkowań.

Duże i średniej wielkości firmy, działające w Polsce, mogą już wybierać w spolonizowanych wersjach najpowszechniej używanych na świecie systemów klasy MRP II. Z każdym rokiem oferta ta jest coraz bogatsza, a firmy oferujące takie systemy i ich partnerzy, są bardziej doświadczeni we wspomaganiu firm na etapie wdrożeń.

Bogata i coraz bardziej zróżnicowana (uwzględniająca specyfikę branżową) jest również oferta dla przedsiębiorstw małych i średnich, realizujących proste procesy dystrybucyjne, produkcyjne lub zaopatrzeniowe. Opracowane najczęściej przez polskie firmy, standardowe dziedzinowe systemy: FK, GM, Kadry i płace itd. lub ich scalone wersje rozbudowane o SIK oraz niekiedy o techniczne przygotowanie produkcji, ustalanie potrzeb materiałowych i elementy planowania produkcji są dobrze dopasowane do polskich realiów i dają się stosunkowo łatwo dostosować do obowiązujących w firmach reguł zarządzania. Coraz częściej ostatnie wersje tych systemów wykorzystują nowoczesne rozwiązania programowo-sprzętowe i sieciowe.

W gorszej sytuacji są duże firmy realizujące nietypowe lub niepowtarzalne procesy produkcyjne bądź takie, w których dominuje produkcja jednostkowa wyrobów o wysokim stopniu złożoności, np. remonty lub budowa dużych statków morskich.

Projekty kompleksowej komputeryzacji zarządzania w takich firmach tylko częściowo mogą skorzystać z oferowanych obecnie standardowych aplikacji. W ramach projektu muszą one być scalone z oprogramowaniem zaprojektowanym i wykonanym pod kątem użytkownika (ewentualnie zaadaptowanym np. ze stoczni o podobnych uwarunkowaniach).

Zapowiadane (i częściowo już realizowane) przez firmy kierunki rozwoju dominujących na rynku systemów MRP II, takie jak:

  • procesowe podejście do zarządzania

  • tworzenie standardowych wersji branżowych

  • tworzenie wersji dla małych przedsiębiorstw

  • rozszerzanie systemu o aplikacje wspomagające zarządzanie kolejnymi procesami: remontowym, kontroli jakości, pozyskiwaniem i wymianą informacji itp.
rokują nadzieję, że systemy tej klasy staną się docelowo podstawą większości projektów kompleksowej informatyzacji trzech omówionych typów firm.

Racjonalizacja przebiegu procesów

Współcześnie oferowane systemy klasy MRP II pozwalają firmie:

  • dzięki nowoczesnym środkom informatycznym sprzętowo-programowym na usprawnienie jej systemu informacyjnego, głównie w zakresie gromadzenia, aktualizacji, przetwarzania oraz przesyłania i dystrybucji danych

  • dzięki aplikacjom/funkcjom wspomagającym stosowanie nowoczesnych metod organizacji i zarządzania na pełniejsze zharmonizowanie podejmowanych działań decyzyjnych (na szczeblach: zarządu/dyrekcji, kierowników operacyjnych, pracowników funkcjonalnych) z faktycznym przebiegiem realizowanych w firmie procesów oraz aktualnym i przewidywanym stanem otoczenia firmy.
Osiągnięcie efektów informatycznych - rzeczywiste usprawnienie systemu informacyjnego w firmie - powoduje przede wszystkim racjonalizację przebiegu procesów pomocniczych (nie zwiększających wartości produktu lub usługi), głównie w wyniku automatyzacji lub redukcji prac administracyjnych, obrachunkowych i sprawozdawczych.

Efektem lepszego zharmonizowania działań decyzyjnych - rzeczywistego usprawnienia organizacji i zarządzania w firmie - jest zracjonalizowanie przebiegu procesów podstawowych (zwiększających wartość produktu lub usługi), głównie w wyniku redukcji zapasów (surowców, produkcji w toku, wyrobów gotowych) oraz lepszego doboru/rozwoju i wykorzystania (co do ilości i czasu) coraz bardziej wyspecjalizowanych zasobów materialnych i ludzkich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200