Sprzedawanie NBP

Ośrodki obliczeniowe Narodowego Banku Polskiego będą najprawdopodobniej współpracowały z Softbankiem przy projekcie w Grupie Pekao SA.

Ośrodki obliczeniowe Narodowego Banku Polskiego będą najprawdopodobniej współpracowały z Softbankiem przy projekcie w Grupie Pekao SA.

Narodowy Bank Polski (NBP) sprzeda warszawskiemu Softbankowi SA pięć należących do niego spółek informatycznych, utworzonych z dawnych, regionalnych ośrodków obliczeniowych. Biorąc pod uwagę zakup większościowych pakietów udziałów w trzech innych, polskich firmach informatycznych (Novum, Saba i Sawan-Softnet), inwestycje Softbanku wyniosą ok. 20 mln zł, a więc sumę, jaką kierownictwo spółki przeznaczyło na ten cel w prospekcie emisyjnym. Ostatnim nabytkiem warszawskiego producenta oprogramowania na rynek bankowy, dokonanym prawdopodobnie jeszcze w tym roku, będzie spółka zajmująca się szkoleniami i usługami konsultingowymi.

Zwiększyć kadry

Decyzję o sprzedaży spółek informatycznych należących do banku państwowego wymusiła ustawa o NBP, która nakazuje pozbyć mu się, najpóźniej do roku 2000, wszelkiej działalności komercyjnej. We wrześniu ub.r. rozpisano w tym celu przetarg, w którym jednym ze stawianych wymogów było kontynuowanie dorobku regionalnych ośrodków obliczeniowych, ich dekapitalizowanie i zachowanie tożsamości.

Głównym powodem złożenia przez Softbank oferty NBP, zdaniem Aleksandra Lesza, prezesa spółki, była chęć zwiększenia swoich zasobów ludzkich. Dzięki tej transakcji dwukrotnie wzrośnie liczba pracujących w tej firmie osób. Do końca września br. mają być zawarte odpowiednie umowy. Zgodnie z propozycjami Softbanku, dyskutowanymi obecnie z przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego, pięć spółek kupionych od niego miałoby zająć się oferowaniem polskim instytucjom finansowym, zwłaszcza bankom spółdzielczym, usług informatycznych na zasadach outsourcingu oraz budową telefonicznych centrów obsługi klienta (tzw. call center).

Razem w Pekao

"Mają one duże doświadczenie w zakresie środowiska komputerów typu mainframe i telekomunikacji. Chcielibyśmy, aby co najmniej jedna z nich wyspecjalizowała się również we wdrożeniach systemów bankowych. Zajęłaby się ona, wspólnie z naszymi pracownikami, pracami związanymi z implementacją systemu Alltela w Grupie Pekao SA" - stwierdza Aleksander Lesz. Jak już pisaliśmy, Softbank podpisał z amerykańskim partnerem w lipcu br. oficjalną umowę dotyczącą podwykonawstwa w tym projekcie, którego początek planowany jest na wrzesień br. Obecnie, jak zapewnia prezes Softbanku, trwają szkolenia kilkunastu osób w zakresie wdrażania oprogramowania Alltela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200