Usługi katalogowe rządzą sieciami

Produkty oparte na specyfikacji DEN mogą znacznie uprościć zarządzanie sieciami.

Produkty oparte na specyfikacji DEN mogą znacznie uprościć zarządzanie sieciami.

Prace nad standardem DEN (Directory Enabled Networks) posuwają się wolniej niż przewidywano. Niemniej, wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, nie będzie to zamknięty standard opracowywany wyłącznie przez Microsoft i Cisco, ale w pełni standardowy model komunikacji urządzeń sieciowych z usługami katalogowymi. Założenia DEN zostaną przekazane komitetowi normalizacyjnemu Desktop Management Task Force (DMTF), który ma zająć się zdefiniowaniem finalnej wersji standardu. Według deklaracji, zakończenia prac nad DEN należy się spodziewać jeszcze przed końcem br.

Wszechobecne katalogi

DEN to specyfikacja definiująca zasady przechowywania, składowania i wykorzystywania informacji dotyczących urządzeń sieciowych w ramach usług katalogowych. Jej finalna wersja ma umożliwić programistom integrowanie zarządzania urządzeniami sieciowymi bezpośrednio z poziomu usług katalogowych, a także zautomatyzowaną dystrybucję informacji o użytkownikach, aplikacjach, dostępnych protokołach, priorytetach itp. do urządzeń sieciowych.

Podstawową korzyścią, wynikającą ze stosowania infrastruktury wykorzystującej DEN, ma być redukcja liczby zadań administracyjnych poprzez integrację zarządzania (w ramach konsoli zarządzającej usługami katalogowymi) i eliminację dublujących się obecnie czynności.

Projekt DEN początkowo był rozwijany tylko przez dwie firmy - Microsoft i Cisco, które pragnęły w ten sposób zapewnić lepszą integrację sprzętu sieciowego z niedostępnymi jeszcze usługami katalogowymi Active Directory (mają się one znaleźć w Windows NT 5.0).

Wstępną propozycję standardu oceniała grupa wybranych klientów, którzy utworzyli tzw. Customer Advisory Board. Grupa ta doszła do wniosku, że warto poszerzyć specyfikację DEN, tak by była ona zgodna z rozwiązaniami innych producentów sprzętu sieciowego i oprogramowania. Poszerzyła ona więc tę specyfikację, włączając do niej poprawki sugerowane przez ponad 70 innych producentów.

Prace nad Customer Advisory Board powinny dobiegać końca i wtedy poszerzona specyfikacja DEN będzie przekazana do komitetu normalizacyjnego DMTF, którego zadaniem jest sprawdzenie zgodności tej specyfikacji z innymi standardami, przeprowadzenie testów zgodności oraz zdecydowanie, w jakiej formie trafi ona na rynek. Jak zapewnia Winston Bumpus, kierujący pracami DMTF, proces weryfikacji powinien zająć od trzech do siedmiu tygodni. Następnie, jeszcze przed końcem br., DEN będzie zintegrowany w ramach architektury Common Information Model (CIM). Określa ona i opisuje w bardziej ogólny sposób zasady interakcji i reprezentowania poszczególnych elementów rozproszonej sieci, takich jak użytkownicy, aplikacje i sprzęt sieciowy, w ramach usług katalogowych.

Jak to działa?

Choć idea DEN wydaje się stosunkowo złożona, to efekty jej implementacji będą łatwo zauważalne. Przykładowo - jeśli w aplikacji, w której przechowywane są dane o wszystkich pracownikach firmy, pojawi się nowy wpis, zdarzenie to tworzy informację przesyłaną do wszystkich aplikacji, zaangażowanych w przygotowanie środowiska pracy dla nowego użytkownika. W pierwszej kolejności konieczne będzie założenie odpowiedniego konta sieciowego (co będzie mogło być wykonane automatycznie bądź manualnie), a następnie zostaną udostępnione temu pracownikowi odpowiednie aplikacje, niezbędne do jego pracy, i zasoby sieciowe (na podstawie informacji dotyczącej działu, w jakim został zatrudniony, oraz opisu zadań, za których realizację będzie odpowiedzialny). Ponadto mogą być określone zasady traktowania przesyłanych przez niego danych, tzn. jego priorytet w sieci komputerowej firmy.

Opóźnienie

Choć specyfikacja DEN miała trafić do komitetu normalizacyjnego DMTF wcześniej, to dwa wydarzenia wpłynęły na przesunięcie terminu udostępnienia propozycji standardu. Pierwszym z nich było powołanie wspomnianej grupy Customer Advisory Board, która miała ocenić zakres funkcjonalny DEN, drugim - udostępnienie nowej specyfikacji CIM, zawierającej ponad 100 zmian. Konieczne więc było dokonanie takich modyfikacji propozycji DEN, by była ona w pełni zgodna z nową specyfikacją Common Information Model.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200