Zdalnie i bez przewodów

Compaq jest kolejnym, po firmach 3Com i Nortel Networks, liczącym się producentem, który wprowadził do sprzedaży rozwiązania dla sieci bezprzewodowych o przepustowości 11 Mb/s.

Compaq jest kolejnym, po firmach 3Com i Nortel Networks, liczącym się producentem, który wprowadził do sprzedaży rozwiązania dla sieci bezprzewodowych o przepustowości 11 Mb/s.

Compaq Computer debiutuje na rynku produktów do budowy sieci bezprzewodowych. Do końca roku w sprzedaży powinny znaleźć się karty sieciowe i punkty dostępowe. Będą to jedne z pierwszych na rynku rozwiązań obsługujących najnowszą specyfikację Wireless LAN - standard IEEE 802.11b High Rate, zapewniający przepustowość 11 Mb/s. Dotychczasowe rozwiązania lokalnych sieci bezprzewodowych oferowały szybkość transmisji do 2 Mb/s, czyli pięciokrotnie mniejszą niż standardowy Ethernet.

Biuro bez kabli

Sieci bezprzewodowe, podobnie jak tradycyjne sieci lokalne, składają się z dwóch elementów: koncentratorów (nazywanych punktami dostępowymi) oraz kart sieciowych pracujących w komputerach przenośnych i stacjonarnych komunikujących się z koncentratorami drogą radiową. Jeden punkt dostępowy pozwala na nawiązanie połączenia drogą radiową kartom bezprzewodowym znajdującym się w promieniu 100 m. Jeśli biuro ma większą powierzchnię, to należy zastosować kilka bądź kilkanaście punktów dostępowych. Te z kolei powinny być włączone do szkieletu sieci poprzez klasyczne okablowanie o większej przepustowości transmisji.

Od grudnia br. Compaq zamierza oferować bezprzewodowe karty sieciowe dla komputerów stacjonarnych oraz karty PC Card dla notebooków. Ich cena ma wynosić ok. 200 USD. Punkt dostępowy natomiast ma kosztować ok. 1000 USD. Chociaż koszt jest wysoki w porównaniu z tradycyjnymi kablowymi sieciami lokalnymi, to Compaq liczy na zainteresowanie tym produktem szczególnie ze strony przedsiębiorstw, których pracownicy korzystają z komputerów przenośnych i często przemieszczają się w obrębie budynku np. pomiędzy salami konferencyjnymi.

Przedstawiciele firmy zapowiedzieli jednocześnie wprowadzenie alternatywnej, tańszej oferty sieci bezprzewodowych opartych na standardzie IEEE 802.11b High Rate przeznaczonych do tworzenia tzw. sieci domowych. Szczegóły o tej grupie produktów powinny pojawić się w ciągu kilku miesięcy.

Terminal z CE

Jednocześnie Compaq zapowiedział nową rodzinę produktów - terminale graficzne pracujące pod kontrolą systemów Windows CE i Linux.

Jeszcze przed końcem tego roku Compaq wprowadzi na rynek dwa nowe terminale graficzne. Pierwszy o nazwie T1000 będzie działał pod kontrolą systemu Windows CE. Zostanie wyposażony w Cyrix Media GXm 233 MHz, 8 MB pamięci typu flash i 32 MB RAM. Jego podstawowym przeznaczeniem jest wykorzystanie go jako terminala usług serwerowych Microsoft Terminal Services wzbogaconych ewentualnie o oprogramowanie Citrix MetaFrame.

Drugi, nazwany T1500, będzie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Oprócz Cyrix Media GXm 233 MHz i 8 MB pamięci flash, wyposażony będzie w 72 MB RAM. Wzmocnienie konfiguracji tego terminala jest spowodowane tym, że będzie on standardowo wyposażony w przeglądarkę Netscape Communicator 4.5, w której ramach będą uruchamiane aplikacje napisane w Javie. Przetwarzanie w dużej mierze ma się odbywać na terminalu, a nie - jak w przypadku T1000 - na serwerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200