Połączeni żądzą wiedzy

Hasło ''zarządzanie wiedzą'' dominuje w strategii Lotus Development. Do swojej wizji organizacji danych w przedsiębiorstwie firma przekonywała 4 tys. uczestników konferencji Lotusphere.

Hasło ''zarządzanie wiedzą'' dominuje w strategii Lotus Development. Do swojej wizji organizacji danych w przedsiębiorstwie firma przekonywała 4 tys. uczestników konferencji Lotusphere.

Kluczowym produktem zaprezentowanym przez Lotusa był Raven, zestaw oprogramowania umożliwiającego pracownikom dostęp do informacji zgromadzonych w przedsiębiorstwie. Użytkownicy tworzą indywidualne portale informacyjne nazwane Myplace, które - oprócz listy spotkań, zadań do wykonania czy korespondencji elektronicznej - będą zawierać informacje pochodzące z innych źródeł, m.in. korporacyjnych baz danych, systemów ERP i CRM itp. Pierwsza wersja Raven ma pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku i będzie korzystać wyłącznie z informacji przechowywanych w Domino.

Podstawą Raven jest technologia indeksowania i wyszukiwania informacji opracowana wspólnie przez Lotusa i IBM. Produkt kojarzy użytkowników z wykonywanymi przez nich zadaniami i opracowywanymi dokumentami. Wyposażono go w mechanizm Knowledge Search, pozwalający przeszukiwać według wybranego hasła nie tylko dokumenty dostępne w ramach Domino, lecz także wskazuje osoby posiadające wiedzę na żądany temat. Pomaga dobrać współpracowników przy realizowaniu projektów, analizując np. historię pracy, zainteresowania czy aktualnie wykonywane przez nich zadania.

Portal Myplace może być definiowany przez administratora sieci lub też konfigurowany indywidualnie przez użytkownika. Raven udostępnia wiele funkcji powiązanych z innymi wykorzystywanymi w sieci aplikacjami Lotusa (Domino, Notes, SmartSuite, SameTime, Domino Doc, Domino Workflow itp.). Użytkownik może stworzyć tzw. SharedPlace - portal współdzielony przez kilku pracowników uczestniczących w jednym projekcie i zawierający wszystkie informacje o wykonywanych przez nich zadaniach.

W każdej chwili użytkownik Raven może próbować skontaktować się ze współpracownikami - bez względu na to, gdzie się znajdują i w jakim języku rozmawiają. Do komunikacji jest wykorzystywana aplikacja SameTime, która w najnowszej wersji będzie wyposażona w mechanizm automatycznie tłumaczący komunikaty przekazywane między użytkownikami. Podczas Lotusphere zaprezentowano komunikację z automatycznym dwustronnym tłumaczeniem między językami angielskim i niemieckim. Rozwiązanie to jest realizowane przy użyciu technologii automatycznej translacji opracowanej przez IBM.

Domino bez kabla

Lotus Development poważnie traktuje rynek komputerów naręcznych i urządzeń bezprzewodowych. Niedawno firma wprowadziła do sprzedaży Lotus Organizer 6.0, oferujący bezpośrednią synchronizację danych o kontaktach, kalendarzu spotkań i zadaniach do realizacji z urządzeniami pracującymi z systemem PalmOS. W Berlinie odbyła się premiera oprogramowania Mobile Services for Domino 1.0 (MSD), które umożliwia dostęp do serwerów Domino za pośrednictwem różnych urządzeń przenośnych.

MSD oferuje dwa rodzaje funkcji: Messaging Services i Wireless Domino Access. Pierwsza, pozwala użytkownikom oprogramowania klienckiego Lotus Notes wysyłać wiadomości na telefony komórkowe, pagery lub komputery podręczne Palm VII (komunikujące się bezprzewodowo) lub inne wyposażone w przystawki GSM. Użytkownik nie musi się martwić o odpowiednie formatowanie bądź dzielenie wysyłanych pocztą elektroniczną wiadomości. Wykona to za niego oprogramowanie MSD. Pakiet współpracuje - według zapewnień Lotusa - ze wszystkimi popularnymi standardami telefonii bezprzewodowej i powiadamiania za pośrednictwem pagerów: GSM, CDMA, TDMA, iDEN, Flex/ReFlex, ERMES i Mobitex.

Wireless Domino Access to zaawansowany sposób komunikacji, pozwalający użytkownikom telefonów, komputerów PalmOS oraz dwukierunkowych pagerów wyposażonych w mikroprzeglądarkę WAP na zdalne korzystanie z baz na serwerze Domino, w tym z poczty elektronicznej i terminarza.

Usługami zarządza się z poziomu jednego interfejsu administracyjnego. Za Mobile Services for Domino dla jednego serwera trzeba zapłacić ok. 4 tys. USD. MSD jest dostępny wyłącznie dla systemu Windows NT 4.0 Server i współpracuje z serwerem Domino Server 4.6.5 lub 5.01.

W porozumieniu z Nokią

"Za dwa lata mikroprzeglądarka w telefonie WAP będzie najczęściej używaną przeglądarką świata" - twierdzi Pertti Lounamaa, wiceprezes Nokii, kierujący działem Wireless Software Solutions. W Berlinie zaprezentował on bezprzewodowy dostęp do aplikacji pracującej na serwerze Domino z poziomu telefonu komórkowego. Do realizacji tego celu wykorzystano sieć operatora telekomunikacyjnego, oprogramowanie Nokia WAP Server, Lotus Mobile Services for Domino 1.0, aplikacje firmy Coheris-Atix i standardowy serwer Domino.

Podczas pokazowej sesji komunikacyjnej telefon łączył się z serwerem WAP, który udostępniał za pomocą protokołu HTTP dostęp do serwera Domino. Na serwerze tym pracowała aplikacja firmy Coheris-Atix, która strony internetowe udostępniane na serwerze w formacie HTML automatycznie konwertowała na wersję w WML - podstawowym formacie WAP. Wiceprezes Nokii zalogował się przez telefon do serwera Domino i przeszukiwał książkę adresową. Według zapewnień przedstawicieli Lotusa, w taki sam sposób można zrealizować dostęp do innych baz danych przechowywanych na Domino.

Doceniony Linux

"W ciągu trzydziestu dni na rynek trafi Domino R5 w wersji dla Linuxa" - zapowiedział Jeff Papows, prezes Lotusa. Domino R5 będzie współpracował z Red Hat Linux 6.0 i Caldera OpenLinux. W sprzedaży pojawią się trzy wersje: R5 Mail Server (695 USD za licencję dla jednego serwera), R5 Web Application Server (1795 USD) i R5 Enterprise Server (ok. 5 tys. USD). Wersję ewaluacyjną będzie można wkrótce znaleźć pod adresem http://www.lotus.com/linux

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200