Tropem pomyłek

TeamTrack gromadzi informacje o błędach w oprogramowaniu. Może służyć twórcom aplikacji i użytkownikom końcowym.

TeamTrack gromadzi informacje o błędach w oprogramowaniu. Może służyć twórcom aplikacji i użytkownikom końcowym.

Współczesne oprogramowanie jest o rzędy wielkości bardziej skomplikowane niż to sprzed kilku lat. Dotyczy to nie tylko zawsze wspominanych przy tej okazji aplikacji biurowych Microsoftu, ale również aplikacji finansowo-księgowych, obsługi magazynu czy hurtowni. Typowy duży system do zarządzania bazami danych ma bazę znanych błędów zawierającą kilkadziesiąt tysięcy pozycji. Podobne są rozmiary baz błędów systemów operacyjnych czy aplikacji biurowych.

Z pewnością nie wszystkie znane błędy pakietu wymagają poprawienia, ale na pewno o wszystkich trzeba mieć kompletne informacje, aby nie poprawiać usterek już usuniętych, wprowadzonych do programu przez poprzednią "łatę" lub przewidzianych do usunięcia w kolejnej wersji programu.

TeamTrack śledzi

Program TeamTrack firmy TeamShare to baza danych o błędach. Zapisuje on dane o błędach w Accessie, ale można do tego celu używać również dowolnej bazy danych SQL dostępnej przez sterowniki ODBC. Dostęp do bazy odbywa się poprzez przeglądarkę, współpracującą z firmowym serwerem WWW albo serwerami Microsoftu lub Netscape'a.

Program pozwala tworzyć hierarchię użytkowników o różnych prawach dostępu do bazy, dopisywania i uaktualniania informacji. Można więc tworzyć grupy programistów, testerów, kierownictwa, użytkowników końcowych.

Procesy pracy

Obsługę bazy błędów ułatwia możliwość połączenia jej z systemem przebiegu procesów pracy: kto i w jakiej kolejności dowiaduje się o pojawiającym się błędzie, podejmuje decyzję, co z nim zrobić, odpowiada za jego usunięcie, jaki będzie harmonogram testowania, kto za nie odpowiada itp.

W bazie danych można wskazać, że pewne pola wymagają określonych działań, np. napisania dokumentacji przez programistę lub sprawdzenia zgodności "łaty" z wcześniejszymi wersjami produktu. Diagram obsługi błędu pozwala uwzględnić te wymagania.

Część kliencka programu to dowolna przeglądarka WWW obsługująca HTML 3.0. Cena programu wynosi ok. 500 USD na jednego użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200