Zapis na ciepło

IBM stworzył nowy system zapisu danych.

IBM stworzył nowy system zapisu danych.

IBM zainicjował program sprzedaży swoich technologii, który ma w części zrównoważyć ogromne inwestycje badawczorozwojowe (5,6 mld USD w 1998 r.). "Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie naszych technologii m.in. poprzez udostępnienie ich innym firmom na bazie umów OEM" - mówi James T. Vanderslice, szef IBM Technology Group. W ramach nowej strategii zostaną udostępnione m.in. technologie sieciowe, przechowywania danych, systemy drukowania, a także rozwiązania z zakresu mikroelektroniki. Przedstawiciele IBM mają nadzieję, że sprzedaż technologii pozwoli firmie na wywieranie większego wpływu na rozwój rynku i proces tworzenia standardów.

Naukowcy IBM przedstawili również wyniki badań nad termomechanicznymi systemami zapisu danych. Prototyp urządzenia do zapisu danych nazwano Millepede (Krocionóg). Zapis danych dokonywany jest przez cienkie końcówki zainstalowane na mechanicznych wspornikach, które podgrzane do temperatury 400 ĄC lekko trącają warstwę polimerową na dysku, powodując jej miejscowe topnienie. Wgłębienia reprezentują bity danych. Odczyt dokonywany jest przez to samo urządzenie, którego końcówki podgrzewane są do temperatury 350 ĄC. W momencie, kiedy końcówka trafia we wgłębienie, ochładza się, sygnalizując rodzaj zapisu. Stosowane obecnie w laboratorium urządzenia do zapisu danych wykorzystują 1024 końcówki (32 x 32), umieszczone na powierzchni 9 mm2 (3 mm x 3 mm). Zdaniem inżynierów z laboratorium badawczego IBM w Zurychu, nowa metoda pozwoli w przyszłości zapisać do 500 Gb na calu kwadratowym. Tradycyjny zapis magnetyczny pozwala na zapisanie 35 Gb na tej powierzchni.

Nie zostały jeszcze ukończone badania nad prędkością zapisu danych. Według założeń ma ona wynieść 100 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200