Operator Internetu

Netia Telekom przejęła za 800 tys. USD firmę TopNet, dostawcę usług internetowych. Powołano również spółkę Internetia Telekom.

Netia Telekom przejęła za 800 tys. USD firmę TopNet, dostawcę usług internetowych. Powołano również spółkę Internetia Telekom.

Netia Telekom jest drugim polskim operatorem sieci telefonii przewodowej - po Telekomunikacji Polskiej SA - który zainteresował się Internetem. TP SA utworzyła spółkę TP Internet, Netia - Internetię Telekom. Właśnie ona przejmie za 800 tys. USD 100% udziałów w TopNet. O planach przejęcia TopNet przez Netię pisaliśmy w nr. 30 Computerworld z 23 sierpnia br.

Własny dostęp, własne informacje

Zakup TopNetu ma wzmocnić pozycję Netii na rynku usług telekomunikacyjnych. Pierwsze usługi internetowe zostaną udostępnione abonentom Netii pod koniec 1999 r. Jedną z pierwszych ma być numer dostępowy do Internetu.

Netia zamierza także rozwijać oferowane dotąd przez TopNet serwisy informacyjne, tworząc portal internetowy dla klientów domowych i firm. Jednym z nich jest PolTrade - forum wymiany gospodarczej. Serwis ten pośredniczy w kontaktach między polskimi firmami a przyszłymi partnerami zagranicznymi. Skierowany jest głównie do małych i średnich firm. TopNet ma też serwis informacji podatkowych.

Netia zamierza rozwijać serwisy informacji lokalnej dla klientów indywidualnych. Będą one poświęcone miastom, w których znajdują się oddziały firmy. TopNet działa w ok. 30 miastach Polski.

Bity w sieci

W połowie ub.r. Netia podpisała porozumienie z BPT Telbank, zgodnie z którym za pośrednictwem sieci TelbankT firma ta zaoferowała klientom usługi transmisji danych. Netia nie mogła ich oferować, nie posiadając koncesji na transmisję danych, którą otrzymała dopiero w kwietniu br. Przedstawiciele firmy - podobnie jak w przypadku usług internetowych - nie chcą jednak samodzielnie rozwijać tego typu usług.

Netia Telekom jest holdingiem, w którego skład wchodzą spółki operatorskie świadczące usługi na obszarze ok. 23% powierzchni Polski. Netia buduje sieć telekomunikacyjną m.in. w sześciu z dziesięciu największych miast w Polsce: Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Opolu i Poznaniu, a także na przedmieściu Warszawy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200