Nowy bank, nowy system

Przedstawiciele BRE Banku rozpoczęli rozmowy na temat rozszerzenia zakupionej licencji systemu Altamira na bank, który ma powstać po połączeniu BRE Banku i Banku Handlowego.

Przedstawiciele BRE Banku rozpoczęli rozmowy na temat rozszerzenia zakupionej licencji systemu Altamira na bank, który ma powstać po połączeniu BRE Banku i Banku Handlowego.

Latem tego roku zarządy Banku Handlowego i BRE Banku poinformowały o planowanym połączeniu. W wyniku połączenia ma powstać jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowy bank, pod nazwą Bank Handlowy, rozpocząłby działalność 1 stycznia 2000 r. Wcześniej zgodę na fuzję muszą wyrazić walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków.

Przygotowania w toku

Powołano już 24 wspólne zespoły, które mają przygotować oba banki do połączenia. Jednym z nich jest zespół ds. technologii informatycznych. Kieruje nim Marek Oleś, wiceprezes Banku Handlowego w Warszawie, desygnowany na stanowisko członka zarządu nadzorującego Pion Technologii Informacyjnych w połączonym banku. Opracowano zadania związane ze stroną informatyczną fuzji. Zgodnie ze strategią, już w maju przyszłego roku mają być zintegrowane stosowane rozwiązania.

"To, co przede wszystkim musimy zrobić do maja 2000 r., to ujednolicić system do zarządzania skarbcem, systemy finansowo-księgowe, w tym rozliczeń międzyoddziałowych i międzybankowych, a także ujednolicić dokumenty klientów" - mówi Jacek Markowski, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w BRE Bank SA. Kolejne zadania departamentu informatyki nowego banku to stworzenie wspólnego systemu sprawozdawczości i ujednolicenie rozwiązań bankowości elektronicznej.

Wspólny system

Jednym z najważniejszych projektów stojących przed informatykami obu banków będzie niewątpliwie przeniesienie kont klientów BRE Banku do systemu transakcyjnego Banku Handlowego IBIS/AS. Tym samym BRE Bank zrezygnuje z systemu IBS 90. Przejście ze starego na nowy system zostanie przeprowadzone w oddziałach BRE Banku w pierwszym tygodniu maja przyszłego roku. Operacja ta obejmie 14 tys. klientów banku oraz 16 jego oddziałów i 5 filii. W ciągu 2-3 lat IBIS ma być także zastąpiony nowym rozwiązaniem.

"Rozpoczęliśmy negocjacje z Andersen Consulting nad wdrożeniem systemu Altamira w części korporacyjnej połączonego banku. Chcielibyśmy podpisać umowę jeszcze w tym roku i wdrożyć nowy system w ciągu 2 lat" - mówi Jacek Markowski. "Od ośmiu miesięcy pracowaliśmy nad dostosowaniem Altamiry do wymagań części detalicznej, tzw. Multibank. Ze względu na posiadanie przez Bank Handlowy rozbudowanej tej części w postaci handlobanku, Multibank nie powstanie. System jednak już kupiliśmy. Jest też on częściowo spolonizowany. Musimy teraz porozumieć się w sprawie warunków jego wdrożenia w połączonym banku" - dodaje. Altamira działałaby na komputerze IBM S/390.

Systemem dla części detalicznej połączonego banku ma być przez kilka najbliższych lat Profile (Sanchez Computer). Przedstawiciele banków nie wykluczają jednak przeniesienia klientów indywidualnych do systemu stosowanego w części korporacyjnej nowego banku.

Zmiany organizacyjne

W nowym banku ma powstać kilka departamentów informatyki podlegających bezpośrednio Markowi Olesiowi, jako członkowi zarządu w przyszłym banku, który ma być odpowiedzialny za Pion Technologii Informatycznych. Według wstępnych założeń, departamentów byłoby pięć: planowania, budżetu i standardów informatycznych; rozwoju systemów informatycznych; serwisów i usług informatycznych; wsparcia użytkowników oraz obsługi systemów informatycznych. Budżet przeznaczany co roku na informatykę przez nowy Bank Handlowy miałby wynieść znacznie ponad 100 mln zł. W połączonym banku - w centrali i oddziałach - w pionie informatyki ma pracować ok. 500 osób.

Siła połączonych

Po połączeniu Banku Handlowego w Warszawie z BRE Bankiem ten drugi przestanie istnieć. Prezesem nowego banku zostanie Cezary Stypułkowski, obecny szef Banku Handlowego, a jego zastępcą Wojciech Kostrzewa, dotychczasowy prezes BRE. W wyniku fuzji powstanie najsilniejszy kapitałowo bank w Polsce, który jako jedyny z Europy Środkowo-Wschodniej znajdzie się wśród 300 największych banków świata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200