Office - zrób to sam

Office 2000 Developer Edition zawiera wiele elementów, które pozwalają łatwo tworzyć oprogramowanie dostosowane do określonych wymagań przedsiębiorstwa.

Office 2000 Developer Edition zawiera wiele elementów, które pozwalają łatwo tworzyć oprogramowanie dostosowane do określonych wymagań przedsiębiorstwa.

Oceniając kolejne wersje pakietu Microsoft Office, daje się zauważyć, że z prostych narzędzi do edycji powstało skomplikowane środowisko, w którym można uruchamiać własne programy. Nowy Office 2000 udostępnia jeszcze więcej mechanizmów, które można oprogramowywać, przerabiać, dostosowywać do własnych potrzeb.

Format dodatków

Znacznie rozszerzono możliwości dodatków (add-in). Tak jak w poprzednich wersjach pakietu, tak i w tym do każdego z programów można pisać "właściwe" dodatki: do Worda - pliki WLL, DOT, do Excela - pliki XLB itp. Ponadto obecnie można tworzyć dodatki będące obiektami COM (muszą implementować interfejs IDTExtensibility2). Taki obiekt jest wspólny dla całego Office2000. Nie ma więc potrzeby, by duplikować kod w dodatkach dostosowanych do konkretnego elementu pakietu, np. gdy te same funkcje są wykorzystywane w Wordzie i Accessie. Równocześnie pozwala to na łatwe łączenie różnych elementów pakietu.

Do opracowania dodatków wystarczy Office 2000 Developer Edition - nie potrzeba zewnętrznych kompilatorów czy innych narzędzi tworzących COM (jakkolwiek można taki obiekt napisać w VC++ czy Delphi). Warte uwagi jest to, że Office 2000 kompiluje dodatki COM do tzw. p-kodu.

W poprzednich wersjach Office dużym problemem było tworzenie dodatków, które mogłyby być wykorzystywane w różnych wersjach językowych pakietu. W Office 2000 został rozdzielony kod aplikacji i zasoby odpowiadające za interfejs. Dzięki temu przełączanie interfejsu między wersją angielską a polską nie nastręcza problemów. Podobne rozwiązanie zastosowano w dodatkach. Obiektowi COM, realizującemu funkcję dodatku, może towarzyszyć specjalna biblioteka DLL, która zawiera daną wersję językową interfejsu.

Wykorzystany VBA 6.0

Visual Basic w Office 2000 to taki sam język, jak ten z Visual Basic 6 czy pakietu VBA 6.0. Można korzystać z zaawansowanych funkcji do formatowania liczb/dat, z możliwości filtrowania tablic (tworzenie nowej tablicy z tych elementów, które spełniają konkretny warunek) czy z rozszerzonych możliwości wyszukiwania. Office 2000 pozwala na tworzenie własnych klas, które wywołują określone zdarzenia.

W VBA 6.0 w znacznym stopniu udoskonalono mechanizm tworzenia tzw. wywołań z callback - gdy do dowolnego elementu Windows czy Office przekazywany jest wskaźnik do procedury, która ma zostać wywołana w momencie zajścia określonego zdarzenia. W poprzednich wersjach pakietu wprawdzie było to możliwe, ale często powodowało przerwanie pracy.

Wszystkie elementy Office 2000 współdzielą technologię tworzenia menu i pasków narzędzi. Programista, piszący własne rozwiązania "pod Office", może korzystać z tych obiektów. Z jednej strony ma pełną kontrolę nad menu dowolnego elementu pakietu, z drugiej - może samodzielnie programowo tworzyć nowe menu we własnym oknie. W tej wersji Office obiekty odpowiedzialne za paski i menu zgłaszają zdarzenie także w momencie kliknięcia elementu czy wyboru pozycji z listy. Można też zmieniać paski/menu w czasie, gdy zmieni się edytowany dokument czy zostanie przeniesiony kursor (do CommandBars zgłaszane jest zdarzenie Update). Pozwala to na dostosowywanie menu do aktualnej sytuacji w edytowanym dokumencie, ale niestety może bardzo spowolnić pracę.

Rozszerzone obiekty

Pakiet zawiera wiele wspólnych obiektów, które pozwalają na estetyczne łączenie własnych rozwiązań z Office.

Model obiektowy zasadniczo się nie zmienił w odniesieniu do Office 97. Warto natomiast podkreślić, że w Office 2000 naprawdę każdy element pakietu udostępnia swój interfejs (także FrontPage czy PowerPoint). W porównaniu z poprzednimi wersjami w znaczącym stopniu rozszerzono listę obsługiwanych zdarzeń, co pozwala na kontrolowanie w interfejsie niemal poszczególnych kliknięć myszą.

Office 2000 rozszerza możliwości schowka - specjalny obiekt pozwala na przechowywanie do 12 elementów. Bardzo ułatwia to nagrywanie makr.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200