Szybsze bity w sieci

Rozwiązania umożliwiające szybszy dostęp do Internetu i realizację rozmów telefonicznych za jego pośrednictwem zdominowały tematykę Krajowego Sympozjum Telekomunikacyjnego.

Rozwiązania umożliwiające szybszy dostęp do Internetu i realizację rozmów telefonicznych za jego pośrednictwem zdominowały tematykę Krajowego Sympozjum Telekomunikacyjnego.

Większość z prezentowanych podczas KST produktów stanowiły mało efektowne systemy okablowania i specjalistyczny sprzęt telekomunikacyjny. W tym roku jednak pojawiły się także rozwiązania łączące transmisję danych i przekaz głosu w sieciach telefonicznych. Zdaniem przedstawicieli Lucent Technologies, po kilku udanych wdrożeniach w znanych przedsiębiorstwach, polscy klienci zaczęli interesować się tego typu technologiami pod koniec ubiegłego roku.

Polkomtel pokazał natomiast działający system pozwalający na czterokrotnie szybszą (38,4 Kb/s) transmisję danych w sieci GSM. Operator Plus GSM zaprezentował także rozwiązanie WAP (Wireless Application Protocol), umożliwiające bezpośredni dostęp do Internetu z telefonu komórkowego Nokia 7110.

Jak płacić za Internet?

Nad wdrożeniem technologii GPRS (General Packet Radio Service), zwiększającej czterokrotnie szybkość transmisji danych w sieciach GSM, Polkomtel pracuje od czerwca br. Dostawcą rozwiązania jest Nokia. "Do końca tego roku będą prowadzone testy nowego rozwiązania, a komercyjne usługi udostępnimy najprawdopodobniej na początku 2000 r." - zapewniają przedstawiciele operatora. Klienci, którzy będą chcieli skorzystać z tej usługi, muszą dysponować telefonem, który umożliwia transmisję z większą prędkością.

Jednym z ważniejszych problemów, bynajmniej nie technicznych, który stoi przed przedstawicielami Plus GSM jest stworzenie nowej taryfy dla pionierskich usług pakietowej transmisji danych. Nadal nie wiadomo w jaki sposób klient będzie obciążany finansowo za możliwość szybszego przesyłania danych. W rzeczywistości klient posługujący się aparatem umożliwiającym przesyłanie danych w standardzie GPRS korzysta nie z jednego kanału komunikacyjnego GSM, ale z kilku równocześnie (w zależności od chwilowego zapotrzebowania na pasmo sieciowe). W sieci Plus GSM klient będzie mógł wykorzystać cztery takie kanały co umożliwi przesyłanie danych z szybkością 4x9,6 Kb/s lub w przypadku ulepszonego kodowania 4x14,4 Kb/s. Jeśli jednak sieć GSM będzie obciążona zwykłymi rozmowami telefonicznymi, klientom korzystającym z GPRS będzie przydzielana mniejsza liczba kanałów. Na pewno zbyt drogim rozwiązaniem byłoby po prostu czterokrotne zwiększenie dotychczasowych opłat - twierdzą przedstawiciele Polkomtela.

Przyspieszenie w sieci analogowej

Jedną z ciekawszych ofert prezentowanych podczas bydgoskiej wystawy było rozwiązanie Home internet Solution (HiS) firmy Eri- csson, oferowane przez RWT Telefony Polskie SA. Umożliwia ono jednoczesne przesyłanie danych i korzystanie z usług telefonicznych za pośrednictwem zwykłego kabla miedzianego. Rozwiązanie to testuje Telekomunikacja Polska SA w ok. 20 pilotażowych instalacjach (m.in. w Krakowie, Olsztynie, Poznaniu i Szczecinie). HiS ma umożliwić wprowadzenie nowej taryfy za dostęp do Internetu. Dzięki przydzieleniu każdemu abonentowi indywidualnego adresu IP i hasła można byłoby np. wprowadzić opłaty zryczałtowane.

HiS zapewnia użytkownikom domowym bezpośredni dostęp do sieci transmisji danych, dotychczas zarezerwowany wyłącznie dla firm, zwiększając tym samym kilkakrotnie prędkość transmisji (115-200 Kb/s). Możliwe jest to dzięki ominięciu ruchu telefonicznego w centrali po zainstalowaniu w niej tzw. karty abonenckiej.

Po stronie klienta instalowany jest terminal abonencki (HiS-NT) pełniący funkcję modemu. Do terminala można podłączyć telefon. W centrali HiS jest instalowany w pobliżu przełącznicy MDF. "Ze względu na zastosowany interfejs analogowy, system ten jest niezależny od typu centrali i sieci dostępowej" - zapewnia producent.

Paszport w R/3

Jednym z nielicznych producentów oprogramowania, uczestniczących w bydgoskim KST, był SAP Polska. Licząc na zainteresowanie operatorów telekomunikacyjnych, firma zaprezentowała rozwiązanie do paszportyzacji sieci zintegrowane z systemem R/3.

System paszportyzacji opisuje sieć danego operatora i składające się na nią elementy, w tym centrale telefoniczne, kable, anteny. Zawiera także dokumentację techniczną, rysunki urządzeń i dane archiwalne ich eksploatacji. "Oferujemy ten moduł, ale nie zaczęliśmy jego polonizacji. Najpierw musimy znaleźć polskich klientów, którzy byliby nim zainteresowani" - twierdzą przedstawiciele SAP Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200