Przesiadka na okienka

Gdańska firma Org-Service zamierza specjalizować się w tworzeniu systemów informatycznych dla urzędów samorządowych i firm z branży spożywczej.

Gdańska firma Org-Service zamierza specjalizować się w tworzeniu systemów informatycznych dla urzędów samorządowych i firm z branży spożywczej.

Działalność Org-Service koncentruje się na modułowych aplikacjach do zarządzania przedsiębiorstwami - SIM i Kasztel. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla przedsiębiorstw przemysłu zbożowego, drugi wykorzystywany przez urzędy administracji samorządowej. Z nimi Org-Service wiąże przyszłość. Pakiet SIM zostanie rozbudowany, dzięki czemu będzie mógł być oferowany innym przedstawicielom branży spożywczej, w tym zakładom mięsnym i przemysłu tłuszczowego. System Kasztel ma natomiast zostać dostosowany do zmian, które zaszły w administracji samorządowej na początku roku.

Wskazany pośpiech

"Dzisiaj tylko niektóre moduły pakietów SIM i Kasztel działają w środowisku graficznym. Dlatego najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed nami w najbliższym czasie, jest przeniesienie ich do środowiska Windows" - mówi Franciszek Gryka, prezes Org-Service. "Pośpiech jest wskazany z tego względu, że coraz mniej firm i instytucji korzysta z systemu operacyjnego DOS" - argumentuje.

Od początku istnienia Org-Service do tworzenia aplikacji wykorzystuje język Pascal firmy Borland. Dopiero w 1998 r. zdecydowano się na zastosowanie do tego celu języka Delphi. W ubiegłym roku zakupiono również generator aplikacji izraelskiej firmy Magic. Narzędzie to miało pozwolić na szybsze i bardziej wydajne tworzenie aplikacji dla średnich i dużych przedsiębiorstw. "Dotychczas przy użyciu generatora Magic stworzyliśmy tylko jedną aplikację. Okazało się bowiem, że koszty ponownego wygenerowania kodu aplikacji napisanych w Pascalu są dla ich użytkowników zbyt duże" - mówi Franciszek Gryka. "Największą korzyścią, jaką odnieśliśmy stosując Magica, jest zdobycie doświadczenia, które pozwoli nam na usprawnienie pracy w Delphi" - dodaje.

Ewolucja Org-anizmu

Centrum Usług Informatycznych Org-Service powstało w 1985 r. jako firma państwowa. Jej założycielami były ZIPO SA i Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego z Gdańska. Org-Service miało zająć się realizacją projektów z zakresu tworzenia rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie podmiotami gospodarczymi, którymi nie mogły zająć się firmy założycielskie. W 1991 r. pracownicy podupadającej firmy zdecydowali się odkupić całość udziałów należących do ZIPO i ODiTK.

Początkowo firma Org-Service starała się obsługiwać zlecenia różnych klientów, co - jak twierdzą jej przedstawiciele - miało pomóc w zdobyciu doświadczeń. Poza wytwarzaniem aplikacji firma oferowała także usługi konsultingowe. "Nie byliśmy w stanie opracować oprogramowania uniwersalnego, tak więc w 1992 r. - po prywatyzacji firmy - podjęliśmy decyzję o zawężeniu grupy klientów. Wybór padł na przedsiębiorstwa branży spożywczej i urzędy administracji samorządowej" - mówi Franciszek Gryka.

W roku 1995 z Org-Service wyodrębnił się samodzielny podmiot pod nazwą Org-Service II, zajmujący się budową sieci komputerowych na potrzeby klientów firmy-matki. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie spółka ta przestanie istnieć, a jej pracownicy utworzą dział funkcjonujący w ramach Org-Service.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200