Wdowa po NT

Decyzja o wstrzymaniu rozwoju Windows NT na platformę Alpha będzie kosztować Compaq Computer aż 250 mln USD. Część kwoty zostanie przeznaczona na wsparcie dla klientów.

Decyzja o wstrzymaniu rozwoju Windows NT na platformę Alpha będzie kosztować Compaq Computer aż 250 mln USD. Część kwoty zostanie przeznaczona na wsparcie dla klientów.

Jedną z podstawowych przyczyn, dla których Compaq Computer zrezygnował ze współpracy z Microsoftem nad rozwojem Windows NT dla komputerów wyposażonych w procesory Alpha, była mała liczba użytkowników tej kombinacji sprzętowo-systemowej. Dlatego koszt wsparcia, jakiego Compaq musi udzielić dotychczasowym klientom, może wydawać się zaskakująco wysoki. Amerykańska komisja giełdowa Securities and Exchange Commission podała bowiem, że za całość operacji związanych z wycofaniem NT dla serwerów Alpha, Compaq zapłaci ok. 100 mln USD w bieżącym kwartale i kolejne 150 mln w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Porządek w ofercie

Kontrowersyjną decyzję firma podjęła w sierpniu br. Był to jeden z pierwszych ruchów nowego dyrektora wykonawczego, przed którym postawiono cel zreformowania firmy. Zaskoczeni byli nie tylko klienci, ale również Microsoft. Compaq zwolnił 100 programistów na stałe oddelegowanych do pracy w Redmond, gdzie od kilku lat przygotowywano kolejne wersje Windows NT do pracy z serwerami Digital Equipment.

Compaq tłumaczył decyzję koniecznością uproszczenia i uporządkowania strategii dla poszczególnych segmentów rynku. Windows NT będzie nadal instalowany na serwerach i stacjach roboczych, ale tylko tych z procesorami Intela. Alpha ma być natomiast przeznaczona dla wydajnych serwerów pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Tru64 Unix i OpenVMS. Jedynym systemem nie produkowanym przez Compaqa, pod kontrolą którego mają pracować serwery Alpha, będzie Linux.

Mniejsza różnica

Z kombinacji NT na Alphie korzysta w Polsce kilka firm. Compaq twierdzi, że pięć, ale prawdopodobnie jest ich więcej. Szacunek nie obejmuje bowiem lokalnych oddziałów koncernów międzynarodowych.

Przykładem jest Adidas Poland, gdzie na klastrze serwerów dawnego Digital Equipment pracuje system Navision Financials. Zdaniem Michała Roguskiego, odpowiedzialnego za informatykę w Adidas Poland, na decyzję o wycofaniu specjalizowanej wersji Windows NT mógł wpłynąć fakt zmniejszającej się różnicy w wydajności między procesorami Alpha a naj-nowszymi układami Intela. Gdy wybierano wydajną platformę sprzętową, w polskim oddziale koncernu produkującego odzież sportową nie było alternatywy dla Alphy. Wybrana wówczas konfiguracja odpowiada dziś mniej więcej ośmioprocesorowemu serwerowi intelowskiemu.

Plan naprawczy

Compaq uznaje, że okres rzeczywistej amortyzacji systemów trwa 3 lata. W związku z tym przyjmuje, że problem może zaistnieć tylko w przypadku klientów, którzy zakupili serwery Alpha z Windows NT najpóźniej 2 lata temu. Dla nich przewidziano trzy rozwiązania.

Pierwsze jest przeznaczone dla firm, które zakupiły serwery najwcześniej. Im zostanie zapewnione wsparcie do końca 2001 r. "Później klient i tak będzie musiał wymienić przestarzały już sprzęt" - tłumaczy Waldemar Całka z polskiego oddziału Compaqa.

Drugie rozwiązanie przewidziano dla klientów posiadających zarówno serwery intelowskie, jak i Alpha. Compaq proponuje, aby aplikacje działające na Windows NT na platformie Alpha przenieść na istniejące już w firmie serwery Intela, a serwery Alpha wykorzystać do obsługi bardziej wymagających aplikacji. Compaq zobowiązuje się w tym przypadku do pokrycia kosztów związanych z nabytymi już licencjami NT na Alphę (droższymi od tych dla serwerów intelowskich).

Trzecia opcja przeznaczona jest dla klientów, którzy dokonali zakupu w ostatnim roku. Compaq proponuje oddanie sprzętu przez klienta i udzielenie mu kredytu w wysokości aktualnej wartości sprzętu netto. Liczona jest ona według kwot faktycznie zapłaconych przez klientów z uwzględnieniem rocznej stawki amortyzacji ustalonej na poziomie 70%. Jeżeli więc klient chce pozostać przy Windows NT, ma prawo zakupić od Compaqa serwery intelowskie za równowartość aktualnej ceny dotychczas stosowanych serwerów Alpha. Compaq - w tym jedynie przypadku - pomija partnerów handlowych, pomimo że zwykle sprzedaż odbywa się za ich pośrednictwem. Klient wymienia sprzęt bezpośrednio u producenta.

Historia Alphy

64-bitowy procesor Alpha został opracowany przez Digital Equipment. Pierwsza jego wersja (z zegarem 150 MHz) pojawiła się na rynku w kwietniu 1993 r. Początkowo stosowano na tej platformie 32-bitowe systemy operacyjne. Z biegiem czasu podstawowym środowiskiem dla platformy Alpha stały się jednak OpenVMS i Digital Unix (obecnie Tru64 Unix). Jądro pierwotnego, 32-bitowego systemu zostało sprzedane firmie Microsoft, która opracowała wersję Windows NT na Alphę. W roku 1998 Digital sprzedał linię produkcyjną procesorów Alpha Intelowi. W tym samym roku firma została przejęta przez Compaq Computer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200