Informatyka nie dla wegetarian

W tworzącej się grupie sześciu polskich zakładów mięsnych zostanie wdrożony zintegrowany system informatyczny. JBA System 21 jest wdrażany już w dwóch z nich.

W tworzącej się grupie sześciu polskich zakładów mięsnych zostanie wdrożony zintegrowany system informatyczny. JBA System 21 jest wdrażany już w dwóch z nich.

Pod koniec listopada br. doszło do porozumienia w sprawie fuzji Zakładów Mięsnych Sokołów SA z Sokołowa Podlaskiego (połączonego z Zakładami Mięsnymi Koło i mającego ok. 60% udziałów w zakładach Dębicy wytwarzającej salami) i Farm Food SA z Warszawy (będącego udziałowcem ZM Jarosław SA - 38% i ZM Mięstar - 40%). Obie firmy skupiają sześć zakładów produkcyjnych. Łącznie kontrolują ponad 15% rynku przetworów mięsnych.

Zintegrowane działania

Jako przyczynę połączenia obu grup podaje się konieczność optymalizacji kosztów produkcji i dystrybucji. Wynika to z trudnej sytuacji na rynku mięsa i jego przetworów, zwłaszcza po ubiegłorocznym kryzysie w Rosji. Pomóc w tym może wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego.

Zakończenie połączenia jest przewidywane na czerwiec 2000 r. Wtedy też rozpoczną się prace nad dostosowaniem systemów informatycznych wykorzystywanych w czterech - do tej pory niezależnych - firmach. "Najwcześniej w połowie przyszłego roku będziemy rozważać sposób zintegrowania stosowanych w powstałym holdingu systemów informatycznych, a także sposób współpracy poszczególnych Departamentów Informatyki" - mówi Krzysztof Zieliński, kierownik działu informatyki Farm Food SA.

Niezależne systemy

Dzisiaj żadna z czterech firm nie wykorzystuje zintegrowanego systemu klasy MRP II/ERP. Prace nad wdrożeniem tego typu rozwiązania trwają w Zakładach Mięsnych Sokołów SA i należących do nich Zakładach Mięsnych Koło SA (pisaliśmy o tym w CW nr 21/99). Oba wdrażają system JBA System 21. W Kole i Sokołowie stworzono wspólny dla obu zakładów zespół wdrożeniowy. Pierwszy z zakładów ma korzystać z nowego rozwiązania na początku 2000 r., drugi - od II kwartału przyszłego roku.

Zakłady Mięsne Sokołów nadal wykorzystują stary system, opracowany przez własnych informatyków wspólnie z firmą HPS z Sokołowa Podlaskiego. Z tego samego rozwiązania korzystają także pracownicy zakładów Farm Food w Czyżewie. "Nie myślimy o zmianie systemu, który sami zresztą rozwijamy. Zapewne jednak, po powstaniu holdingu zrzeszającego sześć zakładów, koniecznością stanie się wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego" - mówi Krzysztof Zieliński.

Kilka - kupionych od różnych dostawców - systemów informatycznych pracuje w tarnowskich Zakładach Mięsnych Mięstar SA. Rozwiązania własne stosują natomiast Zakłady Mięsne Jarosław SA w Jarosławiu.

"Po połączeniu wszystkie zakłady wchodzące w skład nowej firmy wdrożą zintegrowany system. Zapewne będzie to JBA System 21. Jeszcze przed zakończeniem fuzji będzie on już pracował u nas i w zakładach w Sokołowie Podlaskim" - prognozuje Krystyna Krzesłowska, kierownik działu informatyki w zakładach mięsnych w Kole. "Prawdopodobnie rozszerzymy naszą licencję na Farm Food, Jarosław i Mięstar. Z systemu będzie korzystać ok. 250-300 użytkowników" - dodaje.

Nie wychodzić przed orkiestrę

Opracowanie strategii informatycznej nastąpi dopiero po zakończeniu procesu połączenia wszystkich czterech zakładów. "Łączące się przedsiębiorstwa powinny, jeśli to możliwe, najpierw dokonać połączenia struktur, a dopiero później wdrażać systemy informatyczne" - takiego zdania są przedstawiciele Zakładów Mięsnych Sokołów. Być może w opracowaniu jednolitej strategii, w tym informatycznej, pomoże największy akcjonariusz tworzącej się grupy - Federacja Farmerów Szwedzkich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200