Lepiej dla plików

Windows 2000 oferuje ulepszony system dyskowy NTFS 5.0 oraz obsługę partycji z systemem FAT32.

Windows 2000 oferuje ulepszony system dyskowy NTFS 5.0 oraz obsługę partycji z systemem FAT32.

Jednym z powodów migracji do Windows 2000 może być usprawniony system dyskowy. Obok dostępnego dotychczas systemu NTFS i FAT użytkownicy Windows 2000 mogą także korzystać ze znanego już z Windows 95 OSR 2 i Windows 98 - FAT32. Mogą także liczyć na wiele rozszerzeń, na standardowych dla systemu Windows 2000 partycjach wykorzystujących NTFS w wersji 5, takich jak szyfrowanie danych, zakładanie ograniczeń wykorzystania powierzchni dyskowej (quota) oraz defragmentacja.

Ograniczanie powierzchni

NTFS 5.0 dostarczy administratorom Windows 2000 funkcję, która od dawna jest standardem w sieciach NetWare - przydzielania tzw. qouta, czyli ograniczeń wykorzystania powierzchni dyskowej. Administrator może ograniczyć powierzchnię dla każdego z użytkowników bądź ich grup w ramach jednego folderu, wolumenu dyskowego lub też całego dysku. Identyfikacja użytkownika jest realizowana z wykorzystaniem identyfikatorów SID.

Nowością NTFS 5.0 jest obsługa mechanizmu Sparse File, który umożliwia efektywniejsze wykorzystanie dostępnej dla systemu powierzchni dyskowej. Mechanizm Sparse File pozwala aplikacji tworzyć pliki dowolnej wielkości, ale przydzielać im tylko tyle powierzchni dyskowej, ile rzeczywiście potrzebują. Przykładowo, jeśli aplikacja zażąda utworzenia pliku o objętości 5 GB na danej partycji dyskowej, a w rzeczywistości zapisze tylko 25 MB danych na początku pliku i 10 MB na końcu, to system NTFS zaalokuje tylko taką (lub nieznacznie większą) powierzchnię, jaka jest potrzebna do zapisu rzeczywistej liczby danych (ok. 35 MB).

W tej wersji zmieniono sposób logowania wszystkich transakcji wykonywanych na wolumenie dyskowym. W dostępnych obecnie wersjach systemu Windows NT logowanie zdarzeń zachodzących na partycjach NTFS było zerowane każdorazowo po restarcie serwera. Znacznie ograniczało to możliwość odtwarzania przypadkowo usuniętych danych i utrudniało działanie w sytuacjach awaryjnych. Nowy mechanizm logowania śledzi i zapamiętuje wszystkie zmiany w plikach i folderach dyskowych przez znacznie dłuższy okres (logowanie odbywa się indywidualnie na poziomie każdego pliku). Jest to jeden z powodów, dla których każda partycja systemowa kontrolerów domeny Windows 2000 musi pracować pod kontrolą NTFS 5.0 (nie można zainstalować systemu na starej wersji NTFS lub FAT). Nowy mechanizm logowania operacji dyskowych może być także wykorzystywany przez zewnętrzne aplikacje, np. do wykonywania analiz dotyczących pracy dysków, ich odtwarzania po awarii itp.

Podczepianie katalogów

Microsoft wprowadził w Windows 2000 mechanizm znany także użytkownikom Unixa. Tak zwane Junction Points (określane także Reparse Points) pozwalają podłączyć do lokalnego pustego katalogu na partycji NTFS 5.0 dowolny folder na lokalnym lub zdalnym dysku (w tym przypadku stosuje się podawane ścieżki dostępu w formacie UNC). Takie punkty dowiązań są niewidoczne dla użytkowników i aplikacji, co pozwala na łatwe rozbudowywanie dostępnej powierzchni dyskowej, np. poprzez przeniesienie danych na nowy, znacznie większy wolumen dyskowy, a następnie jego podpięcie w miejsce dotychczas wykorzystywanego foldera.

W przeciwieństwie do mechanizmu DFS (Distributed File System), który jest już dostępny dla Windows NT 4.0, obsługa Junction Points jest realizowana bezpośrednio przez system operacyjny, a nie przez dodatkowy serwis systemowy. Gwarantuje to, że mechanizm ten zawsze jest dostępny, gdy pracuje system operacyjny.

Defragmentacja i szyfrowanie

Poza rozbudowanym systemem NTFS Windows 2000 zawiera także wiele innych rozszerzeń związanych z obsługą pamięci masowych. W system wbudowano technologię defragmentacji plików firmy Executive Software (rozprowadzającej narzędzie Diskeeper opisane w CW 38/99), umożliwiającą uporządkowanie struktury plików zapisanych na partycjach FAT, FAT32 i NTFS.

Windows 2000 oferuje również mechanizm Encryption File System (EFS), współpracujący z partycjami dyskowymi NTFS 5.0 i umożliwiający szyfrowanie danych na podstawie technologii kluczy elektronicznych. EFS pracuje jako serwis systemowy niezależnie od uprawnień zalogowanego użytkownika, ale wymaga od niego posiadania klucza prywatnego, uprawniającego do dostępu do zaszyfrowanych plików. Według zapewnień Microsoftu, EFS zapewnia pełne bezpieczeństwo plików - również podczas pracy z aplikacją, gdy tworzone są tymczasowe wersje pliku. Tego typu pliki są również zaszyfrowane, co gwarantuje, że nawet w przypadku nieoczekiwanego przerwania pracy aplikacji, nie autoryzowany użytkownik (identyfikujący się innym kluczem prywatnym) nie uzyska dostępu do kopii tymczasowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200