Sieć dla operatorów

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa świadczy na terenie Polski usługi szwedzkiego operatora telekomunikacyjnego Telia.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa świadczy na terenie Polski usługi szwedzkiego operatora telekomunikacyjnego Telia.

Na mocy podpisanych porozumień NASK będzie oferował internetowym usługodawcom możliwość podłączenia do globalnej sieci internetowej TeliaNet. Sieć ta ma bezpośredni dostęp do 90 operatorów internetowych na całym świecie. Przez nich osiągalnych jest aż 80% zawartości Internetu na terenie USA, zaś do tego kraju z europejskich węzłów TeliaNet prowadzą łącza o łącznej przepustowości ponad 1 Gb/s. Telia gwarantuje dostępność do swojej sieci na poziomie 99,6% oraz określoną przepustowość w całej sieci (zazwyczaj pasmo 2 Mb/s). Operatorzy internetowi dzięki TeliaNet zyskują bezpośredni tranzyt ruchu do wielu punktów dostępowych zlokalizowanych w różnych krajach (co stanowi istotną przewagę wobec dysponowania jednym dedykowanym łączem zagranicznym).

Pierwsi chętni

Według informacji przedstawionych przez NASK, do tej pory umowy na korzystanie z tej sieci podpisało 6 firm internetowych. Łącznie wykupili oni pasmo o przepustowości 10 Mb/s. Wszystkie kontrakty są negocjowane indywidualnie. Sieć operatora pragnącego skorzystać z tej usługi musi być wyposażona we własny System Autonomiczny (AS) i obsługiwać protokół BGP4. Telia oferuje także inne usługi oparte na protokole IP, w tym światową telefonię IP. Klienci korzystający z usług transmisji głosu rozliczani są przez Telia Clearinghouse Services, dzięki której otrzymują zbiorczy rachunek, mimo angażowania różnych operatorów współpracujących z Telią.

Polskie biuro Telii

Telia na początku otworzyła w Warszawie swoje przedstawicielstwo Telia Carrier Poland sp. z o.o., które ma zajmować się w przyszłości oferowaniem dodatkowych usług. "Czekamy na dalszy rozwój wypadków, czyli wykładnię oficjalnych organów państwa, dotyczącą legalności wykorzystania telefonii poprzez IP" - mówi Adam Sawicki, prezes Telia Carrier Polska. Chodzi oczywiście o stanowisko Ministerstwa Łączności wobec próby obejścia monopolu Telekomunikacji Polskiej SA przez operatora telefonii komórkowej Era GSM, który umożliwia swoim abonentom przesyłanie rozmów międzynarodowych przez Internet.

"Umowa z Telią jest dla nas kolejnym krokiem w stronę koncentrowania się na usługach kwalifikowanych" - mówi Krzysztof Kozłowski, dyrektor NASK. Instytucja ta zdecydowaną większość przychodów uzyskuje z obsługi podmiotów biznesowych. Świat akademicko-naukowy i administracja państwowa przynoszą jedynie odpowiednio: 15 i 10% przychodów. W ub.r. osiągnęły one łącznie 42 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200