Cena bezpiecznej informacji

Kerberos zamierza skoncentrować się na rozwiązaniach zapewniających bezpieczeństwo wymiany danych i prowadzenia transakcji elektronicznych.

Kerberos zamierza skoncentrować się na rozwiązaniach zapewniających bezpieczeństwo wymiany danych i prowadzenia transakcji elektronicznych.

Dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że w ciągu ostatnich lat wiele firm i instytucji zaczęło interesować się bezpieczeństwem własnych systemów komputerowych. Według przedstawicieli warszawskiej firmy Kerberos, rynek tego typu rozwiązań jest w Polsce duży i wzrośnie wraz z popularyzacją w naszym kraju handlu elektronicznego.

"Na razie więcej o handlu elektronicznym mówi się i pisze, niż faktycznie robi. W ciągu najbliższych kilku lat bezpieczeństwo transakcji elektronicznych stanie się jednak niewątpliwie gorącym tematem" - zapewnia Krzysztof Majewski, prezes Kerberos.

Mityczny pingwin

Firmę Kerberos stworzyły we wrześniu 1998 r. osoby związane z Instytutem Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się ona w zagadnieniach ochrony informacji w systemach komputerowych, a także konfigurowaniu bezpiecznego dostępu do Internetu realizowanego na bazie systemu Linux.

"Wybraliśmy Linuxa, ponieważ to jedna z lepszych platform do budowania bezpiecznego systemu. Jest stabilny, ma nieduże wymagania sprzętowe i zawiera wiele programów narzędziowych. Nie bez znaczenia jest także to, że jest bezpłatny. Klient, który decyduje się na takie rozwiązanie, płaci jedynie za wykonanie ekspertyz i konfiguracji" - mówi Krzysztof Majewski. "Oczywiście, oferujemy również oprogramowanie komercyjne takich firm, jak CheckPoint czy NetGuard" - dodaje.

Jednym z pierwszych produktów firmy jest aplikacja do szyfrowania i uwierzytelniania plików poczty elektronicznej - KerKryptus.

Raczej dla dużych

Mimo wykorzystania Linuxa, systemy ochrony informacji wiążą się nierozerwalnie z dużymi kosztami, przez co ich tworzenie staje się opłacalne w większości przypadków tylko dla dużych przedsiębiorstw. "Zbudowanie systemu ochrony danych jest kosztowne, a zatem chroniona informacja musi być tego warta. Małym i średnim firmom często nie opłaca się tworzyć takich systemów, ponieważ utrata informacji może kosztować mniej niż ich ochrona" - wyjaśnia Krzysztof Majewski.

Oprócz rozwiązań ochrony danych Kerberos zamierza także oferować usługi konsultingowe. Jednym z elementów oferty firmy mają być również szkolenia z zakresu ochrony informacji opracowane wspólnie z Hewlett-Packard Polska i odbywające się w Centrum Szkoleniowym HP w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200