SAP zmienia skórę

SAP przedstawił Enjoy - nową wersję 4.6 systemu R/3. Najbardziej widoczną zmianą, wynikającą z uwzględnienia sugestii użytkowników, jest wygląd interfejsu użytkownika.

SAP przedstawił Enjoy - nową wersję 4.6 systemu R/3. Najbardziej widoczną zmianą, wynikającą z uwzględnienia sugestii użytkowników, jest wygląd interfejsu użytkownika.

W R/3 4.6 zmian w funkcjonalności biznesowej jest niewiele. Nowa wersja nazwana Enjoy w porównaniu z poprzednimi różni się przede wszystkim wyglądem interfejsu użytkownika.

SAP, który od lat prowadzi własne badania nad ergonomią oprogramowania, tym razem zdecydował się jednak na opracowanie systemu zgodnie z sugestiami użytkowników. Ogłoszono konkurs na najciekawsze propozycje ułatwień w korzystaniu z systemu. Ponadto, aby uzyskać wiarygodną opinię i wskazówki, pracownicy zajmujący się projektowaniem oprogramowania przeprowadzili w Europie wywiady z użytkownikami R/3. Efektem tych działań było ponad tysiąc propozycji udoskonaleń.

Przeglądarka za wzór

Nowy interfejs R/3 istotnie różni się od poprzednich. Po zalogowaniu się do systemu, użytkownikowi ukazuje się ekran podzielony na trzy części. Lewą część zajmuje rozwijalne drzewo funkcji i zasobów dostępnych dla użytkownika. Na górze znajduje się proste menu i systemowy pasek poleceń, niżej pasek przycisków "kontekstowych" oraz belka zawierającą nazwę aktualnie wykonywanego działania. Pozostała, największa część ekranu, jest przeznaczona do prezentacji danych. Wygląd i działanie nowego interfejsu przypominają pracę w środowisku WWW - kolorowe kontrolki zmieniają wygląd, gdy użytkownik nakieruje na nie mysz.

Przy każdym logowaniu system pyta użytkownika, który interfejs ma być wywołany. Jeżeli nie chce on korzystać z nowego interfejsu, może powrócić do wersji używanej dotychczas. Można też otworzyć kilka sesji - każda z innym interfejsem. Powołując się na badania przeprowadzone na uniwersytecie w Mannheim w Niemczech, przedstawiciele SAP Polska twierdzą, iż nowy interfejs skraca czas potrzebny do wykonania większości czynności o ponad 40%.

Nie tylko obrazki

Zmiany w interfejsie R/3 dotyczą nie tylko wyglądu - SAP zmienił również filozofię pracy z systemem. Na podstawie opisu stanowiska przygotowanego przez dział personalny administrator systemu przypisuje każdemu użytkownikowi profil, zwany workplace (przestrzeń robocza). Składają się na niego wszystkie funkcje i zasoby systemu, z których użytkownik ma prawo korzystać. Elementy, do których użytkownik nie ma dostępu, w ogóle nie pojawiają się w menu.

Aby wykonać zadanie, użytkownik nie musi przełączać się między poszczególnymi modułami systemu. Po wybraniu odpowiedniej pozycji w drzewie dostępnych funkcji, uzyskuje on dostęp do całego kontekstu operacji.

System zapamiętuje wywołane przez użytkownika "widoki" - podobnie jak w przeglądarce internetowej można cofać się do poprzednich lub przechodzić do następnych. Widoki i zawarte w nich dane można zapisywać i przesyłać innym użytkownikom. Nowa wersja R/3 stara się również "domyślać" tego, co użytkownik chce zrobić. Oprócz "uzupełniania" wprowadzanych danych, system zapamiętuje też wpisywane przez użytkownika ustawienia funkcji i zakresy danych - dzięki temu powtórzenie operacji trwa krócej niż za pierwszym razem.

Końcówka mySAP.com

Przedstawiciele SAP twierdzą, że nowa wersja systemu R/3 jest odpowiedzią na zmiany wywołane rosnącym znaczeniem Internetu w biznesie. Użytkownik nie musi wiedzieć, skąd pochodzą dane i w jakim systemie są przetwarzane. Enjoy jest technologicznie zgodna z rozwiązaniami wykorzystywanymi przez portal MySAP.com, co ma ułatwić włączenie przedsiębiorstwa w sieciowy łańcuch powiązań handlowych.

Według przedstawicieli SAP, dzięki opracowanym przez firmę rozwiązaniom wykorzystującym metajęzyk XML, do portali MySAp.com będą wkrótce mogły przystąpić przedsiębiorstwa korzystające z systemów ERP innych producentów. Być może jeszcze w tym roku pojawi się polska wersja portalu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200