Strzał w dziesiątkę

Pierwsze testy beta nowego zestawu aplikacji biurowych, określanego wstępnie Microsoft Office 10, rozpoczną się latem. Wersja handlowa ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Pierwsze testy beta nowego zestawu aplikacji biurowych, określanego wstępnie Microsoft Office 10, rozpoczną się latem. Wersja handlowa ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Co jeszcze można wymyślić w tak rozbudowanych aplikacjach, jakimi są dzisiaj edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne? Ostatnie edycje Microsoft Office nie obfitowały w zmiany dostrzegalne dla przeciętnych użytkowników. Z nowości w kolejnych wersjach, w tym aktualnej Office 2000, mogli cieszyć się głównie programiści i administratorzy systemów komputerowych. Wygląda jednak na to, że zapowiadany jeszcze na ten rok nowy Microsoft Office 10 przyniesie znacznie więcej zmian w porównaniu z poprzednimi wersjami.

Kierunek zmian

Według nieoficjalnych informacji, prace nad nową wersją Office skupiają się przede wszystkim na rozszerzeniu mechanizmów pracy grupowej, wprowadzeniu pełnego zestawu programistycznego do obsługi interfejsu głosowego oraz architektury umożliwiającej łatwe wykorzystanie pakietu przez usługodawców internetowych, jako zestawu programów dostępnych za opłatą na serwerach WWW.

Office 10 ma m.in. zawierać pełen zestaw funkcji obsługujących tele- i wideokonferencje przy współpracy z oprogramowaniem back-end. Rozważana jest integracja pakietu z jednym z serwerowych produktów Microsoftu: SQL Server, Site Server lub Exchange. Najbardziej prawdopodobne wydaje się to, że wybór platformy padnie na nowy Exchange 2000 Conferencing Server.

Standardowe sterowanie głosem

Istotną zmianą będzie wprowadzenie pełnego interfejsu dźwiękowego umożliwiającego zarówno głosowe sterowanie wszystkimi funkcjami programów, jak i przetwarzanie głosu na tekst i na odwrót. Informacje te dotyczą na razie amerykańskiej wersji pakietu biurowego.

Office 10 ma korzystać z technologii opracowanych przez firmę Lernout & Haus-pie, jednego z czołowych dostawców oprogramowania do rozpoznawania mowy. Od niedawna firmy ściśle współpracują.

Za pół roku na rynku pojawi się nowa wersja biblioteki dla programistów SAPI 5.0 (Speech Application Programming Interface), wyposażona m.in. w funkcje pozwalające na rozpoznawanie znaczników XML, automatyczne odtwarzanie plików Voice XML (lub innych wersji zgodnych z formatem XML) oraz przerywanie procedur przetwarzania testu na dźwięk za pomocą komend głosowych. Wprowadzone do SAPI 5.0 funkcje znajdą zastosowanie również w Office 10.

Office do wynajęcia przez Internet

Microsoft uruchomił próbnie internetowy serwer www.bcentral.com, który oferuje dostęp do zestawu aplikacji biurowych na zasadach wynajmu. Office 10 ma być przygotowany pod kątem tego typu zastosowań. Firma przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat pojawi się duża liczba serwisów internetowych oferujących takie usługi, a jednocześnie masowo zaczną z nich korzystać małe przedsiębiorstwa.

Szczegółowych zasad udostępniania Office za pośrednictwem sieci Microsoft nie podaje. Na razie więc nie można odpowiedzieć na kluczowe pytanie - czy użytkownik będzie płacił wyłącznie za wynajem edytora czy będzie musiał wnosić stałą opłatę za wykorzystanie Office, bez względu na to, jakich aplikacji i w jakim zakresie używa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200