Na styku mediów

Spółka Optimusa i Polsatu zajmie się handlem elektronicznym poprzez Internet i telewizję cyfrową. To jeden z najbardziej obiecujących aliansów na polskim rynku internetowym.

Spółka Optimusa i Polsatu zajmie się handlem elektronicznym poprzez Internet i telewizję cyfrową. To jeden z najbardziej obiecujących aliansów na polskim rynku internetowym.

"eMarket będzie się zajmować handlem z wykorzystaniem mediów elektronicznych, a w szczególności Internetu i telewizji cyfrowej" - głosi oficjalny komunikat Optimusa i Polsatu, dotyczący utworzenia wspólnej firmy. O nawiązaniu współpracy firmy poinformowały w trakcie utrzymującej się na warszawskiej giełdzie hossy na akcje spółek, których działalność wiąże się z Internetem. Ogłoszenie współpracy z Polsatem zbiegło się z osiąg-nięciem przez akcje Optimusa najwyższego kursu w historii.

Jeśli za ogólnikowymi deklaracjami Optimusa i Polsatu kryją się konkretne pomysły biznesowe, inicjatywa może być znacząca dla rozwoju, na razie raczkującego, handlu elektronicznego w Polsce.

eMarket to pierwsze przedsięwzięcie na dużą skalę, które łączy media tradycyjne i elektroniczne. Dzięki ogólnopolskiej telewizji Optimus może liczyć nie tylko na szeroką promocję eMarketu, ale też innych swoich przedsięwzięć internetowych, przede wszystkim portalu Onet.pl. Z kolei dla Polsatu porozumienie to szansa na wykreowanie własnej marki w Internecie. Na razie na tym polu Polsat przegrywa z innym nadawcami.

Internet i telewizja

Nowa firma powstała na bazie istniejącego prowadzonego przez Optimus sklepu internetowego. Telewizja cyfrowa tworzona przez Polsat ma być dodatkowym kanałem sprzedaży.

eMarket jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym 10,6 mln zł. Optimus i Telewizja Polsat objęły po 50% udziałów. Optimus obejmuje część udziałów w formie gotówkowej (1,3 mln zł), a pozostałą jako aport, który stanowi sklep internetowy i niezbędna do jego funkcjonowania infrastruktura.

Komputery na raty

Jednym z elementów strategii internetowej Optimusa ma być sprzedaż komputerów w specjalnym, korzystnym systemie ratalnym. "Jeszcze w tym roku będziemy oferować komputery z dostępem do Internetu, za które formą płatności byłyby miesięczne opłaty abonamentowe. Chcemy to połączyć z promocją naszego portalu Onet" - tłumaczy Jerzy Kalinowski, przewodniczący rady nadzorczej Optimus SA. "Rozmawiamy z partnerami finansowymi, którzy są gotowi zaangażować się w ten projekt" - dodaje.

Celem tej strategii jest również zwiększenie sprzedaży komputerów Optimusa. W ubiegłym roku ich sprzedaż spadła - ze 102 tys. szt. w 1998 r. do 91 tys. szt. w 1999 r.

Jak podaje Reuters, Optimus rozważa nawet wydzielenie działalności produkcyjnej i znalezienie dla spółki produkującej komputery PC zewnętrznego inwestora.

Bez nieruchomości

Optimus w ciągu 2 lat odsprzeda posiadane nieruchomości (m.in. w Warszawie) i uzyskane z tej operacji pieniądze - ok. 50 mln USD - przeznaczy na doinwestowanie podstawowych dziedzin działalności, w tym projektów internetowych i związanych z integracją systemów.

Nadal nie zakończono procesu łączenia pionu integracji Optimusa ze spółką zależną Optimus Lockheed Martin. "Proces zakończymy w tym roku, jeśli dojdzie do porozumienia z OLM. Dzisiaj włączenie do tej spółki pionu integracji jest jedynie naszą intencją" - zastrzega Jerzy Kalinowski.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie rady nadzorczej OLM. Nieoficjalnie wiadomo, że firmy nie mogą dojść do porozumienia w zakresie dokapitalizowania tej spółki przez Lockheed Martin.

Przedstawiciele Optimusa nie wykluczają, że w przyszłości do nowego OLM wejdzie także krakowski Doktor Q. O przejęciu tej firmy nowosądecka spółka poinformowała na początku marca br. Firma ta zajmuje się tworzeniem oprogramowania internetowego i systemów bezpieczeństwa. Współpracowała z Optimusem przy budowie banku internetowego Sez@m dla Banku Przemysłowo-Handlowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200