Poznać mózg

W Massachusetts Institute of Technology powstanie Instytut Badań nad Mózgiem. Fundatorami Instytutu są Patrick McGovern, założyciel i prezes IDG, oraz jego żona Lore Harp McGovern.

W Massachusetts Institute of Technology powstanie Instytut Badań nad Mózgiem. Fundatorami Instytutu są Patrick McGovern, założyciel i prezes IDG, oraz jego żona Lore Harp McGovern.

Patrick McGovern, założyciel i prezes International Data Group, wydawcy m.in. tygodnika Computerworld, wraz z żoną Lore Harp McGovern przeka- zali słynnej amerykańskiej uczelni 350 mln USD. Fundusze te zostaną przeznaczone na utworzenie Instytutu Badań nad Mózgiem im. Patricka McGoverna.

Jest to największa darowizna, jaka kiedykolwiek została przekazana pojedynczemu uniwersytetowi. W ubiegłym roku miliard USD na utworzenie fundacji mającej popularyzować naukę i technologię wśród studentów należących do mniejszości narodowych w USA ofiarowali Bill i Melinda Gates. Pieniądze tę jednak będą przekazywane do różnych ośrodków naukowych.

Państwo McGovern przez trzy lata zastanawiali się, któremu z uniwersytetów przekazać fundusze i w którym z nich Instytut Badań nad Mózgiem mógłby funkcjonować najlepiej. Powstał nawet specjalny komitet doradczy, zajmujący się wyłonieniem właściwej uczelni spośród siedmiu początkowo branych pod uwagę. Patrick McGovern nie ukrywał, że jako absolwent emocjonalnie jest związany z bostońską uczelnią. Ostatecznie jednak o wyborze MIT zaważyły czynniki obiektywne, takie jak programy badawcze dotyczące mózgu, realizowane na tej uczelni.

"W ciągu najbliższych 20 lat będziemy przechodzili do ekonomii opartej na wiedzy. Mamy nadzieję, że Instytut im. McGoverna pozwoli wprowadzić ulepszenia w gromadzeniu, analizowaniu, przyswajaniu, przechowywaniu, wyszukiwaniu i przesyłaniu informacji" - mówi Patrick McGovern. "Chciałbym, aby efektem tego była poprawa standardu i jakości życia" - dodaje.

Instytut będzie prowadził interdyscyplinarne badania z zakresu szeroko rozumianych nauk o mózgu. Badania będą prowadzone m.in. w obszarze neurobiologii molekularnej, bioinżynierii, nauk o poznawaniu, genetyki i technik obliczeniowych. Dyrektorem Instytutu został słynny biolog Philip A. Sharp, laureat nagrody Nobla.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200