W Hanowerze nie ma kabli

CeBIT to przegląd panujących trendów na rynku. Tegoroczna ekspozycja skłania do wniosku, że przemysł teleinformatyczny stawia na łączność bezprzewodową.

CeBIT to przegląd panujących trendów na rynku. Tegoroczna ekspozycja skłania do wniosku, że przemysł teleinformatyczny stawia na łączność bezprzewodową.

Ani darmowy Linux, ani najnowszy Windows 2000 nie skupiły tyle uwagi, co prezentacje technologii bezprzewodowej transmisji danych. Liczba prezentowanych podczas targów rozwiązań pozwala wnioskować, że wreszcie łączność bezprzewodowa trafi na rynek masowy i to nawet w perspektywie roku. Dotyczy to zarówno bezprzewodowego dostępu do Internetu (technologia WAP), wymiany informacji między różnego typu urządzeniami elektronicznymi (Bluetooth), jak i sieci LAN.

Targi telefonów

Praktycznie wszyscy liczący się producenci telefonów komórkowych - Nokia, Siemens, Motorola, Ericsson, Sony - prezentowali modele zgodne z WAP. Większość z nich pojawi się w sprzedaży najpóźniej w III kwartale br. Prawdopodobne stają się więc przewidywania, że w przyszłym roku wszystkie nowe telefony będą umożliwiać dostęp do serwisów internetowych.

Zapewne wolniej będzie przebiegać popularyzacja technologii Bluetooth, krótko zasięgowej (do ok. 10 m) łączności radiowej w paśmie 2,4 GHz. Wiąże to się z koniecznością wymiany starszych modeli sprzętu charakteryzującego się dłuższym "cyklem życia" niż telefony komórkowe. 3Com przedstawił komputery Palm z obsługą Bluetooth, NEC - notebooki, Fuji - Photo Film, a Nokia - kamery cyfrowe, przesyłające obrazy do telefonów komórkowych.

Zaletą Bluetooth jest uniwersalność - standard został zaakceptowany przez przemysł. Mimo to wciąż utrzymują się rozwiązania firmowe, np. Logitech, który już od dwóch lat oferuje bezprzewodowe myszy i klawiatury, zaprezentował w Hanowerze nowe modele urządzeń, m.in. bezprzewodowy trackball. Nadajniki/odbiorniki nowych modeli są wyposażane nie tylko w złącza PS/2, ale również USB.

Dynamiczne zmiany zachodzą na rynku bezprzewodowych sieci LAN. Pierwsze rozwiązania o szybkości transmisji 1-2 Mb/s, zanim zdobyły popularność, zaczynają już ustępować nowszym, pozwalającym na transfer z szybkością 10-11 Mb/s (m.in. standard IEEE 802.11b). Rośnie liczba producentów wprowadzających do oferty elementy sieciowe, zgodne z tym standardem. Na CeBIT zaprezentowała je m.in. Elsa.

Podczas targów ogłoszono powstanie organizacji H2GF (HiperLAN2 Global Forum), do której należy 26 producentów. Jej podstawowym zadaniem ma być opracowanie kolejnego standardu bezprzewodowych sieci HiperLAN2 o szybkości transmisji 54 Mb/s. HiperLAN2 mają wykorzystywać pasmo 5 GHz, a nie 2,4 GHz, co zapobiegnie konfliktom z urządzeniami Bluetooth. Pierwszych produktów nowej generacji należy oczekiwać dopiero pod koniec 2001 r. Standard IEEE 802.11b ma więc jeszcze trochę czasu na popularyzację.

Kolorowe i tanie PC

Choć komputery PC są tylko tłem do prezentacji oprogramowania lub nowych technologii komunikacyjnych, to można odnoto- wać tendencje ich rozwoju - nie tylko, wzorem Apple iMac, konstrukcje nabierają kolorów i oryginalnych kształtów, lecz także zmienia się ich architektura.

Przykładem nowych tendencji były na targach CeBIT zarówno wprowadzone wcześniej modele iPaq Compaqa, jak i terminale Acera i komputery e-PC, prezentowane przez Hewlett-Packarda. W ich prostej konstrukcji wykorzystano tylko interfejs USB, co umożliwiło zmniejszenie wymiarów. Komputery HP mają kosztować ok. 500 USD.

Lepsza grafika i dźwięk

W trudnej sytuacji znaleźli się producenci kart graficznych i dźwiękowych. Zmniejsza się popyt na ich wyroby ze względu na rosnącą popularność systemów zintegrowanych. Co więcej, można oczekiwać, że niedługo tanie i korporacyjne modele PC będą wyposażane tylko w płyty główne ze zintegrowanymi układami graficznymi i dźwiękowymi.

ASUS zaprezentował karty graficzne AGP-V6600Pro z procesorem GeForce, wyposażone aż w 64 MB pamięci, wielkość rekordową dla produktów przeznaczonych na rynek maso-wy. Z kolei Creative, z jednej strony rozwija produkcję zaawansowanych napędów DVD i CD-RW, z drugiej, zmierza w kierunku masowego rynku audiowideo. Na targach firma zaprezentowała m.in. nowe odtwarzacze audio MP3, wyposażone w 6 GB pamięci. Można na nich zapisać 100 godz. nagrań muzycznych (150 dysków CD) lub 2600 godz. mowy. Ważą 435 g. Co ciekawe, odtwarzacz Creative może być stosowany również do przenoszenia danych.

Miniaturowy odtwarzacz MP3 - Rush! - przedstawił Philips, a Agfa - ePhoto CL30 Click!, pierwszy aparat cyfrowy, wyposażony w wymienne dyski magnetyczne o pojemności 40 MB, opracowane przez Iomega.

Wśród producentów monitorów zwracają uwagę profesjonalne 22" monitory NEC MultiSync1350, wyposażone w płaskie lampy kineskopowe UltraFlat i duże 50" monitory plazmowe, przeznaczone do wyświetlania prezentacji multimedialnych. Technologia płaskich lamp CRT jeszcze niedawno była stosowana głównie w mniejszych monitorach, tj. 17-19". Obecnie znalazła zastosowanie we wszystkich typach urządzeń.

Nowa generacja dysków

Seagate Technology zdecydowała się zaprezentować w Hanowerze nową generację dysków Cheetah X15 o rekordowej prędkości 15 tys. obr./min i średnim czasie dostępu do danych tylko 3,9 ms. Napędy mają pojemność 18 GB, 4-16 MB bufor pamięci, interfejs Ultra160 SCSI lub FC 2 GB i są przeznaczone do instalacji w serwerach. Produkcja masowa Cheetah X15 ma się rozpocząć w III kwartale br., a zapowiadana cena napędów ma być mniejsza niż 4 tys. zł.

Come back Stara!

Do drukarkowych nowości należą m.in. nowe modele atramentowych DeskJet 930, 950 i 1220, wykorzystujące technologię PhotoREt III. Hewlett-Packard stopniowo zaczyna ją wprowadzać zarówno do tanich drukarek domowych (DeskJet 930, 950), jak i bardziej zaawansowanych modeli forma-tu A3 (Desk Jet 1220).

Zaskakującą nowiną był powrót Star Micronics. Firma w latach 80. i na początku 90. była jednym z najbardziej znanych i liczących się producentów drukarek igłowych, również w Polsce. Ostatnio wydawało się, że zamierza wycofać się z wytwarzania tego typu sprzętu, m.in. na kilku poprzednich targach CeBIT nie promowała drukarek, a jej przedstawiciele otwarcie deklarowali zmianę profilu firmy. Obecnie Star Micronics zapowiada powrót do starych tradycji - na CeBIT 2000 zaprezentowała m.in. nowy model 24-igłowy - LC-4531 o bardzo wysokiej szybkości druku wynoszącej 450 znaków/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200