Leksykon programowania

Wśród informatyków jest sporo osób nie mających zielonego pojęcia o programowaniu. I jest to wstyd, bo informatykiem nie może mianować się ktoś, kto w życiu nie napisał żadnego programu. Aby sprawę załagodzić, pomyślałem sobie, że opublikuję przynajmniej podstawowe terminy związane z programowaniem, tak aby informatycy nie praktykujący mogli w miarę przystępny sposób nadrobić luki i osobiście przekonać się, iż nie taki diabeł straszny.

Wśród informatyków jest sporo osób nie mających zielonego pojęcia o programowaniu. I jest to wstyd, bo informatykiem nie może mianować się ktoś, kto w życiu nie napisał żadnego programu. Aby sprawę załagodzić, pomyślałem sobie, że opublikuję przynajmniej podstawowe terminy związane z programowaniem, tak aby informatycy nie praktykujący mogli w miarę przystępny sposób nadrobić luki i osobiście przekonać się, iż nie taki diabeł straszny.

Tenże leksykon nie jest przeznaczony dla informatyków praktykujących i takich że użytkowników. Jego czytanie przez osoby niepowołane grozi poważnymi następstwami pod postacią udaru mózgu, depresji, zachwiania poczucia hierarchii wartości, pomieszania zmysłów oraz trwałej impotencji umysłowej.

Set date (ustalić termin randki) - służy do tworzenia oprogramowania przeznaczonego do harmonogramowania randek, pomyślanego dla osób mających duże wzięcie u płci jakiejkolwiek, bo nie płeć istotna, lecz uczucia.

Upper case (górna walizka), lower case (dolna walizka), select case (wybór walizki) - znajduje zastosowanie w oprogramowaniu dla biur podróży oraz sklepów z artykułami turystycznymi, wspomagającym indywidualizację wyboru zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Do while (przez chwilę coś rób) - instrukcja uniwersalna, aczkolwiek dedykowana specjalnie dla oprogramowania pisanego dla leniów.

Real (prawdziwa liczba), real integer (prawdziwa liczba całkowita), close dataset (bliski nam - ulubiony - zbiór danych) - typy danych wykorzystywane w oprogramowaniu wspomagającym typowanie wyników w grach liczbowych. Warto zwrócić uwagę na specyficzne w tej dziedzinie bogactwo opcji, w szczególności na możliwość poznania szczęśliwych numerów indywidualnych. Do ciekawych rozwiązań należy możliwość zastosowania w grach losowych dających wyniki niecałkowite.

Left (text) (pozostawiony tekst), right (text) (poprawny tekst) - głównie do automatycznej obsługi korespondencji elektronicznej. Załatwiają za użytkownika wiele spraw, takich jak napisanie poprawnego listu czy przypominanie o nie wysłanych odpowiedziach na listy.

Data capture (zdobywanie danych) - dedykowana szerokiemu gronu biznesmenów, bez ograniczeń tematycznych i ilościowych. Preferowana w oprogramowaniu dla wywiadowni gospodarczych, działów HR (skrót od Zasoby Ludzkie) oraz w niektórych ambasadach.

Drop (opuszczać) - instrukcja szerokiego przeznaczenia, stosowana przy oprogramowaniu decyzyjnym wspomagającym dokonywanie wyboru przy wycofywaniu się z udziału w czymkolwiek. Polecana dla chcących odejść z trefnego lub nieudanego interesu.

String (sznur), loop (pętla) - wykorzystywane pomocniczo z instrukcją poprzednią.

Findfirst, findnext, findlast (szukaj - pierwszego, następnego, ostatniego) - instrukcja, która stała się przebojem ze względu na uniwersalność i oszałamiającą skuteczność. Stosowana głównie w oprogramowaniu dla policji (poszukiwanie przestępców i zaginionych), biur matrymonialnych i pośrednictwa pracy. Zastąpiła z powodzeniem instrukcję seek, nadającą się jedynie do oprogramowania dla właś-cicieli stogów siana, szukających w nich igły, na co zapotrzebowanie naturą rzeczy było znikome.

Inherit (dziedziczyć) - wykorzystywana jedynie w specyficznym oprogramowaniu, dla biur notarialnych oraz dla historyków parających się opracowywaniem drzew genealogicznych. W tym drugim obszarze zastosowań popyt jest znikomy, albowiem osoby, które chciałyby odtworzyć swoje korzenie, nie mogą wskazać stosownych więzów integralności, natomiast te osoby, których historię można odwzorować, kategorycznie sobie tego nie życzą, gdyż zawsze ujawniona zostaje jakaś skaza w obiekcie nadrzędnym.

Refresh (odśwież) - uniwersalna metoda stosowana w oprogramowaniu obsługującym branżę kosmetyczną, a konkretnie w systemach technicznego przygotowania produkcji wydziałów odświeżaczy powietrza wdychanego i wydychanego.

Descending order (schodzący porządek), ascending order (wstępujący porządek) - metody wprowadzania nowych układów w ramach przekształceń wewnątrz firm. Specyficzne dla systemów wspomagania decyzji SWD (w jęz. angielskim DSS - skrót od Decision Step by Step).

FAT (tłusty) - organizacja systemu plików, z którym zdecydowanie postanowiono skończyć, poczynając w pierwszym rzędzie od USA, gdzie otyłość zaczynała być problemem społecznym. Wprowadzono zatem alternatywny NTFS (Not Too Fat System).

Table (stół) - sposób prezentacji danych w bazie. Istotą jest właściwe ustawienie, rozplanowanie miejsca oraz ustalenie sąsiedztwa, pamiętając jednocześnie, co ma być po lewej ręce, a co po prawej i jakie przystawki stosować.

Application (podanie) - forma stosowana przy współpracy z komputerem. Aby wykonać bardziej złożoną akcję, należy napisać do komputera stosowne podanie w zrozumiałym dlań języku. Podanie będzie rozpatrzone w ustalonym harmonogramem trybie i zrealizowane przy braku formalnych uchybień. Niestety, jak w życiu, tak i w komputerach - zawsze znajdą się podania o wyższych priorytetach, nie cierpiące zwłoki, a jak dojdzie do rozpatrywania naszego, maszyna i tak tendencyjnie znajdzie pretekst, aby je odrzucić z powodu jego niepoprawności.

Session (posiedzenie) - jednostka określająca zasoby przydzielane na czas siedzenia przed komputerem. O jakości oraz ilości zasobów decyduje firma nas zatrudniająca. W niektórych jest to kawa lub herbata w nieograniczonych ilościach, w innych papier toaletowy i ręcznik raz na kwartał.

Back (plecy), roll back (wałkować plecy), background (podkład pod plecy) - określenia z zakresu ergonomii pracy programisty. Siedząc długimi godzinami przed komputerem, nie należy zaniedbywać zdrowia i dbałości o właś-ciwą postawę, starannie sprawdzając, na czym siedzimy. W przypadku zaniedbań, gdy dolegliwości bólowe zakłócają rytmiczną i wydajną twórczość, należy zastosować aplet w postaci podkładu pod plecy lub też wałkowania, co może wykonać nasza osobista sekretarka, którą każdy programista, rzecz jasna, posiada.

Interface (międzymordzie) - warstwa sprzęgająca, na przykład człowieka z komputerem, komputer z komputerem, człowieka z człowiekiem i tak dalej.

API (American Press Institute) - organizacja zajmująca się tworzeniem funkcji interfejsu dla programistów. W przypadku pytań, wątpliwości, pozyskiwania uaktualnień i literatury należy zgłaszać się właśnie tam.

Record lock (zablokować nagranie) - instrukcja używana powszechnie w multimediach, chroniąca przed nie autoryzowanym kopiowaniem płyt z muzyką.

Begin (rozpoczynać) - niezastąpiona w oprogramowaniu dla rozpoczynających działalność na własny rachunek oraz dla godzących się dobrowolnie na ograniczenie wolności, czyli wstępujących w związek.

Inner join (połączenie wewnętrzne), outer join (połączenie zewnętrzne), equal join (połączenie jeden do jeden) - polecenia znalazły użytek w oprogramowaniu komunikacyjnym, przede wszystkim przy obsłudze automatycznych centrali telefonicznych. Odmiana inner realizuje komunikację wewnątrz firmy, outer poza nią, a equal szefa z jego sekretarką.

Filter (filtruj) - instrukcja używana generalnie w programach tworzonych dla instytucji ekologicznych, zakładów spirytusowych i chemicznych, a ostatnio szczególnie przydatna w programach lustracyjnych.

Clear (jasny, czysty, wyraźny) - w sensie ogólniejszym polecenie to służy do nadawania kodowi przejrzysto-ści oraz do wyrównywania forma- tek ekranowych i wydruków, niwelując także efekty zabrudzenia ekranu lub nierówno rozprowadzonego tonera. Specyficzna jego forma z opcją "czysty" znalazła szerokie pole współdziałania wraz z instrukcją filter w całym jej spektrum zastosowań.

Exit (wyjście), return (powrót), go to (idź do) - stosowane nagminnie w systemach rozliczania czasu pracy. Mogą współpracować z czytnikami kart magnetycznych lub linii papilarnych. W fazie testów są wersje z weryfikacją głosu, kodu DNA, grupy krwi i składu moczu.

Sub (pod) - przedrostek stosowany w połączeniu z innymi słowami. Gdy chcemy w programie wykorzystać inny wątek, poprzedzamy jego nazwę przedrostkiem sub. Na przykład, jeśli zamierzamy wzbogacić oprogramowanie o wartości kulturalne, wpisujemy subkultura, z kolei substancja w przypadku obsługi kwater tymczasowych, a subiekt w systemach ewidencji sprzedaży.

Nil (nic albo rzeka w Afryce) - wartość oznaczająca nic, czyli coś, czego nie ma. Można intuicyjnie pojmować jej istotę poprzez analogię do zupy nic, będącej zupą tylko z nazwy. Prawdopodobnie nazwa Nil jest skrótem wywodzącym się od łacińskiego nihil novi (nic nowego), kiedy to w 1505 r. przy głosowaniu nad konstytucją w sejmie zawiesił się system komputerowy.

Keyword (słowo kluczowe) - popularne w systemach zabezpieczeń, do jakich zaliczamy kontrolę dostępu do sejfów na hasło. Prowadzone są także prace nad implementacją wersji do kontroli wypowiedzi w towarzystwie.

SQL (Store Queue List; sklepowa lista kolejkowa) - metoda dostępu do hurtowni danych stosowana przede wszystkim w oprogramowaniu dla hurtowni i sklepów. Historycznie wywodzi się z końca lat 70. Najprawdopodobniej opracowana w naszym kraju. Autor nieznany.

Public (publiczna) - zmienna i o publicznym charakterze oraz dużym zakresie widzialności. Zazwyczaj stała lokalizacja. Stosowana do obsługi wielu modułów. Możliwość przenoszenia zawartości pomiędzy modułami, na co trzeba bardzo uważać. Zmieniając atrybut na private, separujemy ją od współużytkowania. Może być statyczna lub dynamiczna, o różnych wymiarach i w wielu typach. Wybór zarówno typu, jak i zakres stosowania zależy od naszych potrzeb, upodobań i dotychczasowych doświadczeń.

Tyle byłem w stanie przedstawić w formie skrótowej. Mam nadzieję, że lektura wyjaśniła pewne reguły obowiązujące przy tworzeniu oprogramowania, przez co rzuciła jaśniejsze światło na zagadnienie będące dla wielu niezbadanymi katakumbami informatyki. Mam też nadzieję, że zachęciłem tym samym informatyków dotychczas nie praktykujących do zmiany swego nastawienia wobec działalności programistycznej, otwierając im oczy na rzeczywiste przyczyny funkcjonowania komputerów poprzez odkrycie treści zawartych w pustym do tej pory znaczeniu słowa "program". Jednocześnie myślę, że przejrzysty układ leksykonu i jasne sformułowania pokazały łatwość, z jaką można wykreować szeroką gamę programów, oraz to, że jest to dziecinnie łatwe. Nie trzeba się wzbraniać, tylko należy wybrać temat i do roboty!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200