Rosyjski ślad

Borys Babajan nazywany jest "ojcem rosyjskich superkomputerów". Kierował zespołem inżynierów, którzy w 1950 r. zbudowali pierwsze radzieckie komputery, a w 1978 r. - pierwszy model superskalarny. Po upadku ZSRR założył on firmę Elbrus International, która obecnie zatrudnia ok. 400 osób. Prawdopodobnie intelowska architektura IA-64, a także architektura nowych układów Crusoe firmy Transmeta opierają się na pomysłach B. Babajana.

Na początku lat 90. Elbrus poszukiwała wsparcia firm zachodnich i rozpoczęła współpracę z Sun Microsystems i HP. Wspólne projekty były kierowane przez Davida Ditzela z Sun Microsystems (obecnie dyrektor wykonawczy Transmety) oraz Petera Rosenbladta, odpowiedzialnego wówczas w HP za rozwój mikroprocesorów. P. Rosenbladt był zwolennikiem współpracy HP z Intelem, która zaowocowała opracowaniem IA-64. Według B. Babajana, wykorzystali oni wiele nowych, oryginalnych elementów konstrukcji mikroprocesorów opracowanych przez Elbrus.

Borys Babajan chce wreszcie spróbować sił w konkurencji z Intelem. Twierdzi, że prototypowe procesory E2K opracowane przez Elbrus są bardziej zaawansowanymi konstrukcjami niż Itanium i Crusoe. Niestety, Elbrus nie jest w stanie uruchomić produkcji ze względu na brak środków finansowych - potencjalni inwestorzy obawiają się konkurencji z intelowskim monopolem, a także współpracy z firmą rosyjską. Być może sytuacja wkrótce się zmieni. Jeden z brytyjskich banków inwestycyjnych zapowiedział, że zamierza do połowy roku zainwestować w Elbrus ok. 60 mln USD. Na dokończenie prac nad E2K Borys Babajan potrzebuje ok. trzech lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200