Na wyciągnięcie dłoni

Rozproszony system plików zastąpi serwisantów, którzy dotychczas musieli informować użytkowników, na którym serwerze znajdują się ich pliki.

Rozproszony system plików zastąpi serwisantów, którzy dotychczas musieli informować użytkowników, na którym serwerze znajdują się ich pliki.

Jedną najciekawszych nowości systemu plików Windows 2000 jest usługa DFS (Distributed File System), umożliwiająca uniezależnienie sposobu dostępu do plików od ich fizycznej lokalizacji w sieci. Obecnie użytkownicy sieci opartej na serwerach Windows NT 4.0 muszą pamiętać, na którym z serwerów znajdują się pliki, do których chcą uzyskać dostęp, a także za każdym razem wpisywać frazę o składni typu:\\nazwaserwera\nazwakatalogu, by uzyskać dostęp do określonego, udostępnionego w sieci zasobu.

Sytuacja ta się zmieni w Win- dows 2000, jeśli administratorzy zdecydują się stosować jedną z jego nowych funkcji - serwis DFS. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł odwoływać się po współdzielone dane zawsze w jedno miejsce i nie będzie zmuszony do szukania kolejno, tak jak dotychczas, udostępnionych plików na wszystkich serwerach.

DFS pozwala stworzyć jeden katalog w sieci (nie w ramach pojedynczej maszyny, ale całej domeny), który może grupować w hierarchicznej strukturze inne udostępnione katalogi.

Inaczej niż w NT 4.0

Mechanizm Distributed File Sys- tem (DFS) jest już dostępny w Win- dows NT 4.0, ale Windows 2000 znacznie rozszerza jego możliwości.

DFS dla Windows NT 4.0, który można bezpłatnie pobrać ze strony Microsoftu, umożliwiał stworzenie jednego serwera utrzymującego drzewo DFS w domenie, ale w przypadku jego awarii użytkownik tracił dostęp do zawartych w nim zasobów. W Windows 2000 tego problemu nie ma. Oprócz możliwości instalowania niezależnego drzewa DFS na dowolnej maszynie (Standalone DFS) o funkcjonalności, takiej jak w przypadku Windows NT Server 4.0, administrator może także stworzyć drzewo DFS odporne na awarie pojedynczych serwerów (Fault Tolerant DFS). Drugi sposób jest możliwy do zrealizowania tylko na serwerach, pełniących funkcję kontrolerów domeny i utrzymujących replikę bazy usług katalogowych Active Directory. Administrator może wskazać kilka serwerów, między którymi będą replikowane pliki zawarte w ramach drzewa DFS. W tym przypadku podstawową korzyścią jest to, że wyłączenie jednego serwera nie będzie powodowało "znikania" zawartych na nim współdzielonych plików z sieci. Ich udostępnianiem zajmie się inny serwer DFS, mający ich lokalną kopię.

Ponadto DFS realizuje funkcje równomiernej dystrybucji obciążenia pomiędzy serwerami uczestniczącymi w Fault Tolerant DFS i korzystającymi z niezależnych współdzielonych katalogów.

Drzewa DFS mogą mieć zasięg ponaddomenowy, dzięki czemu udostępnianie lokalne zasobów dla całej korporacji jest łatwe. Przy zakładaniu drzew należy jednak pamiętać o prawidłowym określeniu praw dostępu do podfolderów i plików, tak by użytkownicy innych, zaufanych domen mogli z nich korzystać.

Struktura DFS może również zawierać foldery na stacjach roboczych użytkowników, które będą dostępne tylko wtedy, gdy stacje te są włączone. Zawarcie ich w drzewie DFS wiąże się z różnymi zastosowanimi, np. oprócz tradycyjnego udostępniania plików innym użytkownikom możliwe jest również łatwe, zdalne archiwizowanie danych ze stacji roboczych w ramach DFS.

DFS w każdym oknie

Wraz z DFS dystrybuowanym w Windows 2000 jest udostępniane oprogramowanie klienckie, umożliwiające korzystanie z tej usługi nie tylko w systemie Windows 2000, ale również Windows NT 4.0, Windows 95 i 98. Korzystanie z tej usługi na komputerze użytkownika jest całkowicie bezproblemowe. Chociaż w rzeczywistości DFS może grupować katalogi udostępnione na wielu serwerach, to użytkownik porusza się po poszczególnych folderach w taki sposób, jakby znajdowały się one na jego lokalnym, dodatkowym dysku (zmapowany dysk sieciowy). Struktura DFS jest niewidzialna, dzięki czemu użytkownik wykonuje na takich dyskach i folderach identyczne działania, jak w przypadku dysków lokalnych, np. wyszukiwanie plików wg określonego klucza, bez wiedzy, z jakiego aktualnie serwera korzysta.

Pomocny w Internecie

Możliwości DFS można wykorzystać do wielu celów. Jeden z nich to np. budowa korporacyjnego serwera intra- bądź internetowego. W takim przypadku drzewo DFS może konsolidować różne sekcje serwera WWW (dostępne w ramach różnych podfolderów za pośrednictwem przeglądarki internetowej), które w rzeczywistości są rozlokowane w wielu miejscach sieci. Pozwala to poszczególnym działom firmy niezależnie opracowywać powierzone ich pieczy sekcje serwera WWW i edytować je lokalnie, nie martwiąc się o integrację informacji przechowywanych w różnych miejscach sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200