Odwaga zbierania danych

BIG Bank Gdański i Elektrownia Turów to dwie firmy, w których zastosowano nie wykorzystane dotąd w Polsce rozwiązania hurtowni danych.

BIG Bank Gdański i Elektrownia Turów to dwie firmy, w których zastosowano nie wykorzystane dotąd w Polsce rozwiązania hurtowni danych.

Przedstawiciele BIG Banku Gdańskiego SA zdecydowali się na wdrożenie rozwiązań Informixa. Elektrownia Turów SA z Bogatyni wybrała z kolei nie znany dotąd w Polsce system amerykańskiej firmy MicroStrategy. Wdrożenie rozpoczęto od danych kadrowo-płacowych.

Przywiązanie do technologii

W BIG Banku Gdańskim prawie półtora roku temu uruchomiono hurtownię danych pracującą na rozwiązaniach Informixa. Działa już moduł MIS (kontroling i rozliczanie budżetu), a pracownicy banku kończą prace nad kolejnym modułem informacji marketingowej. Wkrótce zacznie funkcjonować także system EIS (Executive Information System), za pośrednictwem którego - na potrzeby kierownictwa - będzie opracowanych 7 standardowych raportów zbiorczych, dotyczących sytuacji w banku.

"W dawnym Banku Gdańskim działał nasz system Managing Accounting System, który wspomagał prace zarządu banku. Stworzyliśmy go sami na Informixie i to zaważyło na wyborze platformy pod nową hurtownię dla połączonych już: Banku Inicjatyw Gospodarczych i Banku Gdańskiego. BIG nie miał własnej hurtowni, dlatego też rozwój tego typu rozwiązań pozostał w Gdańsku" - mówi Lech Pukszta, odpowiedzialny za budowę hurtowni danych w BIG Banku Gdańskim SA. - "Mieliśmy doświadczenie i odpowiednią kadrę znającą narzędzia Informixa. Mogliśmy także wykorzystać posiadane już licencje na bazy danych tej firmy" - dodaje.

Bank stosuje także narzędzia SAS Institute, ale nie są one wykorzystywane jako hurtownia danych, lecz do analizy informacji, tzw. data mart. Pracownicy banku sami opracowali generator wydruków raportów w zakresie budżetowania i księgowości zarządczej.

Zwiększony dostęp

Obecnie raporty na potrzeby pracowników banku są przygotowywane w Departamencie Informacji Zarządczej. BIG Bank Gdański zdecydował się jednak zakupić nowe licencje od Informixa i umożliwić użytkownikom bezpośredni dostęp do hurtowni za pośrednictwem bankowego intranetu.

W intranecie jako pierwszy zostanie udostępniony moduł informacji marketingowej, opracowywany przez krakowski Sawan- Softnet. Jedną z grup jego użytkowników mają być opiekunowie klientów instytucjonalnych. Aby skorzystać z hurtowni danych, będą się łączyć z jednym z dwóch serwerów regionalnych (w Gdańsku lub w Warszawie).

Bliżej klienta

W module informacji marketingowej będą zbierane dane o wszystkich klientach instytucjonalnych banku, z uwzględnieniem historii prowadzonych przez nich operacji, a także "o wynikach banku osiągniętych na operacjach przeprowadzonych dla klienta". W module tym znajdą się również informacje porównujące ofertę BIG Banku Gdańskiego z ofertą innych banków. Rozwiązanie to ma wspomagać decyzje opiekunów dotyczące np. przyznawania określonej stopy kredytu. "Mamy nadzieję, że system informacji marketingowej pozwoli zbliżyć się opiekunom do klienta" - twierdzą przedstawiciele BIG Banku Gdańskiego.

Opiekunowie będą mogli replikować fragment bazy danych - dotyczący ich klientów - na własny komputer przenośny. W najbliższym czasie powstanie tak- że moduł internetowy, umożliwiający, w trakcie wizyty u klienta, dostęp online do hurtowni.

Elektrownia pod kontrolą

Elektrownia Turów rozpoczęła wdrożenie dwóch hurtowni danych: pierwszej w pionie technicznym (wykorzystywane są narzędzia SAS Institute), drugiej w dziale informatyki (MicroStrategy). "Moim zdaniem, lepiej wydać więcej pieniędzy na dwie hurtownie, niż ugrzęznąć w nieudanym projekcie lub wybrać nieodpowiednie narzędzie" - przekonuje Zygmunt Pluta, główny informatyk Elektrowni Turów.

Hurtownia tworzona na bazie narzędzia MicroStrategy ma usprawnić i ułatwić prezentowanie informacji i raportów menedżerom firmy. Usprawni również sprawozdawczość w firmie. Wyboru hurtowni danych na potrzeby kierownictwa dokonała komisja konkursowa, złożona z przyszłych użytkowników (dyrektora, jego zastępców, głównych inżynierów i kierowników pionu ekonomicznego). W projekcie tym uczestniczy radomski Komtech, dystrybutor produktów MicroStrategy w Polsce.

"Przy wyborze rozwiązania nie mogliś-my brać pod uwagę polskich referencji, ale uznaliśmy, że ktoś musi być pierwszy. O wyborze MicroStrategy zdecydował fakt, że produkt jest spolonizowany, a Komtech najlepiej wypadł po etapie rozwiązania próbnego zadania przygotowanego dla oferentów przez komisję konkursową" - wyjaśnia Zygmunt Pluta.

Informacje płacowe

Wyboru hurtowni dokonano w listopadzie 1998 r., ale umowę zawarto dopiero pod koniec 1999 r. Tyle trwało formułowanie wymagań przez dział kadr i płac, od którego rozpoczyna się wdrożenie. W elektrowni pracuje ok. 3,3 tys. osób. Teraz trwa wprowadzanie zmian wymaganych przez użytkowników i ekstrakcja danych. Pierwszy etap budowy hurtowni danych ma się zakończyć w kwietniu br. Pilotażowe wdrożenie oparto na danych kadrowo-płacowych.

Dane do hurtowni będą napływać z systemów wspomagających zarządzanie firmą autorstwa Prokom Software.

Kolejnym modułem hurtowni w Elektrowni Turów, który powstanie za 6-10 miesięcy, będzie moduł budżetowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200