Do trzech razy sztuka

Microsoft wprowadził trzecią wersję Windows CE, nazwaną Pocket PC. Premierze towarzyszyły prezentacje prototypów komputerów Pocket PC firm Casio, Compaq, HP i Symbol Technologies.

Microsoft wprowadził trzecią wersję Windows CE, nazwaną Pocket PC. Premierze towarzyszyły prezentacje prototypów komputerów Pocket PC firm Casio, Compaq, HP i Symbol Technologies.

Wsparcie dla nowego systemu zadeklarowało ponad stu znanych producentów oprogramowania. Pocket PC dotąd uzyskał pozytywne opinie wśród użytkowników, którzy mogli testować pracujące pod jego kontrolą komputery naręczne. Na ogół pochlebnie o trzecim wcieleniu Windows CE wyrażają się również analitycy rynku. "Oferta Microsoftu stała się bardzo konkurencyjna, ale sukces Pocket PC zależy od aplikacji, które ostatecznie określą zastosowanie nowej platformy" - mówi Diane Hwang z IDC.

Uniwersalny i łatwy

Pocket PC, podobnie jak wcześniejsze wersje Windows CE, oferuje znacznie więcej funkcji niż konkurencyjny system operacyjny Palm OS. Bezklawiaturowe modele komputerów Pocket PC z wyglądu są bardzo podobne do modeli produkowanych przez firmę Palm Computing, wydzieloną z 3Com.

System operacyjny Microsoftu zawiera zestaw programów, które mogą być wykorzystane przez użytkowników korporacyjnych (Pocket Word, Excel, Outlook), ale również aplikacje adresowane do odbiorców indywidualnych: Money, gry czy odtwarzacz plików dźwiękowych formatu MP3. Pocket PC jest standardowo wyposażony w przeglądarkę Internet Explorer, program Microsoft Reader, wykorzystujący technologię ClearType do poprawy jakości wyświetlania znaków, oraz aplikację Notes do konwersji wpisywanego odręcznie tekstu na postać elektroniczną.

Nowe modele Pocket PC

Hewlett-Packard już wprowadził na rynek, na razie w USA, komputery naręczne Pocket PC - HP Jornada 540. Umożliwiają one do 8 godzin ciągłej pracy bez zewnętrznego zasilania. Są wyposażone w 16 lub 32 MB RAM i kosztują ok. 500-600 USD. Firma zapowiada wprowadzenie do oferty różnego typu modułów do bezprzewodowej komunikacji, m.in. GSM i Bluetooth, które umożliwią zdalny dostęp do Internetu i wymianę danych z innymi urządzeniami.

Compaq i Casio oferują na razie możliwość upgrade'u do Pocket PC istniejących modeli komputerów naręcznych (odpowiednio: Aero 1500 i Cassiopeia E-115). Nowe urządzenia Pocket PC Compaq zamierza wprowadzić do sprzedaży w czerwcu br. Przy tej okazji nastąpi zmiana nazwy wszystkich modeli z Aero na iPaq. Firma zapowiada też wprowadzenie do oferty wyposażenia dodatkowego, umożliwiającego łączność bezprzewodową. Komputery Compaqa mają pracować bez zasilania zewnętrznego przez 12 godzin. Model z 32 MB RAM kosztuje ok. 500 USD.

Trzy modele Cassiopeia Pocket PC: EG-80 (z wyświetlaczem mono), EG-800 (kolorowy o wzmocnionej obudowie) i multimedialny EM-500 mają się pojawić latem. Casio zapowiada, że będą one umożliwiały wyjątkowo długi czas pracy bez zewnętrznego zasilania bo aż 76 godzin. Nowe modele mają kosztować ponad 600 USD.

Natomiast Symbol Technologies oferuje komputery Pocket PC wyposażone w skanery kodów kreskowych, moduły do łączności z bezprzewodowymi sieciami LAN i obudowy odporne na uszkodzenia. Modele te są przeznaczone przede wszystkim do zastosowań przemysłowych, a ich ceny wynoszą ponad 1000 USD.

IBM, który sam oferuje palmtopy WorkPad produkowane na licencji Palm, zapowiada wprowadzenie modeli miniaturowych dysków MicroDrive o pojemności 340 MB przeznaczonych do współpracy z Pocket PC. Jeszcze w tym roku mają się pojawić tego typu dyski o pojemności 1 GB.

Klucz w oprogramowaniu

Tym razem Microsoft szczególną uwagę zwraca na wsparcie platformy Pocket PC ze strony producentów oprogramowania, nie tylko tych piszących małe aplikacje, ale również dużych producentów systemów. SAP planuje udostępnić na Pocket PC przenośną wersję rozwiązań MySAP.com. W ramach podpisanej z Microsoftem umowy SAP wkrótce powinien dostarczyć zestaw narzędzi programistycznych SAP Mobile Data Framework, które mają pomóc programistom w przedsiębiorstwach w tworzeniu dostosowanych do własnych wymogów aplikacji korporacyjnych.

Wśród innych dużych producentów oprogramowania biznesowego, którzy zamierzają rozbudować ofertę pod kątem Pocket PC, znaleźli się m.in. Baan, Computer Associates International, Oracle i Sybase. Ponadto Microsoft poinformował, że podpisał już stosowne umowy ze 130 integratorami systemów, w tym Cap Gemini Group i EDS, którzy zamierzają pomagać swoim klientom we wdrożeniach aplikacji i usług opartych na nowej platformie.

Natomiast Microsoft zapowiada wprowadzenie na rynek SQL Server 2000 for Windows CE. Ma to być uniwersalny pakiet pracujący na dowolnym urządzeniu wykorzystującym system Windows CE. Wersja beta tego oprogramowania ma się pojawić 30 czerwca br. na firmowej stronie WWW.

Pocket PC nie po polsku

Niestety, Microsoft nie ma na razie w planie opracowania polskiej wersji Pocket PC. Oznacza to, że polscy użytkownicy będą zmuszeni do korzystania z nakładek, które zapewne pojawią się na rynku, lub z angielskiej, międzynarodowej wersji systemu. Przedstawiciele Microsoftu oceniają, że w najbliższej przyszłości trudno oczekiwać opłacalności inwestycji w przygotowanie polskiej wersji systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200